Faulkes C. G., Davies K. T. J., Rossiter S. J., Bennett N. C. Molecular evolution of the hyaluronan synthase 2 gene in mammals: implications for adaptations to the subterranean niche and cancer resistance // Biology Letters.—2015.—11, N 5

Протираковий ген землекопових є унікальним серед ссавців

Дослідники виявили, що ген, який дає Землекопу голому, Heterocephalus glaber природний опір раку є унікальним серед ссавців.

Голий землекоп Heterocephalus glaber є унікальним і надзвичайно цікавим ссавцям, який має багато незвичайних пристосувань для підземного життя. Недавнє відкриття його стійкості до раку та виключної довговічності відкрило нові, важливі напрямки досліджень. Стійкість до раку пов'язана з виробництвом речовини, званої високої молекулярної маси гіалуронова кислота, і мутаціями в гені HAS2, який виробляє її.

Дослідники з Лондонського Університету Королеви Марії організували в певному порядку гени HAS2 в тринадцяти подібних або пов'язаних ссавців, поєднуючи дані з послідовностями ДНК, витягнутих з 57 опублікованих геномів, що представляють всі основні групи ссавців. Вони виявили, що хоча всі африканські землекопи поділяють деякі мутації в гені HAS2, голий землекоп має унікальне поєднання.

Хоча голі землекопи є екстремальними у багатьох аспектах їх біології, прогнозувалось, що виявляться подібні молекулярні адаптації в гені HAS2 в інших землекопових, Heterocephalidae і підземних ссавців, але вони як і раніше унікальні, навіть серед інших представників родини.

Дослідження також виявило ряд інших генних мутацій HAS2, які згідно з прогнозами, мають значний вплив на виробництво гіалуронової кислоти, відкриваючи нові захопливі напрямки досліджень шляхів, якими високої молекулярної маси гіалуронова кислота перешкоджає утворенню пухлин.

Grimes K. M., Reddy A. K., Lindsey M. L., Buffenstein R. And the beat goes on: maintained cardiovascular function during aging in the longest-lived rodent, the naked mole-rat // AJP: Heart and Circulatory Physiology.—2014.—307, N 3
Grimes K. M., Voorhees A., Chiao Y. A., Han H.-C., Lindsey M. L., Buffenstein R. Cardiac function of the naked mole-rat: ecophysiological responses to working underground // AJP: Heart and Circulatory Physiology.—2013.—306, N 5

Серцево-судинне довголіття

Серцево-судинні захворювання є найбільшим убивцею людини в усьому світі, представляючи величезні фінансові та якості життя проблеми. Добре відомо, що серце стає менш ефективним з віком у всіх ссавців вивчених до теперішнього часу, навіть за відсутності явної серцевої хвороби. Тим не менш, вчені дотепер не мають ясного розуміння того, як запобігти цим функціональним ослабленням, що, зрештою, може призвести до виснажливих серцево-судинних захворювань.

Гризун, що найдовше живе, з максимальною тривалістю життя понад 31 років, голий землекоп, успішно уникає серцево-судинного старіння, принаймні, у віці еквівалентному 92-річній людині.

У стані спокою, серце голого землекопа б'ється дуже повільно (250 ударів на хвилину). Гризун повинен мати частоту серцевих скорочень у два рази вищу як для його розміру тіла. Кров'яний тиск в голих землекопів також є дуже низьким. Тим не менше, якщо їм це потрібно, наприклад, під час фізичної активності, голі землекопи можуть наростити свою серцеву функцію з легкістю. Вся їх серцево-судинна система, здається, є оптимізованою.

Модель старіння серцево-судинної системи відмінна від будь-якої іншої вивченої. Голий землекоп вдержує роботу серця від юного віку, принаймні еквівалентному 90-річній людині. Чому в людей, пацюків, мишей, мавп, собак та інших тварин є спад роботи, але не у голого землекопа? Вивчення молекулярних механізмів, які захищають серцево-судинні структури й функції голих землекопів триває. Ці захисні механізми, ймовірно, тісно пов'язані з їх природним підземним середовищем та виключною стресостійкістю.