Junchang Lü, Rongjun Chen, Stephen L. Brusatte, Yangxiao Zhu, Caizhi Shen A Late Cretaceous diversification of Asian oviraptorid dinosaurs: evidence from a new species preserved in an unusual posture // Scientific Reports, 2016; DOI: 10.1038/srep35780
ScienceDaily Dinosaur discovery casts light on final flurry of animals' evolution // ScienceDaily, 10 November, 2016

Tongtianlong limosus – брудний дракон на шляху до неба

Овірапторозаври є химерною групою птахоподібних динозаврів, похідні форми яких мають вкорочені беззубі черепи, і які відхилилися від близьких родичів, розвиваючи специфічні пристосування для харчування. Овірапторозаври стають все більш зрозумілими з відкриттям багатьох нових скам'янілостей в Азії та Північній Америці. Площа Ганьчжоу південного Китаю є „гарячою точкою“ відкриттів овірапторозаврів, бо за останні півтора десятиліття виявлено п'ять нових монотипових родів в останніх крейдяних родовищах цього регіону. Зрештою, у цій статті описаний шостий овірапторозавр, на основі на диво добре збереженого зразка з розчепіреними кінцівками. Tongtianlong відрізняється своєю унікальною куполоподібною кришкою черепа, високо опуклою передщелепною кісткою, та іншими особливостями черепа. Велика кількість овірапторозаврів з Ганьчжоу, які часто відрізняються черепною морфологією, пов'язаною з харчуванням, задокументували еволюційну різноманітність фауни динозаврів перед їх вимиранням у кінці Крейдового періоду.

Цей птахоподібний вид був виявлений на будівельному майданчику на півдні Китаю; зразок зберігся майже недоторканим, лежачи на передній частині тіла з простягнутими крилами й шиєю. Вчені припускають, що істота могла померти в цій позі, загрузнувши в багнюці близько 66–72 мільйонів років тому. Вчені назвали новий вид Tongtianlong limosus, що означає "брудний дракон на шляху до неба".

Двонога тварина належить до овірапторозаврів, які характеризується наявністю коротких беззубих голів і гострими дзьобами. Деякі з них, в тому числі нововідкритий вид, мали гребені кісток на їхні головах, які, ймовірно, використовувалися для залицяння і залякування суперників, як у сучасних казуарів.

Викопні знахідки в останні десятиліття свідчать про те, що ця група нелетючих тварин відчувала приріст населення, диверсифікувалася в нові види, протягом 15 мільйонів років до того, як вимерли динозаври. Група була, ймовірно, одною з останніх груп динозаврів до удару астероїда 66 мільйонів років тому, в результаті якого загинули нелетючі динозаври.