Schöner M. G., Schöner C. R., Simon R., Grafe T. U., Puechmaille S. J., Ji L. L., Kerth G. Bats Are Acoustically Attracted to Mutualistic Carnivorous Plants // Current Biology, 2015
ScienceDaily With acoustic reflector, carnivorous pitcher plants advertise themselves to bats // ScienceDaily, July 9, 2015

Хижі рослини рекламують себе кажанам

На Борнео, деякі комахоїдні кажани розвинули досить цікаві відносини з хижими рослинами. Рослини пропонують кажанам відносно прохолодне місце для сідала, вільне від паразитів і конкуренції з боку інших кажанів. У свою чергу, кажани добре удобрюють рослини послідом. Дослідники показують, що рослини покладаються на спеціальні структури щоб відбити ультразвукові сигнали кажанів назад до них. Це адаптація рослин полегшує кажанам можливість знайти свою рослину в перенаселеному лісі.

За допомогою цих структур, рослини здатні акустично виділитися зі свого середовища, так, що кажани можуть легко знайти їх. Крім того, кажани у змозі чітко відрізнити їх рослину від інших рослин, які схожі за формою, але без помітного відбивача.

Все почалося, коли автор дослідження Улмар Графі з Брунейського Університету виявив кажанів, які сплять у хижих рослинах. Він, разом з Майклом і Керолайн Шьонер і Джеральдом Керта, вперше дослідив, що рослина і їх кажан-партнер уклали взаємовигідну угоду. Їх знахідка — що рослини пропонують кажанам місце для сідала в обмін на азот — допомогла пояснити те, що викликало роздратування серед дослідників хижих рослин: вид Nepenthes hemsleyana, досить поганий у привабленні комах, в порівнянні з їх хижими родичами.

У новому дослідженні, дослідники задалися питанням, як N. hemsleyana і кажани Kerivoula hardwickii, знаходять один одного. Адже обидва види зустрічаються відносно рідко і вони живуть в досить людному місці. Це привело дослідників до ідеї: "Чи не було б гарно припасовано, якщо якимось чином рослини рекламують свою присутність кажанам?"

Насправді, деякі неотропічні квіти мають подібну проблему: вони залежать від кажанів, які споживають нектар і запилюють їх. Деякі з цих рослин мають блюдо-подібні пелюстки або листя, щоб відбити сигнали сильної інтенсивності, коли, наприклад, кажан кличе до них. Ці відбивачі дозволяють рослинам виділитися зі свого оточення щоб кажани легко знайшли їх. Тепер з'ясовується, що непов'язані з ними N. hemsleyana роблять те ж саме, але з іншої причини.

Дослідники набрані Ральфом Саймоном використовували пристрій, що випускає і реєструє ультразвук, щоб перевірити акустичну відбивну здатність хижих рослин з різних позицій і кутів. Ці дослідження виявили сильне відлуння від задньої стінки глечиків, де форма рослини чудово працює в якості ефективного відбивача.

Поведінкові експерименти показали, що кажани реагують на ці луни, що повернулися до них від рослин. Кажани краще виявляли частково приховані хижі рослини, коли їх відбивачі були цілі, ніж коли відбивачі були зменшені. Кажани також частіше вибирали як кращі місця для сідала ті хижі рослини, в яких відбивач не був зменшений.

Дослідження є ще одним захопливим прикладом того, як природа й еволюція вирішують проблеми, говорять дослідники.

Хижі рослини в цілому вже вирішили проблеми дефіциту поживних речовин в дуже незвичайний спосіб, запустивши у зворотній напрямок «нормальну систему», коли тварини харчуються рослинами, "говорить Шьонер." Це ще більш дивно, що у випадку N. hemsleyana система приймає новий оборот. У той час як N. hemsleyana знижує багато рис залучення комах, очевидно, рослина має деякі риси, які дуже привабливі для виду, що забезпечує рослини поживними речовинами, не перетравлюючись при цьому в самій рослині.