Елеватори у світовій історії та в Україні

Вступ

Елеватор це зерносховище, обладнане пристроями для підйому, сушки, очищення, зберігання тощо великої кількості зерна. Для тривалого зберігання зерно має бути сухим і прохолодним, щоб не проростало, і поміщено у фізично захищені контейнери, щоб було недоступним для небажаних споживачів — це й забезпечує елеватор. Елеватор безповоротно впроваджений, працює і залежить від широкого кола наявних мереж — джерел зерна, ринків зерна, транспортних маршрутів і транспортних засобів, центрів зв'язку, фінансових установ, пулів праці та джерел енергії. Це означає, що елеватор будується й експлуатується тільки в актуальних, визначених, ретельно відібраних місцях.

Слово елеватор походить від пізньолатинського ēlevātor, що означає «підіймач». Слово має ширше застосування в сучасній англійській мові, але в нас ним позначають зерновий елеватор (англ. grain elevator). Згідно з Оксфордським словником англійської мови, grain elevator це американська фраза, вперше введена приблизно 1852 року, для позначення машини, яку використовують для підняття кукурудзи або борошна на верхній поверх, а також будівлі, у якій розміщена ця машина. Саме так — фраза під час винаходу охоплювала суміш машини й будівлі, на відміну від зернового силосу, який є власне контейнером.

Відмінності силосу й елеватора:

  • на відміну від елеваторів зернові силоси втілюють просту опозицію між тим, що зовні й усередині;
  • на відміну від силосів, які можуть бути повними, порожніми або наполовину повними / напівпорожніми, елеватори ніколи не пустують, навіть якщо в них немає зерна;
  • елеваторний комплекс містить гетерогенний простір силосів і машин, який не може бути легко або послідовно розділений, на відміну від силосів, які можуть бути легко розділені на більш дрібні відсіки однорідного простору.

Елеватори: історія

елеватор

Ідею елеватора вдалося здійснити завдяки винаходу купцем Джозефом Дартом та інженером Робертом Данбаром парового транспортера в 1842/1843 роках у Баффало, Нью-Йорк. Транспортер піднімає зерно з приймальних вмістилищ на надсилосний поверх, там зважують його, вичищають від домішок (можливо, проводять дезінсекцію), висушують і конвеєрами засипають у силоси. Баффало, штат Нью-Йорк, був найбільшим у світі зерновим портом з 1850-х років до першої половини 20-го століття.

Деякі дослідники вважають зерновий елеватор найважливішим, але найменш визнаним винаходом в історії американського сільського господарства. Певною мірою це стосується й історії Америки, з огляду на центральну роль, яку зіграло сільське господарство в перетворенні США в надпотужну державу. Три десятиліття після 1860 р. відбулася швидка трансформація американського сільського господарства з первісного, піонерського на сучасний бізнес, організований на науковій, капіталістичній, комерційній основі. Найзначнішим результатом цієї трансформації стало підняття Сполучених Штатів на провідне місце у світі з виробництва зерна й худоби. Зерно було найважливішим американським продуктом і провідним товаром як національної, так і закордонної торгівлі.

Елеватори в Україні

Про перший елеватор. З відкриттям у червні 1862 р. Миколаївського комерційного порту значно пожвавилася міська торгівля. Потужним поштовхом для розвитку комерційної діяльності порту стало відкриття в 1873 р. Харківсько-Миколаївської казенної залізниці. Вивіз зерна в 1862 р. становив до 20 тис. тонн, а 1892 р. склав 1,7 млн тонн. Саме в 90-х роках XIX ст. гостро постало питання про необхідність спорудження елеватора в Миколаєві. Зведення першого корпусу елеватора було завершено в листопаді 1892 р., другого — у березні 1893 р. Елеватор почав роботу 10 лютого 1893 р. Загальна місткість обох корпусів елеватора — до 1,8 млн пудів пшениці.

Сумарний урожай в Україні с/г культур, зерно яких елеватори традиційно беруть на зберігання (пшениця, кукурудза, соняшник, ячмінь, соя та ріпак) у 2016 році перевищив 83 млн тонн. Місткість же зерносховищ — приблизно в 1.5–2 рази менше. В Україні діє 761 елеватор (згідно з Українською Аграрною біржею). 80 % наявних потужностей зберігання зерна вимагає модернізації. Деякі з них можуть забезпечити зберігання зерна на термін не більше ніж 3 місяці, менше половини елеваторів дозволяють зберігати урожай більш як 1 рік. У прийнятних умовах зберігається приблизно тільки половина врожаю. Через це 15–30 % зібраного зерна псується.

Зараз потенційна місткість ринку для постачальників елеваторного обладнання та відповідних послуг величезна. Число елеваторів з кожним роком зростає і буде зростати, бо елеватори — це невіддільна частина інфраструктури агробізнесу, така ж важлива, як шосейні дороги, залізні дороги або морські порти.