J. W. Bull, M. Maron How humans drive speciation as well as extinction // Proceedings of the Royal Society B, 2016; DOI: 10.1098/rspb.2016.0600
ScienceDaily Humans artificially drive evolution of new species // ScienceDaily, June 28, 2016

Люди є причиною видоутворення, на додаток до зникнення видів

Види у всьому світі швидко зникають через діяльність людини, але люди також викликають швидкий розвиток і появу деяких нових видів. Нове дослідження, яке проводилося під керівництвом Центру Макроекології, Еволюції та Клімату в Університеті Копенгагена резюмує причини такого видоутворення, а також обговорює питання, чому ці види не можуть замінити вимерлі.

Є численні приклади того, що люди впливають на хід еволюції, і в деяких випадках є причиною появи абсолютно нових видів. Це може відбуватися через такі механізми, як випадкові інтродукції, приручення тварин і культурних рослин, неприродний відбір через полювання, або появу нових екосистем, таких як міське середовище.

Хоча є спокуса зробити висновок, що людська діяльність таким чином приносить користь, автори підкреслюють, що вимерлі види диких тварин не можуть бути замінені, і що охорона природи залишається настільки ж актуальною.

Прикладом видів, утворених внаслідок діяльності людини є лондонський підземний комар, Culex molestus. Він адаптований до навколишнього середовища підземної залізничної системи в Лондоні, більше не може схрещуватися з його колегою над землею і нещодавно проведені ДНК дослідження підтверджують його статус окремого виду. Від предка Culex pipiens, C. molestus також відрізняється поведінкою, а саме він може розмножуватися круглий рік і кусає пацюків, мишей і людей.

Наслідками одомашнення також є утворення нових видів. Згідно з недавніми дослідженнями, принаймні, шість з 40 найважливіших для світу сільськогосподарських культур вважаються абсолютно новими видами.

Дослідники згодні, що нинішні темпи зникнення найближчим часом можуть призвести до 6-го періоду масового вимирання. З часу останнього льодовикового періоду, 11500 років тому, за оцінками, 255 ссавців і 523 видів птахів вимерло, часто через людську діяльність. У той же період, люди переселили майже 900 відомих видів і одомашнили понад 470 тварин і близько 270 видів рослин.