I  II  III  IV  V  VI  VII  VIII  IX  X  XI
ЛамексЗоряний Звір

I. Л-ДЕНЬ

Ламекс був знуджений і зголоднілий. Останнє було нормальним станом: Ламекс завжди був готовий трішки перекусити, навіть після того як вдосталь поїв. Нудьга була менш звичною, але викликаною тим, що його найближчого друга і приятеля, Джона Томаса Стюарта, не було цілий день, бо він вибрався кудись прогулятись зі своїм другом Бетті.

Один день – це ще нічого; Ламекс міг це пережити. Але він читав знаки й розумів ситуацію; Джон Томас досяг того віку, коли буде проводити все більше і більше часу з Бетті чи іншою, такою як вона, і все менше й менше з Ламексом. Потім буде дуже довгий відрізок часу, коли Джон Томас практично не буде проводити час із Ламексом, але в кінці якого постане новий Джон Томас, який з часом виросте досить великим, щоб зробитись цікавим товаришем по іграх.

Досвід Ламекса визнавав цей цикл необхідним і неминучим, проте безпосередня перспектива була нестерпно нудною. Знічев'я він вайлувато обійшов задній двір стюартового дому, зупиняючи погляд на всьому: коникові, ластівці, всьому, всьому, що тільки може бути вартим, щоб на нього подивитись. Він дивився на пагорбі мурашок деякий час. Вони, здавалось, переїжджали; нескінченний ланцюг тягнув маленькі білі личинки в одному напрямку, в той час як зворотня лінія поверталася за наступними личинками. Було вбито пів години.

Втомившись від мурашок, він пішов до свого будинку. Його сьома нога ступила на мурашник і зруйнувала його, але це не привернуло його уваги. Ламексів будинок був якраз таким, щоб можна було в нього протиснутись і був збудований із ряду будівель, які поступово зменшувались. Остання прийшлась би по розміру для чихуахуа.

За межами його укриття були шість кіп сіна. Ламекс витягнув трішки сіна з однієї купи й ліниво пожував. Він не став брати другу порцію, тому що він подумав, що вже взяв якраз таку кількість, що її зникнення може залишитись непоміченою. Не було нічого, що завадило б йому з'їсти все, крім знання того, що Джон Томас сильно накричить на нього, а можливо навіть відмовить цілий тиждень або й більше чухати його садовими граблями. Сімейні правила вимагали, щоб Ламекс не торкався іншої їжі крім фуражу, поки він залишався сам; Ламекс зазвичай підкорявся, оскільки він не любив чвари і його принижував осуд.

Крім того, він не хотів сіна. У нього було сіно на вечерю вчора, повинно бути сьогодні і також завтра. Ламекс хотів що-небудь більш об'ємне і смачне. Легкою ходою він пішов до низької огорожі, яка відокремлювала декілька акрів заднього двору від саду пані Стюарт, витягнув свою голову понад огорожею і спрагло подивився на троянди пані Стюарт. Огорожа була просто символом, що позначав лінію, яку він не повинен перетинати. Ламекс перетнув її одного разу, кількома роками раніше, і спробував рожеві кущі... тільки спробував, проста закуска, але пані Стюарт вчинила таку сварку, що він не хотів думати про це навіть зараз. Здригаючись в спогадах, він повернувся геть від огорожі.

Але він пригадав кілька трояндових кущів, які не належали пані Стюарт, і тому на думку Ламекса, не належать нікому. Вони знаходилися в саду Донах'ю, сусідів на заході. І була один шлях, про який Ламекс якраз думав недавно, щоб досягти цих "нічийних" трояндових кущів.

Ділянку Стюртів оточувала триметрова бетонна стіна. Ламекс ніколи не намагався перелізти через неї, але надгриз верх у кількох місцях. У задній частині стіни був один розрив, де водостічна канава перетинала межу. Прогалина в стіні була залатана масивними ґратами з дерев'яних балок (з шириною й товщиною 20 см), з'єднаних дуже важкими кріпленнями. Вертикальні балки були встановлені в річище і підрядник, який спорудив це, запевнив пані Стюарт, що це зупинить не тільки Ламекса, а й стадо слонів, або що-небудь інше, що достатньо велике, щоб проповзти між брусками.

Ламекс знав, що підрядник помиляється, але його думкою ніхто не цікавився і він її не висловлював. Джон Томас не висловив думку також, але він, здається, підозрює правду; і тому наполегливо наказав Ламексу не зривати решітку.

Ламекс підкорявся. Він спробував їх на смак, але дерев'яні балки виявились просоченими чимось, що надавало їм дійсно нестерпного смаку і Ламекс дав їм спокій.

Та Ламекс не відповідав за сили природи. Він помітив, що ще три місяці назад весняні дощі зруйнували водостік так, що двоє з вертикальних балок вже не були вмурованими, але просто відпочивали на сухому річищі. Ламекс роздумував над цим кілька тижнів і дійшов висновку, що легкий поштовх розширить балки внизу. Трохи більший поштовх, можливо, відкрив би достатньо широку прогалину без порушення решітки внизу...

Ламекс звалився вниз для перевірки. Ще більше річища вимилося останнім дощем; відстань між однією з вертикальних балок і піском складала вже кілька сантиметрів. Наступна ледве торкалась землі. Ламекс всміхнувся мов простодушне опудало і обережно, делікатно просунув голову між двома великими підпорами. Він штовхнув обережно.

Над його головою пролунав тріск і тиск раптово ослаб. Злякавшись, Ламекс витягнув голову і подивився вгору. Верхній кінець однієї з балок був вільним від кріплень і оберталась зараз на нижчій горизонтальній опорі. Ламекс кудкудакнув до себе. Дуже погано... але цьому вже не зарадиш. Ламекс не був одним із тих, хто плаче над минулим; що було, повинно бути. Без сумніву Джон Томас сердився б, але тим часом щілина між ґратами уже була. Він опустив голову і рушив напролом. Знову пролунало кілька звуків деревини, що тріщала і кріплень, що падали, та Ламекс не звертав на це уваги; зараз він був сам собі господар.

Він зробив паузу і підвівся мов гусінь, піднявши ноги: першу і третю, другу й четверту від землі, і озирнувся навколо. Звичайно ж зовні було добре; він здивувався, чому не зробив цього раніше. Минуло вже багато часу відтоді як Джон Томас забирав його навіть для короткої прогулянки.

Він все ще озирався навколо, вдихаючи вільне повітря, коли був недружньо зустрінутий несамовитим гавканням. Ламекс впізнав великого і мускулистого мастифа, що не мав господаря і вільно бігав по околиці; вони часто обмінювалися образами через решітку. Ламекс не мав нічого проти собак; в ході його довгої кар'єри в сімействі Стюартів він приятелював з кількома і знайшов їх милою, хорошою компанією за відсутності Джона Томаса. Але цей мастиф був іншої породи. Він уявив себе босом околиці, залякував інших собак, тероризував котів, і неодноразово викликав Ламекса на дуель.

Проте Ламекс, що нехтував ним, роззявив рот і пролепетав голосом маленької дівчинки, що, здавалося, жив десь далеко всередині, назвавши мастифа образливим ім'ям. Пес роззявив рота. Ймовірно, він не зрозумів, що Ламекс сказав, але зрозумів, що його образили. Він оговтався і відновив напад, гавкаючи голосніше, ніж коли-небудь і, піднімаючи огидний шум, швидко кружляючи навколо Ламекса і роблячи стрімкі вилазки на його фланги, щоб ущипнути за ноги.

Ламекс лишався піднятим, спостерігаючи за псом, але не роблячи ніякого руху. Він додав до попереднього зауваження правдиву заяву про походження пса і неправдиву про його звички; це допомогло притримати мастифову лють. Але під час сьомого кола навколо Ламекса, пес підскочив надто близько до того місця де мала б бути перша пара ніг Ламекса, коли б той повністю стояв на землі; Ламекс дуже швидко нахилив голову, точнісінько як жаба, що ловить муху. Його рот відкрився мов велика скриня і поглинув мастифа.

Непогано, вирішив Ламекс, коли ще жував і ковтав. Зовсім непогано... і ошийник хруснув мов ласий шматочок. Він подумав чи не повернутись назад за огорожу тепер, після легкої закуски і вдати, що його тут ніколи не було взагалі. Проте, були ще ті нічийні трояндові кущі; і безсумнівно Джон Томас зробить незручною його наступну прогулянку. Повільно він рушив паралельно стіні Стюартів, потім повернув на землі Донах'ю.

~~~

Джон Томас Стюарт XI з'явився додому незадовго до обіду, вже підвізши Бетті Соренсен додому. При приземленні він примітив, що Ламекса ніде не видно, але припустив, що його улюбленець знаходиться в ангарі. Його думки були зосереджені не на Ламексі, а на старому факті, що жінки не керуються логікою, принаймні, логікою, як її розуміють чоловіки.

Він планував вступати до Західного Технологічного; Бетті хотіла, щоб вони разом відвідували Державний університет. Він підкреслив, що він не може отримати курси, які він хоче в Державному університеті; Бетті наполягла, що може, приводячи свої аргументи, щоб довести свою правоту. Він давав відсіч, говорячи, що справа навіть не в назві курсу, а в тому, хто його викладає. Обговорення розвалилося, коли вона взагалі відмовилась визнавати його авторитетність.

Він неуважно відстібнув ремінь свого ранця-гелікоптера, детально роздумуючи про нелогічність жіночого розуму, коли в його свідомість раптово ввірвалась його матір: "Джон Томас! Де ви були?"

Він спробував здогадатися, де він міг помилитися зараз. Це був поганий знак, коли вона називала його "Джоном Томасом"... "Джон" або "Джоні" було добре, або навіть "хлопчик Джоні". Але "Джон Томас" зазвичай означало, що його звинуватили, довели вину і винесли вирок за його відсутності.

"А? Я ж говорив тобі за ланчем, мамо. Що заскочу до Бетті й ми політаємо..."

"Це не важливо! Чи знаєш ти, що натворив твій звір?"

Отже, Ламекс. Він сподівався, що це не сад мами. Може, Лам всього лиш перекинув свій будинок. Якщо так, то нічого страшного. Він просто побудує новий, більший. "Що трапилося?" обережно запитав він.

"Що трапилося? А що не трапилось? Джон Томас, на цей раз ти просто повинен позбутись його. Це остання крапля".

"Заспокойся, мамо", сказав він поспішно. "Ми не можемо позбутися Лама. Ти обіцяла батькові".

Вона прямо не відповіла. "З поліцією, яка телефонує кожні десять хвилин, і цим великим небезпечним звіром, що лютує в околиці й ..."

"А? Почекай, мама, Лам не є небезпечним; він лагідний, як кошеня. Що трапилося?"

"Все!"

Поступово він витягнув з неї деякі подробиці. Ламекс пішов на прогулянку, то було ясно. Джон Томас сподівався, без упевненості, що Ламекс ще не отримав заліза або сталі за цей час, залізо спричиняло до такого вибухового ефекту на його метаболізм. Одного разу Ламекс з'їв, що поламаний б'юік ...

Його роздуми були перервані словами матері: "і пані Донах'ю просто оскаженіла! І є з-за чого... її призові троянди."

О, о, це було поганим. Він пробував пригадати точну суму на його депозитному рахунку. Йому доведеться вибачитись також, і якось підлестити старій буркотусі. А до того він добряче намне вуха Ламексу, бо ж він знав про троянди, нема йому жодного виправдання.

"Мамо, я страшенно вибачаюсь. Я зараз же піду і втовкмачу в його велику голову хоч трохи глузду. Ех, доберусь я до нього, він навіть чхнути не наважиться без дозволу." І Джон Томас вже почав обходити її, щоб пройти до Ламекса.

"Куди це ти зібрався?" – запитала вона.

"Як куди? Поговорити з Ламексом, звісно. Коли я до нього доберусь..."

"Не будь дурним. Його тут нема."

"Як? Де він?" Джон Томас похапцем перерахував всі молитви, які знав покладаючи надію, що Ламекс не знайшов дуже багато заліза. Б'юік дійсно не був провиною Ламекса і, як там не було, він належав Джону Томасу, але ...

"Хто зна, де він зараз. Шеф Драйзер сказав ..."

"Поліція займається Ламексом"?

"Можеш не сумніватись, молодий чоловіче! Весь патруль безпеки займається ним. Пан Драйзер хотів, щоб я пішла в місто й забрала його додому, але я відповіла, що тільки ти можеш приборкати цього звіра".

"Але мамо, Ламекс послухався б тебе. Він завжди це робить. Чому пан Драйзер взяв його в місто? Він же знає, що Лам живе тут. Центр налякає Лама. Бідна дитина, він такий полохливий, він не хотів би ... "

"Дійсно бідна дитина! Але його не забирали в центр міста."

"Але ж ти так сказала."

"Я сказала не так. Якщо ти заспокоєшся, я розповім, що трапилось".

Виявилося, що пані Донах'ю була захоплена зненацька Ламексом, який їв четвертий або п'ятий трояндовий кущ. З великою відвагою і невеликим роздумуванням вона побігла на нього з мітлою, лементуючи й лупцюючи його по голові. Вона не повторила долю мастифа, хоча він міг би впоратись із нею одним ковтком; у Ламекса був такий же здоровий глузд як і в будь-якої домашньої кішки. Люди це не їжа, фактично, люди майже завжди доброзичливі.

Так що його почуття були поранені. Він важко з невдоволенням пішов звідти.

Наступна доповідь стосовно Ламекса фіксує його появу за більш як 3 кілометри, або 30 хвилин від описаного випадку. Стюарти жили в приміському районі Вествіля; відкритий простір відокремлював його від основної частини міста. Пан Іто мав невелику ферму в цьому інтервалі, де він вирощував овочі до столу гурманів. Пан Іто, мабуть, не знав, що це була за істоту, яку він застав, коли вона підтягувала його капусту і ковтала її. Ламексове тривале проживання в районі, звичайно, не було секретом, але пан Іто не цікавився чужими справами й ніколи не бачив Ламекс раніше.

Але він виявив не більше коливань, ніж пані Донах'ю. Він кинувся до свого дому і вийшов з рушницею, що дісталась йому від діда, реліквією четвертої світовій війни відомою під назвою як "вбивця танків".

Пан Іто твердо встановив зброю на садовий стіл і направив на Ламекса. Постріл злякав пана Іто (він ніколи не чув пострілів зброї), і спалах на мить засліпив його. Коли він знову став нормально бачити й відновився після гуркоту, істоти вже не було.

Сказати ж, куди вона подалась було легко. Ця зустріч не була приниженням для Ламекса як сутичка з місіс Донах'ю, Ламекс був наляканий до смерті. Зайнятий свіжим зеленим салатом він перебував обличчям до трійки теплиць пана Іто. Коли раптовий спалах вразив його, а сильний звук атакував його слух, Ламекс кинувся бігти в тому напрямі, в якому він був повернутий. Зазвичай він використовував такий порядок переставляння ніг: 1,4,5,8,2,3,6,7 і так далі при русі від повільного плентання до швидкості зрівняної з кінською риссю, зараз же він чкурнув зі старту в подвійному галопі, переставляючи ноги: 1, 2, 5, 6 разом, чергуючи з 3, 4, 7, 8.

Ламекс подолав три теплиці, перш ніж устиг їх помітити, залишаючи тунель мов після вантажівки середніх розмірів. Попереду, за 5 кілометрів, лежав центрі Вествілл. Було б краще, якби він рухався в протилежному напрямку, в бік гір.

Джон Томас Стюарт слухав матір зі все більшою тривогою. Коли він почув про теплиці пана Іто, він перестав думати про заощадження на своєму рахунку і почав розмірковувати, яке майно він міг би конвертувати в готівку. Його ранець-гелікоптер майже новий ... але! Це не покриє збитків. Він почав міркувати, чи є яка-небудь можливість укласти угоду з банком? Одне було безсумнівним: мама не допоможе йому, принаймні в цьому стані, в якому вона нині перебуває.

Подальші доповіді були з прогалинами. Ламекс, здається, рухався незаселеною місцевістю аж поки не потрапив на дорогу, що веде в місто. Водій трансконтинентальної вантажівки скаржився дорожній поліції, за чашкою кави, що він тільки що бачив вантажного робота з ногами без будь-яких реєстраційних знаків, який не звертав жодної уваги на дорожню розмітку. Але водій вантажівки використав це як привід для початку викривальної промови про небезпеку роботів водіїв і що ними не можна замінити людину-водія, яка сидить в кабіні й не зводить очей в очікуванні непередбачених випадків. Дорожній полісмен не бачив Ламекса, сидячи вже за кавою, коли Ламекс проходив, і не був вражений розповіддю оскільки водій вантажівки був явно упереджений. Одначе, він зробив телефонний рапорт.

Центр керування дорожнім рухом у Вествілі не звертав уваги на доповідь, бо був повністю зайнятий пануванням терору.

Джон Томас перервав матір. "Хто-небудь постраждав?

"Постраждав? Не знаю. Може бути. Джон Томас, ти повинен позбутися цього звіра негайно.

Він проігнорував цю заяву, бо подумав, що не час сперечатися. "Що ж трапилося?

Пані Стюарт не знала деталей. Десь у центрі міста Ламекс зійшов на невеликий спуск із верхнього шосе. Тепер він рухався повільно, і з сумнівом; дорожній рух та велика кількість людей бентежила його. Він зійшов з вулиці на рухомий тротуар. Той зупинився, бо не призначався для 6-тонного концентрованого навантаження, запобіжники полетіли, автоматичний вимикач спрацював, і пішохідний рух у жвавий час доби був кинутий у стан замішання протягом 20 кварталів торгового району.

Жінки кричали, діти й собаки додавали хвилювання, співробітники безпеки намагалися відновити порядок і бідний Ламекс, який не хотів заподіяти ніякої шкоди й не мав наміру відвідувати торговий район в будь-якому випадку, зробив абсолютно природну помилку ... великі вітрини «Bon March», виглядали як притулок, куди він міг сховатись від всього цього. Дюрагласові вітрини, передбачалося, не можна було розбити, але архітектор не брав до уваги Ламекса. Ламекс увійшов і намагався сховатися у виставковій спальні. Але не був надто успішним.

Наступне питання Джон Томас був перерване глухим звуком на даху, хтось приземлився. Він підняв очі. "Ти когось чекаєш, мамо?"

"Це, мабуть, поліція. Вони сказали, що ..."

"Поліція? О, ні!"

"Не йди ... ти повинен побачитись з ними."

"Я нікуди й не збирався", відповів він сумно і натиснув кнопку, щоб розблокувати вхід на даху.

Незабаром неспішний ліфт з даху скрипнув, зупиняючись, двері відчинилися й увійшли сержант безпеки й полісмен. "пані Стюарт"? Сержант почав формально. "До ваших послуг, пані. Ми ... " Він побачив Джона Томаса, який намагається бути непомітним. "Ти Джон Стюарт"?

Джон випалив. "Так точно".

"Тоді підемо, зараз же. Вибачте, пані. Чи ви хочете приїхати теж?

"Я? О, ні, я зараз у дорозі".

Сержант кивнув заспокоєний згодою. "Так, мем. Ходімо, хлопче. дорога кожна хвилина". Він узяв Джона за руку.

Джон спробував звільнитися. "Ей, що це таке? Ви маєте ордер чи що-небудь таке?

Полісмен зупинився, здається, порахував до 10, а потім повільно мовив: "Сину, я не маю ордер. Але якщо ти Джон Стюарт, якого я шукаю ... а я знаю, що це ти ... тоді якщо ти не хочеш щоб щось рішуче й остаточне сталося з тим глибоко космічним, якому ти дав прихисток, краще припини це і йди з нами".

"Я йду", сказав Джон швидко.

"Добре. Не завдавай мені більше клопоту."

Джон Томас Стюарт змовчав і пішов з ним.

Протягом трьох хвилин поки патрульна машина летіла у центр Джон Томас намагався підготуватися до гіршого. "Е, пане Офіцере? Чи нема кого-небудь пораненого? Там?

"Сержант Мендоза", відповів сержант. "Сподіваюся, що ні. Я не знаю".

Джон обмірковував цю похмуру відповідь. "Ну ... Ламекс як і раніше перебуває в "Bon March"?"

"Так ти його називаєш? Ламексом? Це ім'я йому не підходить. Ні, ми вигнали його звідти. Він під шляхопроводом .. Вест-Аройо. Сподіваюсь.

Відповідь звучала зловісно. "Що ви маєте на увазі, коли говорите, що сподіваєтесь?"

"Ну, спочатку ми перекрили Головну вулицю і Гамільтона, потім ми вигнали його з магазина за допомогою вогнегасників. Ніщо інше, здавалось, не турбувало його; кулі просто відскакували від нього. Скажи, з чого цей звір зроблений? З 10-см сталі?"

"Не зовсім." Сатира сержант Мендоси була близькою до того, що турбувало Джона Томаса: чи Ламекс не їв заліза? Після пригоди з б'юіком ріст Ламекса здійснив величезний ривок, за 2 тижні він вимахав від розміру потворного бегемота до теперішнього неправдоподібної величини, найбільшої, яка коли-небудь була. Це зробило його дуже худим, як брезент накинутий на будівельні ліси, його цілком абсурдний скелет проглядався під шкірою, знадобилась 3-річна висококалорійна дієта, щоб він знову став пухкий. відтоді Джон Томас намагався берегти метал від Ламекса, особливо залізо, хоча його батько і дід завжди годували його ласим шматочками металобрухту.

"У всякому разі від вогнегасників він тільки чхнув і здув двох людей. Після цього ми використовуючи кілька вогнегасників погнали його вниз по Гамільтона на відкриту місцевість, де він не зміг би зробити так багато шкоди ... бачачи що ми не можемо знайти тебе. Ми зробили це досить добре, якщо не зважати на те що він збив стовпи з лампою, і наступив на автомобіль, коли ми намагалися повернути його на Хілкрест, щоб повернути назад, на своє місце. Але він втік від нас і повернув на шляхопровід, проламав поруччя і звалився, і ... ну, побачиш сам, прямо зараз. Ми вже на місці."

Пів десятка поліційних машин зависло над краєм віадука, а довкола було багато приватного повітряного транспорту й один чи два повітряні автобуси; патрульні машин тримали їх подалі від центру подій. Ще було кількасот літальних ранців, що шниряли, як кажани поміж автомобілів, створюючи додаткові труднощі поліцейським. Крім того, на землі кілька полісменів, доповнені техніками аварійної служби з нарукавними пов'язками, намагалися утримати натовп, і завернути рух від віадука і від автодорожнього транспорту, що рухався під ним. Водій сержанта Мендоси пробрався поміж аерокарів, одночасно говорячи в тихомовець на грудях. Яскраво-червоний автомобіль шефа Драйзера відокремився від ланцюга поліції над кінці віадуком, і наблизився до них.

Обидві машини зупинилися за пару метрів одна від одної в 30 метрах над віадуком. Джон Томас побачив велику прогалину в поручні, де Ламекс упав, але не побачив самого Ламекса, віадук перекривав поле зору. Двері командного автомобіля відчинилися і шеф Драйзер визирнув, він виглядав занепокоєним і на його лисій голові поблискував піт. "Скажіть, щоб хлопчик Стюарт виглянув."

Джон Томас підбіг до вікна й так і зробив. "Тут, сер".

"Хлопче, ти можеш контролювати це чудовисько?"

"Звичайно, сер."

"Я сподіваюсь, що так. Мендоса! приземляйся. Нехай спробує."

"Так, шеф". Мендоза сказав водієві, і той направив автомобіль повз віадук і почав спускатись за його межами. І ось показався Ламекс, він сховався під кінець мосту, намагаючись стати якомога непримітнішим, наскільки це для нього можливо. Джон Томас висунувся і крикнув йому:

"Лам! Ламмі, хлопчик! Іди до тата".

Істота ворухнулася і кінець віадука ворухнувся разом з ним. Близько 3.5 м. його передньої частини з'явилося з-під конструкції і він почав дико озиратися довкола.

"Тут, Ламе. Вгорі."

Ламекс побачив свого друга і прикрасив свою голову ідіотською посмішкою. Сержант Мендоза наказав: "Плавно спускайся. Давайте над цим."

Водій опустив трохи, а потім схвильовано сказав: "Цього досить, сержант. Я бачив, як цей зубастик стає дибки".

"Гаразд, добре". Мендоса відкрив двері і викинув мотузкову драбину, що використовується в рятувальних роботах. "Ти зможеш спуститися цим, синку"?

"Звичайно". Мендоса подав йому руку і Джон Томас висунувся за двері й міцно ухопився за драбину. Він подолав шлях униз і зупинився в тому місця, де не було більше драбини, натомість було ще два метри над головою Ламекса. Він подивився вниз. "Голову вгору, бебі. Зніми мене".

Ламекс відірвав ще одну пару ніг від землі й обережно розмістив свій широкий череп під Джоном Томасом, який ступив на неї, похитуючись і хапаючись за неї руками. Ламекс обережно прихилив голову до землі.

Джон Томас зістрибнув і повернувся до нього обличчям. Явних ушкоджень на Ламексові не було. Спершу б його доправити додому, а потім він би його оглянув, сантиметр за сантиметром.

Тим часом Ламекс роздивлявся свої ноги й видавав звуки, схожі на муркотіння. Джон подивився суворо. "Поганий Ламмі! Шкідливий Ламмі ... ти вчинив такий безлад, чи ти розумієш це?"

Ламекс зніяковів. Він опустив голову до землі, подивився на свого друга, і широко розкрив рот. "Я не хотів", став він запевняти своїм тоненьким голосом.

"Ти не хотів! Але ж ти ніколи не хочеш, а робиш. Я збираюсь взяти твої передні ноги й запхнути їх в горло. ти знаєш як це? А потім я збираюся зробити з тебе килим. І ніякої вечері. Він не хотів!

Яскраво-червоний автомобіль наблизився й завис. "Все гаразд"? Запитав шеф Драйзер.

"Звичайно"

"Добре. Ось план. Я збираюся прибрати бар'єри. Ти поведеш його назад на Хілкрест. Там вас буде чекати ескорт; ви рушите за ним аж до дому. Зрозуміло?"

"Добре". Джон Томас побачив, що в обох напрямках від улоговини дорога була заблокована щитами й бульдозерами, з усіх сторін утворюючи тимчасовий бар'єр. Джон Томас не міг пригадати, щоб Вествіл хоч коли-небудь їх використовував, він почав розуміти, що цей день, коли Ламекс вийшов у місто, забудеться не скоро.

Але він був щасливий з того, що Ламекс був занадто боязким, щоб зжувати ці сталеві щити. Він починав сподіватись, що його улюбленець був надто зайнятий весь день, щоб з'їсти будь-що з чорних металів. Він розвернувся. "Гаразд, забирай свою потворну тушу з цієї діри. Ми їдемо додому".

Ламекс радісно виконав наказ і віадук знову затремтів. "Зроби мені сідло."

Центр Ламексової спини різко опустився. Він напружився і вигин на спині контурами став схожий на крісло. "Стій струнко", наказав Джон Томас. "Я не хочу розчавити собі пальці. Ламекс так і зробив, трішки тремтячи, і хлопець видерся вгору, хапаючись за складки на шкірі. Він сів собі, як раджа, що зібрався на полювання тигра.

"Добре. Тепер повільний марш вверх по дорозі. Ні, ні! Розвернись, дурна голова. Вгору, а не вниз".

Ламекс слухняно повернувся і побрів геть.

Дві наземні патрульні машини були попереду, дві інші замикали хід. Яскраво-червона машина шефа Драйзера висіла над ними на безпечній дистанції. Джон Томас відкинувся назад і став обмірковувати, по-перше, що він збирається сказати Ламексу, а по-друге, що він скаже своїй матері. Перше було набагато легшим: він повторить те що вже сказав, але прикрасивши свою мову свіжими прикметниками, коли ж він переходив до другого, то раз по разу натикався на різні перепони.

Вони були на півдорозі додому, коли один льотчик у ранці-гелікоптері почав наближатися до невеличкої колони. Льотчик проігнорував червоне попереджувальне світло на машині начальника поліції і спікірував прямо на величезного зоряного звіра. Джон Томас подумав, що впізнав навальний стиль Бетті навіть перед тим як побачив її постать; він не помилився. Він схопив її, як тільки вона вимкнула двигун.

Шеф Драйзер грюкнув, відчиняючи вікно і висунув голову. Потік його слів якраз сягнув максимуму, коли Бетті перебила його. "Шефе Драйзере! Як же ви неприпустимо погано говорите!"

Він спинився і поглянув з іншого ракурсу. "Ви Бетті Соренсон"?

"Звичайно. І мушу сказати, шефе, що після всіх років навчання в недільній школі я ніколи не думала, що дочекаюся використання таких слів. Якщо це приклад, як правильно говорити, я думаю, я буду ... "

"Юна леді, тримайте язик за зубами".

"Я? Але ж це ви один, який використав ..."

"Тихо! На сьогодні з мене досить. Заводь свій гелікоптер і забирайся звідси. Це офіційна справа. Отже, геть".

Вона глянула на Джона Томаса і підморгнула, а потім її лице прийняло вираз ангельської невинності. "Але, шефе, я не можу."

"Що? Чому?"

"У мене скінчилось пальне. Це була аварійна посадка".

"Бетті, не обманюй мене".

"Я? обманюю? Чому ж, святий отче Драйзер"!

"Зараз я просвячу тебе. Якщо твої паливні баки сухі, злізай з цього звіра і йти додому. Він небезпечний".

"Ламмі небезпечний? Ламмі не зашкодить навіть мусі. Крім того, ви хочете, щоб я йшла додому сама? По заміській дорозі? Коли вже майже темно? Я дивуюсь вам".

Драйзер сплюнув і закрив вікно. Бетті скинула збрую і розмістилася в широкому сідлі, яке Ламекс спорудив без підказки. Джон Томас подивився на неї. "Привіт, пронира".

"Привіт, тугодум".

"Я й не знав, що ти знайома з шефом".

"Я знайома з усіма. Тепер помовч. Я примчала сюди з усією швидкістю й багатьма незручностями, як тільки почула випуск новин. Ти і Ламекс не зможете викрутитись із цього становища, навіть якщо Ламекс візьме на себе більшу частину роботи, тому я допоможу. Розкажи мені найгірші подробиці. Нічого не приховуй".

"Кмітливий Алек".

"Не витрачай час на компліменти. Можливо, це наш єдиний шанс для приватної розмови, перш ніж вони почнуть докучати тобі, краще говори швидко".

"Що? Ти думаєте хто ти? Адвокат?"

"Я краще, ніж адвокат, мій розум не захаращений черствими прецедентами. Я можу творчо міркувати".

"Ну ..." Насправді він почував себе краще тепер, коли Бетті була поруч – він і Ламекс не були більше одні проти недружнього світу. Він розповів історію, а вона уважно слухала.

"Хто-небудь постраждав?" спитала вона, зрештою.

"Не думаю. Принаймні, вони про це не говорили".

"Вони сказали б." Вона випростувалась. "Тоді ні про що турбуватись".

"Що? А сотні, можливо тисячі збитків? Що ж ти називаєш турботами, хотів би я знати?"

"Люди не постраждали", відповіла вона. "а з усім іншим можна впоратись. Може бути, Ламексу доведеться збанкрутіти".

"Що? Це безглуздо!"

"Ти думаєш, що це нерозумно, бо ти ніколи не мав справ із судами."

"А ти?"

"Не змінюй тему. Врешті-решт, на Ламекса було скоєний напад із застосуванням вогнепальної зброї".

"Це не завдало йому шкоди, тільки трохи обпалило."

"Не має значення. Це, без сумніву, завдало йому великих душевних страждань. Я не впевнена, що він може відповідати за все, що сталося після цього. Мовчи і дай мені подумати."

"Ти не заперечуватимеш, якщо я буду вважати так само?"

"Так, але тільки до тих пір, поки я не розчую як працюють механізми. Так що зменш оберти".

Колона продовжувала рухатись до будинку Стюартів у мовчанні. Бетті дала йому одну пораду, коли вони зупинились. "Не погоджуйся ні з чим. Ні з чим. І нічого не підписуй. Викликай, коли я буду тобі потрібна".

Пані Стюарт не вийшла до них назустріч. Шеф Драйзер разом з Джоном Томасом оглянув розрив у решітці, Ламекс нависав над їх плечима. Шеф мовчки дивився, як Джон Томас взяв мотузку і зав'язав його через отвір.

"Все! Тепер він не зможе вибратись назад."

Драйзер смикнув себе за губу. "Синку, у тебе все в порядку в голові?"

"Ви не розумієте, сер. Решітка не зупинить його, навіть якщо ми зробимо ремонт ... ні, якщо він захоче піти. Я не знаю нічого, що могло б спинити. Але ця мотузка зможе. Ламекс!"

"Так, Джоні?"

"Бачиш цю мотузку"?

"Так, Джоні".

"Якщо ти обірвеш цю мотузку, я відірву твою дурну голову. Зрозумів мене?"

"Так, Джоні".

"Ти не підеш з двору будь-коли знову, якщо тільки я не візьму тебе."

"Гаразд, Джоні".

"Обіцяєш? Присягою свого серця?

"Присягою мого серця"

"Насправді у нього нема серця", пояснив Джоні. "У нього децентралізована система кровообігу. Це схоже на ..."

"Я б не хвилювався навіть якби у нього були відцентрові насоси, але до тих пір, поки він сидить удома".

"Буде вдома. Він ніколи не порушував "присягу серця", навіть, хоча в нього його нема".

Драйзер пожував свій великий палець. "Добре. Я залишу тут людину з портофоном сьогодні. А завтра ми встановимо сталеві таврові балки замість дерев'яних".

Джон хотів сказати: "Тільки не сталь", але передумав. Драйзер сказав: "Що з тобою?"

"Та, нічого."

"Ти теж тримай його в полі зору"

"Він не вийде"

"Краще б не виходив. Розумієш, що ви двоє під арештом, чи не так? Але в мене немає можливості замкнути це чудовисько".

Джон Томас не відповів. Раніше він цього не розумів, але тепер побачив, що це було неминучим. Драйзер продовжив більш м'яко. "Постарайтеся не турбуватися про це. Здається, ти хороший хлопчик, і всі гарної думки про твого батька. Тепер мені треба піти й поговорити з твоєю матір'ю. Ти б краще залишився тут, поки моя людина не підійде ... і потім, може бути, якось представиш його цьому". Він підозріло ковзнув поглядом по Ламексу.

Джон Томас залишився на місці у той час як начальник поліції пішов до будинку. Тепер настав час, щоб насварити Ламекса, але до цього не лежало серце. І пізніше також.

 

II. Міністерство позаземних справ

 

Для Джона Томаса Стюарта XI хвилювання за себе і Ламекса здавалися унікальними й важкими, але в цьому він був не самотній, навіть в околицях Вествіля. Маленький пан Іто страждав від хвороби, яка завжди закінчується смертельним результатом – від старості. Це могло вбити його найближчим часом. За незліченних закритими дверима у Вествілі інші люди мовчки страждали незліченними формами тихого відчаю, які можуть торкнутись чи чоловіка чи жінки, через гроші, сім'ю, здоров'я або зовнішній вигляд.

Далі, в столиці штату, губернатор поглядом повним безнадії та здивування дивився на стопку паперу – докази, які безсумнівно могли б відправити до в'язниці його надійного друга. Набагато далі, на Марсі, золотошукач полишив свій зруйнований всюдихід і з готовністю вирушив у довгий шлях до сторожової застави. Він ніколи цей шлях не завершить.

Неймовірно як далі, за 27 світлових років, космічний корабель Болівар починав міжпросторовий перехід. Помилка в крихітному реле призведе до того, що реле спрацює на десяту частину секунди пізніше, ніж варто було б. Болівар буде блукати між зірками протягом багатьох років ... але ніколи не знайде дорогу додому.

Незбагненно далі від Землі, на половині відстані в місцевому зоряному скупченні, раса деревних ракоподібних повільно поступалася молодшій, агресивній расі земноводних. Через кілька тисяч земних років ракоподібні будуть винищені, це питання не викликає сумнівів. Але це викликає жаль (за людськими мірками) за розумовими та духовними можливості ракоподібної раси, які б доповнювали людські риси так, що могли б сприяти багатій цивілізованій співпраці з ними. Але коли перші люди Землі висадяться там, приблизно через 11 тисяч років, ракоподібні давно помруть.

А на Землі в столиці Федерації його світлість вельмишановний Генрі Гладстон Кіку, магістр (Оксон), доктор літератури (заради престижу, Кейптаун), кавалер ордену Британської Імперії, постійний заступник державного секретаря позаземних справ, не був стурбований приреченістю ракоподібних, тому що він ніколи й не дізнається про них. Його ще не турбує доля Болівара, але буде. Поряд з втратою корабля, втрата одного пасажира на цьому судні викличе ланцюгову реакцію головного болю для пана Кіку і всіх його співробітників на довгі роки.

Усе за межами іоносфери Землі було обов'язком і клопотом пана Кіку. Усе, що стосується відносин між Землею і будь-якою частиною досліджуваного Всесвіту також було у сфері його відповідальності. Навіть справи, які лежали на поверхні землі були у сфері його відповідальності, якщо вони були якимось чином пов'язані з тим, що було позаземним, міжпланетним або міжзоряним в принципі – дуже широкий діапазон, дійсно.

Його проблемами були такі речі як імпорт марсіанської піщаної трави, яка належним чином мутувала для Тибетського нагір'я. Бюро пана Кіку не затверджувало цього, аж поки не був проведений точний математичний розрахунок можливого впливу на індустрію розведення австралійських овець і десяток інших факторів. Такі речі були зроблені з обережністю, бо жахливий приклад Мадагаскару і марсіанської коренеягоди був завжди перед ними. Економічні аспекти не хвилювали пана Кіку, неважливо як багато годинників він зупиняв, інші справи не давали йому спати ночами, такі, як рішення не давати поліцейський супровід студентам за програмою обміну з Проціону VII в місті Годард, попри досить реальну небезпеку з боку провінційних Землян із забобонами щодо істот, що мають неземне розташування кінцівок або очей. Головоногі цієї планети були чутливими істотами і щось на зразок ескорту було для них як покарання для злочинців.

Звичайно, пан Кіку мав дуже великий штат співробітників, який допомагав йому, а також, йому допомагав міністр. Міністр виголошував промови, зустрічав дуже важливих гостей, роздавав інтерв'ю, і багатьма іншими шляхами полегшував навантаження на пана Кіку, яке інакше було б нестерпним і пан Кіку першим визнавав це. До тих пір, поки нинішній міністр поводився добре, робив свою справу, дбав про публічні виступи, і дозволяв заступнику міністра справлятися з міністерською роботою, він мав схвалення пана Кіку. Звичайно, якби він не став тягнути свій вантаж і скинув би його на когось іншого, пан Кіку знайшов би шляхи, щоб позбутися його. Але минуло ось уже 15 років, відтоді як він визнав за необхідне бути настільки різким – навіть свіжоспечених політиків зазвичай можна запрягти в упряж.

Пан Кіку ще не сформував думки про нинішнього міністра, зараз було не до того. Замість цього він проглядав короткий звіт по проєкту "Цербер", чудова пропозиція щодо науково-дослідної станції на Плутоні. Попереджувальне світло на його столі блиснуло, і піднявши голову він побачив як двері між його кабінетом і кабінетом міністра відкрилися. Міністр увійшов, насвистуючи Take Me Out to Ball Game, пан Кіку не впізнав мелодію.

Він замовк. "Привіт, Генрі. Ні, не вставай".

Пан Кіку й не починав вставати. "Як ся маєте, пан міністр? Що я можу зробити для вас"

"Нічого особливого, нічого особливого". Він зупинився біля столу р-н Кіку і взяв теку проєкту. "Що ви зубрите зараз? Цербер, а? Генрі, це інженерна справа. Чому ми повинні турбуватися про це?"

"Тут є аспекти", обережно відповів пан Кіку, "які стосуються нас."

"Припускаю, що так. Бюджет і таке інше". Його очі віднайшли виділений жирним рядок наступного змісту: Оцінювана вартість: 3,5 мегабаксів і 7,4 життя. "Що це? Я не можу піти на засідання Ради і просити їх схвалити це. Це просто фантастика".

"Перша оцінка", сказав пан Кіку спокійно, "була понад 8 мегабаксів і більш як 100 життів."

"Я не проти грошей, але це інше ... Ви наважились просити Раду підписувати смертні вироки для семи цілих і чотири десяті людини: ви не можете так робити, це не по-людськи. І скажіть, що чорт візьми, означає чотири десяті людини? Як ви можете вбити частину людина?

"Пане міністре", терпляче відповів його підлеглий, "будь-який проєкт, більший ніж гойдалка на шкільному дворі припускає можливі втрати життя. Але фактор небезпеки є низьким, а це означає, що робота над проєктом "Цербер" буде безпечнішим, в середньому, ніж перебування на поверхні Землі. Це мій приблизний розрахунок".

"А? Міністр ще раз подивився на резюме. "Тоді чому б не сказати про це? Викладіть стан справ у кращому світлі і так далі?"

"Цей звіт складений для мене ... для нас, і тільки. Доповідь на Раді буде приділяти особливу увагу техніці безпеки й не буде містити оцінку можливої смерті, яка, врешті-решт – припущення".

"Ммм, припущення. Так, звичайно". Міністр поклав доповідь, втративши до неї інтерес.

"Що-небудь ще, сер?"

"О, так, Генрі, старий, ти знаєш, що я повинен прийняти сьогодні раргилянського сановника? Д-р як там його ім'я?"

"Д-р Фтаемл". Пан Кіку подивився на панель пульта управління. "Ваша зустріч через годину і 7 хвилин."

"Ось те-то. Боюся, мені доведеться попросити вас замінити мене. Вибачтесь перед ним і таке інше. Скажіть йому, що я зв'язаний державними справами".

"Сер! Я б не радив цього. Він очікує отримати офіційну зустріч особою вашого рівня ... і раргилянці дуже прискіпливі до протоколу".

"Ну, що ви, цей тубілець не помітить різниці."

"Цей помітить, сер"

"Ну, нехай думає, що ти це я ... це мене не хвилює. Але я тут не можу бути, бо Генеральний секретар запросив мене на партію тенісу, а його запрошення є обов'язковим, ти ж знаєш."

Пан Кіку знав, що це не відповідає дійсності. Але він промовчав. "Дуже добре, сер".

"Спасибі, друже". І міністр залишив кабінет, знову насвистуючи.

Коли двері зачинилися, пан Кіку сердито вдарив по кількох перемикачах на передній панелі. Він був закритий зараз і з ним ніхто не міг зв'язатись ні телефоном, ні відеофоном, ні будь-яким іншим способом, за винятком кнопки тривоги, якою його міністр скористався лише один раз за 12 років. Він нахилився ліктями на стіл, закрив голову руками й потер пальцями маківку.

Ці проблеми, ті проблеми, інші проблеми ... і нав'язливе запитання: навіщо він покинув Африку? Звідки така тяга до державної служби? Тяга, яка за довгий час перетворилася на звичку ...

Він розворушився й відкрив середній ящик. Той був набитий проспектами з Кенійської нерухомості, він дістав пригорщу і незабаром віддався порівнянням відносних переваг господарств. Це була його невелика продухвина: мати більш як 800 акрів (половина з них оброблені) і 7 колодязів. Він подивився на карту і фотографії, і зараз же відчув ся краще. Через деякий час він сховав їх і закрив ящик.

Він був змушений визнати, що, хоча те, що він розповів начальнику було правдою, його нервова реакція була в основному викликана страхом перед зміями, який переслідував його все життя. Якби доктор Фтаемл був кимось іншим, але не раргилянином ... або якби раргиляни не були медузоподібними гуманоїдами, він був би готовий до зустрічі. Звичайно, він знав, що ці щупальця, що ростуть з голови раргилянина були не змії, але його шлунок не знав про це. Треба було б знайти час для гіпнотичного лікування до зустрічі, але часу не було, замість цього прийдеться прийняти таблетку.

Зітхнувши, він клацнув перемикач назад. Його вхідний кошик почав відразу ж заповнюватись, а всі засоби зв'язку замерехтіли вогнями. Але вогні були бурштинові, а не червоні, і тому він їх проігнорував і подивився у свій кошик. В основному це була інформація про те, які дії мали б виконати його підлеглі чи підлеглі його підлеглих відповідно до доктрини. Іноді він перевіряв ім'я і пропоновані заходи і кидав листа у роззявлену пащу кошика для вихідних документів.

Один вхідний радіотайп не був звичайним тому, що стосувався істоти, імовірно позаземного, але невідомого типу та походження. Інцидент, здавався неважливим, якась дурниця в одному провінційному селі в західній частині континенту. Але чинник позаземних істот автоматично слугував тому, що місцева поліція повідомила Міністерство позаземних справ, а відсутність класифікації позаземної істоти, а також можливих запобіжних дій в рамках чинної доктрини призвели до доповіді на найвищий рівень.

Пан Кіку ніколи не бачив Ламекса і не мав би особливого інтересу, якби й побачив. Але пан Кіку знав, що кожен контакт з "тамішнім" є унікальним. Всесвіт безмежний у своєму різноманітті. Припускати, не знаючи, міркувати за аналогією, приймати невідоме як те, що не потребує доведення, все це може викликати нещастя.

Пан Кіку подивився свій список тих кого б він міг прислати. Будь-хто з його співробітників може виступати як суд першої та вищої інстанції в будь-якому випадку за участю інопланетян, але хто є на землі й вільний? Хм ...

Сергій Грінберг був такою людиною. Служба торговельної розвідки може обійтися і без шефа на день чи два. Він повернув перемикач. "Сергію?

"Так, шеф?"

"Зайнятий"?

"І так, і ні. Я зрізую нігті й намагаються знайти аргументи, чому платники податків повинні платити мені більше грошей".

"Думаєш, повинні? Я посилаю копію. Пан Кіку перевірив ім'я Грінберга на радіотайпі й кинув копію в кошик для вихідних паперів, почекав кілька секунд, поки не побачив як Грінберг забирає її з власного вхідного кошика. "Читай".

Грінберг зробив це й подивився вгору. "Ну, бос?"

"Зателефонуй місцевому судді й повідом, що ми беремо на себе попередню юрисдикцію, потім злітай туди й виясни в чому справа."

"Ваше бажання закон для мене, повелителю. Можу поставити гроші, що врешті-решт то земна істота, ставлю два до одного."

"Ставка не приймається. Мабуть, ти правий. Але це може бути "особлива ситуація", ми не можемо ризикувати".

"Я буду тримати місцевих мужиків по команді струнко, бос. Де цей хутір? Вествіль? Або як його там?"

"Звідки я знаю? Лист перед тобою."

Грінберг подивився на нього. "Агов, ви знаєте? Це в горах ... це може зайняти 2 чи 3 тижні, бос. Ви згодні?"

"Візьмеш більш як дні, і я вирахую зайві з твоєї відпустки". Пан Кіку вимкнув зв'язок і звернувся до інших питань. Він вислухав десятки дзвінків, досягнув до дна свого вхідного кошика і втратив його знову, коли помітив, що настав час для раргилянина. Мурашки поповзли по його шкірі й він поспішно вирив зі столу спеціальні таблетки, про які лікарі попередили його, щоб він їх не надто часто вживав. І тільки-но він що випив їх, як почало блимати світло від його секретарки.

"Сер? Д-р Фтаемл тут."

"Запроси його." Пан Кіку пробурмотів мовою його предків слова, які можливо використовувались при протизміїному чаклуванні. Коли двері відкрились на його обличчі вже був вираз, який підходив для приймання відвідувачів.

 

III. НЕКОРЕКТНЕ ПИТАННЯ

Втручання з боку Міністерства позаземних справ у випадку Ламекса не тільки не затримало слухання, але навпаки прискорило його. Пан Грінберг подзвонив окружному судді й попросив дозволу використати зал суду, і попросив його, щоб усі сторони й свідки були в суді о 10:00 наступного ранку, в тому числі, звичайно, позаземна істота, яка була причиною всієї метушні. Суддя О'Фарел мав сумнів щодо останнього пункту.

"Ця істота, вона вам також потрібна?"

Грінберг сказав, що він більше всього хоче присутності позаземного, бо саме зв'язок з позаземним стало причиною для втручання. "Суддя, ми, люди з Міністерства не любимо лізти у ваші місцеві справи. Після того як я подивлюся на істоту і поставлю півдесятка запитань, я, ймовірно, розпрощаюсь з вами ... що влаштує нас обох. Це несправжня позаземність, якщо моя думка справдиться. Отже, ви можете доправити звіра, правда? "

"Е, він занадто великий, щоб завести в зал. Я не бачив його кілька років, і думаю, він підріс трохи ... але він був дуже великий для приміщення навіть тоді. Чи не могли б ви подивитися на нього, там де він є зараз? "

"Можливо, хоча я за те, щоб все, що має відношення до слухання було зібране в одному місці. Де він?"

"Під арештом там, де він живе з його власником. Вони мешкають в передмісті за кілька кілометрів звідси"

Грінберг подумав про наступне. Він був скромною людиною, яка не хвилюється де їсти чи спати, але коли справа стосується позаземного, його принципом було змушувати інших бігати. Інакше величезна кількість справ міністерства ніколи не була б зроблена.

"Я хотів би уникнути поїздки за місто, бо я маю намір завтра ж удень повертатись, якщо це можливо. Це дуже актуально ... питання по марсіанським домовленостям". Останнє було стандартною вигадкою Грінберга, коли він хотів поквапити когось неміністерського.

Суддя О'Фарел сказав, що він все влаштує. "Ми установимо тимчасову загорожу на галявині біля будівлі суду."

"Здорово! Побачимося завтра, суддя. Спасибі за все."

Суддя О'Фарел перебував на рибалці два дні тому, коли Ламекс пішов на прогулянку. Руйнування були усунуті до його повернення і, слухаючись свого принципу, він уникав слухати або читати новини чи плітки про випадки, які він міг розглядати в суді. Коли він зателефонував начальнику дорожньої безпеки Драйзеру, він не чекав ніяких труднощів щодо переміщення Ламекса.

Шеф Драйзер висунувся в люк своєї машини. "Суддя, ваша голова на місці?"

"Е? А що вас власне непокоїть, диякон?"

Драйзер намагався пояснити, але суддя проігнорував його заперечення. Тоді вони обидва зателефонували мерові. Мер був на тій же рибалці, а тому став на бік О'Фарела. Його словами були: "Начальник, я дивуюся вам. Ми не можемо допустити, щоб важливий міністерський чиновник думав, що наше маленьке містечко це така глушина, що ми не можемо впоратись із такою дрібницею. Драйзер застогнав і зателефонував у "Сталево-зварювальні роботи гірських штатів".

***

Шеф Драйзер вирішив перемістити і помістити в загорожу Ламекса до світанку, перед тим як вулиці стануть багатолюдними. Але ніхто не подумав повідомити про це Джона Томаса; він прокинувся в чотири ранку пригнічено-шокованим, пробудження перервало кошмар. Спершу він подумав, що щось страшне сталося з Ламексом.

Однак, коли ситуація прояснилась, він відмовився від співпраці. Він був "повільним на підйом", один з тих людей, які мають вранці низький рівень цукру в крові і від яких нічого не можна добитись до щільного сніданку, на якому він зараз і наполягав.

Шеф Драйзер виглядав сердитим. Пані Стюарт, яка виглядала як "матір, яка знає як краще" сказала: "Любий, а ти не думаєш, що краще б..."

"Я збираюся поснідати. І Ламекс теж."

Драйзер сказав: "Молодий чоловіче, ви неправильно поводитесь. По-перше, чи ви знаєте, що ваші неприємності будуть ще більшими; Ходімо. Ви можете поснідати в центрі міста."

Джон Томас видававсь непохитним. Його матір різко сказала: "Джон Томас, це недопустимо, чуєш? З тобою так само важко, як і з твоїм батьком."

Але згадка про батька тільки укріпила його на своїй позиції. Він з гіркотою сказав: "Чому б тобі не стати на мій бік, мамо? Мене навчили в школі, що громадянин не може бути вихоплений з власного дому будь-коли, коли це забажається поліції. Але ти, здається, хочеш допомогти йому, а не мені. На чиєму ти боці?"

Вона уважно подивилася на нього, приголомшена, бо він уже довгий час був слухняним. "Джон Томас! Ти не можеш так говорити з матір'ю!

"Так", погодився Драйзер. "Будь ввічливий з матір'ю, або я відшльопаю тебе, неофіційно, звичайно. Терпіти не можу коли хлопчик грубить старшим". Він розстебнув свій мундир, дістав складений аркуш паперу. "Сержант Мендоза розповів мені як ти викаблучувався того дня ... так що я прийшов підготовленим. Ось ордер. Тепер, ти йдеш? Чи мені доведеться тягти тебе?

Він стояв, ляскаючи папером по долоні, але не запропонував його Джону Томасу. Та коли Джон Томас потягнувся, той дозволив йому взяти папір і зачекав, поки він читає. Нарешті Драйзер сказав: "Ну що? Ти задоволений?"

"Ця постанова суду", Сказав Джон Томас: "наказує мені з'являтися і вимагає привезти Ламекса".

"Так і є."

"Але вона каже, о 10:00. І тут не сказано, що я не можу снідати перш ніж.., до тих пір, поки я не буду там в 10".

Шеф зробив глибокий вдих, помітно роздуваючись. Його обличчя, вже рожеве, стало червоним, але він не відповів.

Джон Томас сказав: "Мамо? Я збираюся поснідати. Для тебе теж щось приготувати?"

Вона глянула на Драйзера, потім знову на сина і закусила губу. "Не турбуйся", сказала вона знехотя. "Я приготую сніданок. Пан Драйзер, будете пити каву з нами?"

"А? Це люб'язно з вашого боку, мем. Я не проти. Я всю ніч на ногах".

Джон Томас подивився на них. "Я побіжу, кину погляд на Ламекса". Він помовчав, потім додав: "Я шкодую, що був грубий, мама".

"Не будемо більше повертатись до цього." Відповіла вона холодно.

Він хотів сказати ще кілька речей, у своє виправдання, але передумав і вийшов. Ламекс похропував, витягнувшись наполовину зі свого будинку. Його сторожове око було підняте над шиєю, як завжди, коли він спав, Око поверталося за Джоном Томасом, коли той підходив і оглядав Ламекса, але частина Ламекса, яка стояла на варті впізнала юнака і зоряний звір не прокинувся. Задоволений, Джон Томас пішов назад.

За сніданком атмосфера пом'якшилась; за цей час Джон Томас з'їв дві тарілки вівсянки, яєчню і тости, і кухоль какао, він був готовий визнати, що шеф Драйзер виконував свій обов'язок і, ймовірно, гнав собак не для свого задоволення. Своєю чергою, начальник, під впливом сніданку, вирішив, що в хлопчикові нема нічого такого, що міцна рука і час від часу прочухан не змогли б вилікувати ... шкода що його матері одній довелося виховувати його, вона здається, хороша жінка. Він переслідував шматочок яйця хлібом, зловив його і сказав: "Я почуваю себе краще, пані Стюарт, це дійсно так. Це задоволення для вдівця – куштувати домашню кулінарію ... але я не відважусь сказати про це моїм людям".

Пані Стюарт піднесла руку до рота. "Ой, я забула про них!" Вона додала: "Я можу приготувати ще кави в одну мить. Скільки їх там?"

"П'ять. Але не турбуйтесь, пані, вони поснідають, коли закінчать чергування". Він повернувся до Джона Томаса. "Готовий іти, хлопче?"

"Ну ..." Він повернувся до своєї матері. "Чому б не зготувати сніданок для них, мамо? А я розбуджу і нагодую Ламекса."

До того часу як Ламекса було розбуджено і нагодовано, і все роз'яснено, п'ятеро патрульних пили по другій чашці кави після гарячої їжі; складалося більше відчуття, що це дружній візит, а не арешт. Було далеко за сім, коли процесія вирушила в дорогу.

І було дев'ять годин, коли Ламекса помістили в тимчасову клітку біля будівлі суду. Ламекс був у захваті від запаху сталі й хотів скуштувати її, та Джон Томас був непохитним. Він увійшов всередину з Ламексом і гладячи його говорив з ним, поки двері заварили, він був стурбований, коли побачив масивну сталеву клітку, бо він не спромігся сказати Шефу Драйзеру, що сталь була менше ніж безпорадна проти Ламекса.

Тепер, здається надто пізно, тим більше, що шеф пишався загорожею. Щоб залити фундамент, часу не було, тому шеф наказав зробити коробку зі сталевих балок, закриту вгорі, внизу і з боків, окрім одного, та й то поки Ламекс не зайде всередину.

Ну, подумав Джон Томас, всі вони знають, так багато, що й не стали питати в мене. Він вирішив просто попередити Ламекса не відкушувати клітку, під страшною загрозою покарання ... і вирішив сподіватися на краще.

Ламекс був схильний сперечатися, з його точки зору це було так безглуздо, як намагатися замкнути голодного хлопчика штабелями з пирогів. Один з робітників зупинився, опустив зварювальний апарат і сказав: "Ви знаєте, ця тварюка ніби розмовляє".

"Він говорить" Відповів коротко Джон Томас.

"О". Він подивився на Ламекса, потім повернувся до роботи. Володіння мовою землян інопланетянами не було новинкою, особливо завдяки програмам на стереотелебаченні; робітник здавався задоволеним відповіддю. Однак незабаром він знову зупинився. "Я ще не розмовляв з тваринами, що говорять", заявив він. Джон Томас не відповів; йому не здалося це зауваження таким на яке потрібно відповідати.

Тепер, коли у нього був час, Джону Томасу хотілося вивчити щось на Ламексі, що його турбувало. Перший раз він помітив симптоми наступного ранку після Ламексової катастрофічної прогулянки, дві пухлини знаходились там, де були б плечі Ламекса, якби вони були. Вчора пухлини здалися більшими, що схвилювало його, він сподівався, що це лише гулі ... хоча не так легко Ламексу набити ґулю.

Але вони його хвилювали. Можливо, Ламекс завдав собі шкоди під час спортивних вправ. Постріл пана Іто не завдав йому пошкодження; хіба що лишився невеликий слід від пороху, там де заряд вдарив, але це був єдиний слід; заряд, який пошкодив би танк, для Ламекса був мов добрячий стусан для мула: настрашливий, але не шкідливий.

Ламекс, можливо, забився, коли проривався через теплиці, але це здавалося малоймовірним. Більш ймовірно, що він постраждав при падінні з віадука. Джон Томас знав, що таке падіння вбило б будь-яку тварину Землі досить велику, щоб мати несприятливе співвідношення маси й об'єму, таку як слон. Звичайно, Ламекс, з його неземною хімією тіла, не був таким тендітним, як слон ... І тим не менш, він міг би собі набити ґулю.

Пес побери! Набряки були більшими ніж будь-коли, справжні пухлини, а сховане за ними, здавалося, м'якшим і тоншим за ту броню, яка вкривала Ламекса. Джон Томас запитав себе, чи може істота така як Ламекс отримати злоякісну пухлину, скажімо із-за синця? Він не знав і він не знав нікого, хто знає. Ламекс ніколи не хворів, наскільки Джон Томас міг згадати, його батько теж ніколи не згадував щоб з Ламексом ставалось щось погане. Ламекс був той же сьогодні, вчора, і завжди, за винятком того, що він продовжував ставати більшим.

Треба буде продивитися сьогодні щоденник діда і записи прадіда. Може, він щось пропустив...

Він натиснув на один з набряків, намагаючись копнути його пальцями; Ламекс неспокійно ворухнувся. Джон Томас зупинився і схвильовано сказав: "Боляче?"

"Ні", відповів дитячий голос: "лоскотно".

Відповідь не заспокоїла його. Він знав, що Ламекс боїться лоскоту, але зазвичай щоб його викликати потрібне було щось на кшталт кирки. Набряки повинні бути дуже чутливими. Він хотів досліджувати далі, але тут його окликнули ззаду.

"Джон, Джоні!"

Він обернувся. Бетті Соренсон була за кліткою. "Привіт, відбивалі", сказав він їй. "Ти отримала моє повідомлення?"

"Так, але тільки після 8:00. Ти ж знаєш правила гуртожитку. Привіт, Ламекс. Як моє дитя?

"Добре", сказав Ламекс.

"От чому я зробив запис:" відповів Джон Томас. Ці ідіоти підняли мене з ліжка ще до світанку. От дурня".

"От і добре, ти побачив схід сонця. Але що за поспіх? Я думала, слухання на наступному тижні?"

"Я теж так гадав. Але якийсь важковаговик з космічного міністерства приїхав зі столиці. Він буде займатися справою",

"Що?"

"В чому справа?"

"Справа? В усьому! Я не знаю цієї людини зі столиці. Я думала, що буду мати справу з суддею О'Фарелом ... Я знаю як направити його в потрібному напрямку. Цей новий суддя ... ну, я не знаю. По-друге, у мене є ідеї, які я ще не встигла опрацювати. Вона спохмурніла. "Ми повинні отримати відстрочку".

"Навіщо?" спитав Джон Томас. "Чому б нам просто не піти до суду і не розповісти правду?"

"Джоні, ти безнадійний. Якби все було так просто, то не потрібні були б ніякі суди."

"Може, все ще налагодиться".

"Але ... Слухай, Тугодум, не мели дурниць. Ми мусимо з'явитися менше ніж за годину..." Вона глянула на годинник на вежі стародавнього будинку суду. "Треба провернути одну хорошу справу. Ми повинні рухатися швидко. Принаймні, ми повинні домогтися, щоб заявка фермерської власності була зареєстрована".

"Це нерозумно. Вони не приймуть, я тобі скажу. Ми не можемо володіти Ламексом як фермою. Він не шматок землі".

"Людина може володіти як фермерською власністю коровою, парою коней, десятком свиней. Тесляр може володіти своїми інструментами. Актриса може володіти своїм гардеробом.

"Але ж це не "фермоволодіння". У мене був такий же курс в області комерційного права, як і в тебе. Вони будуть сміятися з нас".

"Не чіпляйся. Це розділ II того ж закону. Якщо ти представиш Ламма на карнавалі, ніби він є інструментом твого ремесла, що тоді? Хай спробують довести, що це не так. Головне зареєструвати Ламекса як звільненого від конфіскації поки нема судового рішення проти тебе.".

"Якщо вони не зможуть стягнути з мене, вони стягнуть з моєї матері".

"Ні, вони не зможуть. Я перевірила це. Оскільки Ваш батько поклав гроші під опіку, юридично вона не отримала ні копійки".

"Хіба це за законом?" спитав він із сумнівом.

"Ах, мерщій! Законно все, у чому ти зможеш переконати суд."

"Бетті, у тебе спритний розум. Він прослизнув між балками, повернувся і сказав: "Ламмі, я тільки піду на хвилинку. Ти залишишся тут."

"Чому?" спитав Ламекс.

"Не турбуйся. Просто чекай мене тут."

"Гаразд".

Біля газону суду зібрався натовп, який витріщався на Ламекса в його новій славі. Шеф Драйзер наказав спорудити канатний бар'єр і двоє з його людей стежили, щоб він був непорушний. Двоє молодих людей підпірнули під канати й почали проштовхуватись крізь натовп до сходин суду. Офіс тауншипського клерка знаходився на другому поверсі, там вони знайшли його заступника – стару діву міс Шрайбер.

Міс Шрайбер була тої ж думки щодо реєстрації Ламекса, як вільного від судових рішень, що й Джон Томас. Але Бетті наголосила на тому, що тільки клерк повинен вирішувати, під який закон повинне підпадати рухоме майно, і навела абсолютно фіктивний випадок про людину, яка мала право власності на багаторазове відлуння. Міс Шрайбер неохоче заповнила форми, прийняла скромний гонорар і видала їм завірену копію.

Було майже 10:00. Джон Томас вибіг і почав спускатись. Він зупинився, коли побачив, що Бетті була зупинилась біля зважувального автомата. "Давай, Бетті", покваплював він. "Зараз не час для цього".

"Я не зважуюсь", відповіла вона, дивлячись в дзеркало, прикріплене над автоматом. "Я перевіряю мій макіяж. Треба виглядати якнайкраще."

"Ти виглядаєш добре."

"Спасибі Джоні за комплімент!"

"Це не комплімент. Треба поспішити. Я повинен сказати дещо Ламексу".

"Скинь оберти. Все буде в порядку" Вона витерла брови, потім пофарбувала їх знову в різкому "мадам сатана" стилі, і вирішила, що так стала здаватись старшою. Вона захотіла ще додати іскорок на праву щоку, але передумала, оскільки Джоні, здавалося, ось-ось вибухне. Вони поспішили вниз і вийшли на вулицю.

Значно більше часу знадобилось, щоб переконати поліцейських, що їх місце всередині бар'єру. Джоні побачив, що двоє чоловіків стояли поруч з кліткою Ламекса. Він кинувся бігти. "Гей, ви! Відійдіть звідти!"

Суддя О'Фарел повернувся і закліпав. "А яке ви маєте відношення до цього, юначе?" Інший чоловік обернувся, але не сказав нічого.

"Я? Я його власник. Він не звик до незнайомих людей. Так що поверніться за мотузку" Він повернувся до Ламекса. "Все гаразд, дитинко. Джоні тут."

"Добридень, суддя."

"O. Здравствуйте, Бетті". Суддя поглянув на неї так, ніби намагався вирішити, чи вона була справжньою, а потім повернувся до Джона Томаса. "Ви, мабуть, хлопчик Стюарт. Я суддя О'Фарел".

"Ой. Пробачте, суддя", відповів Джон Томас і його вуха почервоніли. "Я думав, ви турист".

"Природна помилка. Пан Грінберг, це хлопчик Стюарт ... Джон Томас Стюарт. Юначе, це вельмишановний Сергій Грінберг, спеціальний комісар Міністерства позаземних справ". Він озирнувся. "Ах, так ... це міс Бетті Соренсон, пане комісаре. Бетті, що за дурницю ви зробили зі своїм лицем?"

Бетті з гідністю проігнорувала останнє зауваження. "Це честь для мене зустрітися з Вами, пане комісар".

"Просто "Пан Грінберг", будь ласка, міс Соренсон". Грінберг звернувся до Джоні. "Ви маєте якесь відношення до Джона Томаса Стюарта"?

"Мене звуть Джон Томас Стюарт одинадцятий", відповів Джоні просто. "Я думаю, ви маєте на увазі мого пра-пра-прадіда".

"Думаю, що так. Я народився на Марсі, практично перед його пам'ятником. Я не знав, що ваша родина була замішана в цьому. Можливо, ми побазікаємо про Марс пізніше."

"Я ніколи не був на Марсі", зізнався Джоні.

"Ні? Дивно. Але ти ще молодий."

Бетті слухала, прислухаючись до кожного слова, і вирішила, що цей суддя, якщо він такий, яким є зараз, був би ще легшою здобиччю ніж суддя О'Фарел. Важко було пригадати, щоб ім'я Джоні означало щось особливе ... особливо для Вествіля.

Грінберг продовжив: "Ти змусив мене програти дві ставки, пане Стюарт".

"Сер?"

"Я подумав, що ця істота не є позаземною. Я був неправий; батьківщина цього великого хлопця, звичайно, не Земля. Але я був так само впевнений, що якби він був позаземним, я міг би впізнати його вид, я не ксенозоолог, але моя робота вимагає загальних знань про такі речі ... проглядати фотографії, принаймні. Але тут я в глухому куті. Хто він, і звідки?"

"Ну, він просто Ламекс. Так ми його називаємо. Мій прадід привіз його на Трейл Блейзер (*яскравий слід)... його друга подорож".

"Так давно? Тоді це дещо прояснює; це було до того як Міністерство почало робити записи ... фактично до того як було створене саме Міністерство. Але все одно не зрозуміло як ця істота могла непотрапити в книги з історії. Я читав про Трейл Блейзер і пам'ятаю, що він привіз багато екзотики. Але я не пам'ятаю цю істоту ... а, врешті-решт, інопланетяни були новиною в ті дні. "

"Ах, це ... Ну, сер, капітан не знав, що Ламекс був на борту. Прадід приніс його на борт у ранці й потихеньку виніс його з корабля так само."

"У своєму ранці?" Грінберг подивився на Ламексову габаритну фігуру.

"Так, сер. Звичайно, Ламмі був меншим, тоді."

"В це важко повірити."

"У мене є фотографії. Він був розміром з цуценя коллі. Із більшою кількістю ніг, звичайно."

"Мммм, так. Більше ніг. І він більше видається мені трицератопсом, ніж коллі. Цого годування дорого обходиться?"

"О, ні – Ламмі їсть все. Ну, майже все", квапливо виправив себе Джон Томас, кинувши погляд на сталеву арматуру. "І він взагалі може довгий час обходитися без їжі. Правда, Ламмі"?

Ламекс лежав з втягнутими ногами, демонструючи безмежну терплячість яку він міг проявити в разі необхідності. Він прислухався до його приятеля і пана Грінберга, і водночас стежив вартовим оком за Бетті та суддею. Зараз же він відкрив свій величезний рот. "Так, але мені це не подобається".

Пан Грінберг підняв брови і сказав: "Я й не думав, що він вміє говорити".

"Що? О, звичайно. Ламмі розмовляв ще коли мій батько був хлопчиком. Я хочу вас представити. Ей. Ламмі ... Я хочу познайомити тебе з паном комісаром Грінбергом."

Ламекс подивився на Грінберг без інтересу й сказав: "Як поживаєте, пан комісар Грінберг", кажучи стандартну фразу чітко, але не так чітко ім'я й титул.

"Ну, як ся маєш, Ламекс". Він дивився на Ламекса, коли зазвучав годинник на будівлі суду. Суддя О'Фарел повернувся і сказав йому.

"Десять годин, пан комісар. Думаю, нам краще почати."

"Не поспішайте", неуважно відповів Грінберг", оскільки вечірка не може початись, поки нас там нема. Мені цікава ця лінія дослідження. Пан Стюарт, який рівень RIQ Ламекса по людській шкалі?"

"Що? А, його відносний коефіцієнт розумового розвитку. Я не знаю, сер.

"Боже мій, невже ніхто ніколи не намагався дізнатись?"

"Ну, ні, сер ... Я хочу сказати "так, сер". У часи мого діда якісь тести почали робити, але дід так боляче сприйняв, як при цьому поводились з Ламмі, що він прогнав їх. Відтоді ми намагаємось тримати всіх незнайомих подалі від Ламмі, в основному. Але він дійсно розумний, перевірте його".

Суддя О'Фарел шепнув Грінбергу, "не розумніший хорошої тренованої собаки, не зважаючи на те, що вміє імітувати людську мову. Я знаю."

Джон Томас сказав з обуренням: "Я чув, суддя. Ви просто упереджені!"

Суддя хотів відповісти, але Бетті випередила його. "Джоні, ти ж знаєш, що я тобі казала... Говорити буду я".

Грінберг не звернув уваги на це переривання. "Чи були якісь спроби вивчити його мову?"

"Сер?"

"Ммм, мабуть, не було. І коли його привезли сюди він, можливо, був ще не достатньо дорослий, щоб говорити ... на його власній мові я хочу сказати. Але вона повинна бути, це прописна істина серед ксенологів, що мовні центри знаходяться тільки в тій нервовій системі яка їх використовує. Тобто, він не міг вивчити людську мову, навіть погано, якби його власний вид не використовував усного спілкування. Чи може він писати?"

"Як би він міг, сер? У нього немає рук."

"Ммм, так. Ну, тоді за допомогою теорії, закладаюся, що його відносний бал менше, ніж 40. Ксенологи виявили, що вищі види, такі як люди, завжди мають три характеристики: мовні центри, маніпуляційні, і виходячи з цих двох, вміння робити записи інформації. Таким чином, можемо припустити, що вид Ламекса відстає від нашого. Вивчав коли-небудь ксенології"?

"Не дуже багато, сер", Джон Томас зізнався соромливо, "окрім тих книг, які я зміг знайти в бібліотеці. Але я маю намір більш серйозно зайнятися ксенологією та екзотичною біологією в коледжі".

"Було б добре. Це дуже широка область. Ти будеш здивований дізнавшись, наскільки важко найняти підхожих ксенологів для Міністерства. Але я спитав, ось чому: як ти знаєш, міністерство втрутилося в цю справу. Через нього". Грінберг показав на Ламекс. "Був шанс, що ваш улюбленець міг бути з раси, яка має договір з нами. Раз чи два, як не дивно це здається, іноземці, що відвідували цю планету була помилково прийняті за диких звірів, ... це мало погані наслідки." Грінберг нахмурився, згадуючи страшний замовчуваний випадок, коли член родини посла з Ладору був знайдений мертвим, а його опудало було виставлене в магазині дивин на Віргінських островах. "Але тут такої небезпеки нема".

"O. Думаю, ні, сер. Ламекс це ... ну, він просто член нашої родини".

"Цілком правильно". І комісар звернувся до судді О'Фарел. "Чи можу я проконсультуватись з вами хвилинку, суддя? Сам на сам"?

"Звичайно, сер."

Вони відійшли, а Бетті приєдналась до Джона Томаса. "Все буде в порядку, прошепотіла вона", якщо ти більше не будеш робити помилок".

"А що я зробив? запротестував він. "І чому ти думаєш, що все пройде добре?

"Це очевидно. Йому сподобався ти, і йому сподобався Ламекс".

"Не розумію, як це заплатить за перший поверх "Бон Марш". Або ліхтарні стовпи".

"Просто тримайся спокійно і довірся мені. Не встигнемо ми й покінчити з цим, як вони за все заплатять. Ось побачиш".

Неподалік пан Грінберг говорив судді О'Фарелу. "Суддя, з того, що я дізнався, мені здається, що Міністерство позаземних справ повинно відсторонитися від цієї справи."

"Е, не розумію чому, сер."

"Дозвольте пояснити. Я хотів би перенести слухання справи на 24 годин і перевірити свої висновки у міністерстві. І тоді я можу відсторонитися й дозволити місцевій владі керувати справою. Тобто, вам, звичайно."

Суддя О'Фарел підібгав губи. "Мені не подобається відстрочка в останню хвилину, пан комісар. Мені завжди здавалося несправедливим змушувати зайнятих людей збиратися разом своїм коштом, терпіти особисті незручності, щоб потім наказувати їм повертатися наступного дня. Це не добре для правосуддя".

Грінберг нахмурився. "Справді. А чи не можемо ми підійти з іншого боку. З того, що хлопчик Стюарт говорить, я впевнений, що ця справа не з тих, що вимагають втручання позаземної політики Федерації, хоча у центрі розгляду позаземне і тому є законні підстави для втручання у разі потреби. Хоча міністерство має владу, ця влада здійснюється лише в разі необхідності, щоб уникнути неприємностей з урядами інших планет. На Землі сотні тисяч позаземних розумних істот: ті, що постійно тут живуть, чи відвідувачі, які мають юридичний статус "людина" відповідно до договорів, хоча вони, очевидно, не люди. Ксенофобія, ще існує, зокрема, в нашому культурному заплаві ... ні, я не маю на увазі Вествіль! Людина така, яка вона є, тому кожен з цих іноземців є потенційним джерелом неприємностей в наших міжнародних відносинах.

"Вибачте, що я кажу те, що ви й так знаєте, але це необхідний вступ. Департамент не може ходити витираючи носа всім нашим "позаземцям" – навіть тим, які мають носи. Ми не маємо для цього ні персоналу ні, звичайно, бажання. Якщо один з них потрапляє в біду, то зазвичай достатньо проконсультувати місцевих суддів щодо наших договірних зобов'язань перед рідною планетою прибульця. У рідкісних випадках міністерство втручається. Це, на мій погляд, не такий випадок. По-перше, здається, що наш друг Ламекс це "тварина відповідно до закону і ..."

"Хіба були сумніви? здивовано запитав Суддя.

"Могли бути. Тому я тут. Але, попри свою обмежену здатність говорити, його інші обмеження не дозволять цьому виду піднятися до рівня, який ми могли б прийняти як цивілізований, тому він тварина. Тому він має тільки звичайні права тварин за нашими людськими законами. Тому міністерству не потрібно цим займатися".

"Бачу, що так. Ну, ніхто не збирається бути жорстоким до нього в моєму суді".

"Звичайно. Але є ще одна суттєва причина, чому тут нема інтересу міністерства. Припустімо, що ця істота "людина" в такому сенсі як закон і звичай і договір ставиться до цього слова, відтоді як ми вперше вступили в контакт з Великою Расою Марса. Це не так, але припустимо".

"Умовно припустимо". погодився суддя О'Фарел.

"Так, умовно. Однак ним не може займатися міністерство, тому що ... суддя, ви знаєте історію Трейл Блейзер"?

Невиразно, зі шкільної програми. Я не вивчав дослідження космосу. Наше власне земне заплутує мене достатньо".

"Правда? Добре, Трейл Блейзер зробив три перші польоти з міжпросторовим переходом, коли такі польоти були настільки ж нерозумні, як плавання Колумба. Вони не знали, куди вони йдуть, і мали лише туманне уявлення про те, як повернутись, фактично ж Трейл Блейзер не повернувся зі своєї третьої подорожі."

"Так, так. Пам'ятаю."

"Річ у тім, що молодий Стюарт, я не можу називати його повне ім'я, бо це не здається правильним – Стюарт говорив мені, що ця груба істота з дурною посмішкою це сувенір з другої подорожі Трейл Блейзер. Це все, що я повинен знати. У нас немає ніяких договорів з жодною планетою, яку вона відвідала, ні торгівлі, ні будь-якого спілкування. Юридично вони не існують. Тому єдині закони, які можна застосувати до Ламекса – це наші власні внутрішні закони, тому міністерство не повинно втручатись, і навіть якби воно це зробило, то спеціальний представник такий, як я був би зобов'язаний керуватися повністю внутрішнім законодавством. В якому ви більш компетентні, ніж я"

Суддя О'Фарел кивнув. "В мене нема заперечень щодо відновлення моєї юрисдикції. Зайдемо?"

"Хвилиночку. Я пропонував відстрочку, оскільки ця справа має цікаві особливості. Я хотів звернутися в міністерство, щоб переконатися, що моя теорія вірна і що я не пропустив якогось важливого прецеденту чи закону. Але я готовий піти відразу, якщо ви пообіцяєте мені одну річ. Ця істота ... Я розумію, що, незважаючи на лагідний зовнішній вигляд, вона виявилася шкідливою, навіть небезпечною?"

О'Фарел кивнув. "Так і я розумію ... неофіційно, звичайно."

"А чи є якісь вимоги, щоб він був знищений"?

"Ну", відповів повільно суддя, "знову ж таки неофіційно, я знаю, що така вимога буде. З приватних розмов я дізнався, що наш шеф дорожньої поліції має намір звернутися до суду з метою знищення тварини, заради громадської безпеки . Припускаю, що такі ж прохання будуть надходити й від приватних осіб".

Пан Грінберг став стурбованим. "Все так погано? Ну, а ваше ставлення до цього? Чи дозволите ви, щоб тварина була знищена"?

Суддя О'Фарел відпарирував: "Сер, це некоректне питання".

Грінберг почервонів. "Прошу у вас пробачення. Але я повинен був до цього якось підійти. Ви розумієте, що цей екземпляр є унікальним? Незалежно від того, що він зробив, або, яким небезпечним може бути (хоча я перейду на іншу позицію, якщо переконаюсь в тому), а проте, в інтересах науки, він має бути збережений. Невже ви не запевните мене, що не накажете його знищити? "

"Молодий чоловіче, ви закликаєте мене до прийняття рішення у справі, чи частині справи наперед. Ваше ставлення дуже невідповідне!"

Шеф Драйзер невдало вибрав цей час, щоб поквапити їх. "Суддя, всі виглядають вас. Слухання буде? У мене семеро людей, які ..."

О'Фарел перебив його. "Шефе, це пан комісар Грінберг. Пан комісар, наш шеф безпеки".

"Моє шанування, шефе".

"Здрастуйте, пан комісар. Джентльмени, щодо цього слухання. Я хотів би знати ..."

"Шефе", різко перервав суддя, "просто скажіть моєму судовому приставу, щоб тримав усе готовим. Зараз же залишіть нас на одинці, будь ласка."

"Але ..." Шеф замовк і пішов назад, бурмочучи щось про додаткові турботи для поліцейського. О'Фарел повернувся до Грінберга.

Комісар під час цієї перерви нагадав собі, що й він повинен бути без особистих емоцій. Він сказав м'яко: "я беру назад своє питання, суддя. У мене не було наміру вчинювати тиск на суд. "Він усміхнувся. "За інших обставин я міг би отримати догану за неповагу до суду, а?"

О'Фарел неохоче посміхнувся. "Можливо".

"У вас є хороша в'язниця? У мене накопичилось сім місяців відпустки, і ніякої можливості використати їх."

"Ви не повинні перевтомлюватись, юначе. Я завжди знаходжу час для риболовлі, незалежно від того, наскільки великий список судових справ. Бог не віднімає з часу відведеного людині час присвячений риболовлі."

"Хороша думка. Але все ще є проблема. Ви знаєте, що я міг би наполягати на перенесенні розгляду справи, поки я консультуюсь в міністерстві?"

"Звичайно. Можливо, вам слід так зробити. Ваше рішення не повинно перебувати під впливом моєї думки".

"Ні, але я згоден з вами, що відстрочки, взяті в останній момент це недобре". Він думав, що звернутись в міністерство, в цьому дивному випадку, означає, радитись із містером Кіку і він вже наперед чув як заступник міністра робить обурливе зауваження про "ініціативу" і "відповідальність" і "заради бога, невже ніхто навколо в цьому божевільному домі не може прийняти просте рішення?" Грінберг зважився. "Я думаю, найкраще для міністерства продовжити втручання. Я беру справу, принаймні на стадії попереднього слухання".

О'Фарел широко посміхнувся. "Я сподівався, що ви візьмете. Я з нетерпінням очікую почути вас. Я розумію, що ви, панове з Міністерства позаземних справ іноді даєте незвичайні трактування закону".

"Невже? Сподіваюся, що ні. Я хочу підтримати марку викладання права в Гарварді".

"Гарвард? Так, як і я! Там все ще викладає Рейнхард"?

"Коли я був там, ще викладав".

"Який маленький світ, я дуже не хочу перекладати цю справу товаришу по навчанню, боюся, що це буде гаряча печена картопля".

"Хіба не всі справи такі? Що ж, почнімо феєрверк. Чому б нам не сісти в повному складі? Ви, ймовірно, будете закінчувати справу".

Вони пішли в зал суду. Шеф Драйзер, який роздратовано чекав на деякій відстані, побачив, що суддя О'Фарел забув про нього. Він пішов було слідом, але помітив, що хлопчик Стюарт і Бетті Соренсон були ще по той бік клітки Ламекса. Голови їх були нахилені друг до друга і вони не помітили, що двоє суддів пішли. Драйзер підійшов до них.

"Ей! Ходімо всередину, Джоні Стюарт! Ти повинен був бути в суді 20 хвилин тому".

Джон Томас подивився злякано. "Але я думав ... почав він, але помітив, що суддя та пан Грінберг пішли. "O! Хвилиночку, пан Драйзер ... Я маю дещо сказати Ламексу".

"Зараз нічого говорити цьому звірові не треба. Ходімо."

"Але, шеф ..."

Шеф Драйзер схопив його за руку і почав іти. Оскільки він переважав Джона Томаса майже на пів центнера Джоні прийшлось іти разом з ним. Бетті спробувала втрутитись: "панотче Драйзер! Як погано ви поводитесь!"

"Досить з вас, юна леді", відповів Драйзер. Він продовжував рухатись у бік будівлі суду з Джоном Томасом на буксирі. Бетті замовкла і пішла слідом. Вона обмірковувала, який зробити випад на шефа поліції, але вирішила цього не робити.

Джон Томас здався перед неминучим. Він мав намір переконати Ламекса, в останню хвилину, що необхідно зберігати спокій, залишаючись на місці і не їсти арматури зі сталі. Але пан Драйзер не хотів слухати. Джону здавалося, що більшість дорослих у світі проводить більшу частину свого часу не слухаючи інших.

Ламекс не пропустив їх виходу. Він встав, заповнивши собою всю клітку, і здивовано дивився на Джона Томаса, не знаючи, що робити. Бруски заскрипіли, коли він торкнувся їх. Бетті озирнулась і сказала: "Ламекс! Ти чекатимеш тут! Ми повернемось".

Ламекс залишився стояти, дивлячись їм услід і думав про наступне. Наказ від Бетті насправді не наказ. Чи все-таки наказ? Були прецеденти в минулому, над якими треба було поміркувати.

Незабаром він знову ліг.

 

IV. В'ЯЗЕНЬ ЗА ҐРАТАМИ

Як тільки О'Фарел і Грінберг увійшли судовий пристав крикнув: "Порядок у суді!" Балаканина вщухла і присутні стали шукати собі місця. Молодий чоловік у капелюсі та обвішаний фотоприладдям вийшов назустріч двом посадовим особам. "Зупиніться!" сказав він і сфотографував їх. "Ще раз ... і посміхніться, суддя, начебто комісар тільки-но сказав щось смішне".

"Однієї буде достатньо. І зніміть капелюх". О'Фарел прослизнув повз нього. Чоловік знизав плечима, але не зняв капелюха.

При їх наближенні секретар суду підняв голову. Його обличчя було червоним і пітним, а його інструменти були розкидані на кріслі судді. "Прошу вибачення, суддя", сказав він. "Пів момента". Він схилився до мікрофона і проказав, "Перевірка ... один, два, три, чотири ... Цинциннаті ... шістдесят шість." Він підняв очі. "Я вже змучився з цією системою запису сьогодні."

"Ви повинні були перевірити це раніше."

"Ви так би допомогли мені, суддя, якби знайшли кого-небудь у поміч... але не турбуйтесь. Я перевірив її, вона працювала добре. Потім, коли я включив її в 9:50, транзистор вийшов з ладу, і було неймовірно важко знайти несправність."

"Гаразд", відповів О'Фарел роздратовано, обурюючись, що це все відбувається в присутності високого гостя. "Тільки тримайте моє робоче місце вільним від вашого інвентарю, добре?"

Грінберг сказав поспішно: "Якщо ви не проти, я не буду використовувати суддівське крісло. Ми зберемося навколо великого столу, в стилі військово-польового суду. Думаю, це прискорить розгляд справи."

О'Фарел виглядав нещасним. "Я завжди дотримувався стародавніх звичаїв у цьому суді. Я вважаю це доцільним".

"Дуже може бути. Припускаю, що ті з нас, хто має розглядати справи де-небудь, скрізь повинні дотримуватись місцевих сентиментальних звичаїв. Що вдієш. візьмімо Мінатар, наприклад, припустимо, ви намагаєтесь, з ввічливості, відповідати їх звичаям при розгляді справи. Вони вважають, що суддя чинить неправильно, якщо він не піддається чищенню шлунка, перш ніж він приступить до обов'язків судді ... він повинен залишитися там без їжі і пиття, поки не прийме рішення. Чесно кажучи, я не можу пристати на це. А ви?"

Судді О'Фарелу стало прикро, що цей жвавий молодик натякнув, що може бути проведена паралель між пристойним ритуалом його суду і такою язичницькою практикою. Він згадав неспокійно три шматки пшеничних коржів з ковбасою та яйцями, з яких він розпочав день. "Ну що ж ..." інші часи, інші звичаї, "сказав він з важким серцем."

"Саме так. І спасибі за потурання мені". Грінберг кивнув судовому приставу; і два столи адвокатів були зіштовхнуті разом, утворюючи один великий перш ніж до О'Фарелу стало зрозуміло, що сам він процитував старе прислів'я щоб заперечити цьому. Незабаром, близько 15 людей сиділи навколо утвореного столу і Грінберг надіслав судового пристава, щоб той знайшов попільнички. Він повернувся до клерка, який перебував за пультом у навушниках, зігнувшись над документами в незручній позі всіх техніків-електроніків. "Чи ваше обладнання зараз працює?"

Клерк притиснув великий палець до вказівного. "Все в порядку".

"Дуже добре. Суд Починає засідання".

Клерк говорив у свій мікрофон. Він оголосив дату, час, місце, характер і юрисдикцію суду, а також ім'я та посаду голови, читаючи ім'я Сергій зі спотворенням; Грінберг не став поправляти. Судовий пристав увійшов, у його руках було повно попільничок, і квапливо сказав, "Так! Так! Нехай всі, хто мають відношення до цього суду зберуться близько і ..."

"Не хвилюйтесь", перервав Грінберг. "Спасибі в будь-якому випадку. Цей суд тепер буде проводити попереднє слухання з абсолютно всіх питань, пов'язаних з діями, здійсненими останнього понеділка позаземною істотою, що проживає в даній місцевості й відомою як "Ламекс? Я маю на увазі, того великого звіра у клітці, за межами цієї будівлі. Судовий пристав, сфотографуйте його, будь ласка, і додайте до справи".

"Зараз же, ваша честь".

"Суд хотів би заявити, що це слуханні може бути перетворене в остаточне рішення з будь-якого або усіх питань в будь-який час, якщо суд оголошує так з урахуванням заперечень, що надійшли на цю мить. Іншими словом, не тримайте вогню, це може бути ваш єдиний день у суді. Ах, так ... суд буде приймати скарги, пов'язані з цим позаземного в згідно з порядком розгортання подій".

"Питання, ваша честь"

"Так?"

"Якщо це подобається суду: мій клієнт і я не заперечуємо, якщо до всього, в чім ми зацікавлені був застосований попередній розгляд. Але чи ми повернемось до загальноприйнятої процедури, коли підійдемо до судового рішення?"

"Цей суд, що скликаний Федерацією і підпорядкований закону "Звичаї цивілізацій" що складається з угод, договорів, прецедентів, і так далі, між двома або кількома планетами Федерації, або з іншими цивілізаціями, з якими члени планет Федерації мають дипломатичні відносини, не дотримується місцевих процедур. Мета цього суду прийти до правди, а звідти досягти справедливості ... справедливості в рамках закону. Суд не наступає на місцеві закони і звичаї за винятком випадків, коли вони суперечать вищому закону. Але там, де місцеві звичаї це просто ритуали, цей суд буде ігнорувати формальності й займатися своєю справою. Зрозуміло?"

"Мабуть так, сер. Я можу заперечити пізніше". Сказав зніяковіло невисокий, середніх років чоловік."

"Будь-хто може заперечити в будь-який час за будь-якої причини щоб бути почутим. Крім того, Ви можете подати апеляцію щодо мого рішення. Разом з тим ..." Грінберг тепло посміхнувся "...Я сумніваюся, що з цього вийде щось добре. До сих пор я мав удачу в утвердженнях своїх рішень".

"Я не мав на увазі", відповів чоловік сухо, "що суд не був належним чином ..."

"Звичайно, звичайно! Проїхали". Грінберг підняв стопку паперу. "Ось, є цивільний позов. Бон Мач, Мерчендайзингова корпорація проти "Ламекса" Джон Томас Стюарт XI ... " ("Це ім'я все ще турбує мене", сказав він у бік до судді О'Фарела.) "...Марія Стюарт Брандл. та ін. .., І ще один такий же від Західної об'єднаної страхової компанії, страхувальника Бон Мач. Ось ще один, відповідачі ті ж, висунутий паном Іто і його страховою компанією, мкм, Нового Світла від нещасних випадків, і один від міста Вествіль, ті ж обвинувачувані знову ... і ще один від пані Ізабель Донах'ю. Крім того, деякі кримінальні справи: одна за приховування небезпечної тварини, одна за злочинне приховування тієї ж, інша про халатність, ще інша про підтримання громадського порядку".

Джон Томас неухильно бліднув. Грінберг подивився на нього і сказав: "Вони не багато пропустили, так, сину? Не сумуйте ... засудженому завжди дають чудовий сніданок". Джон Томас відповів болісним усміхом. Бетті знайшли його коліно під столом, і погладила його.

Існував ще один документ в стопці паперів; Грінберг перетасував його з іншими, не зачитуючи. Це була петиція, підписана шефом безпеки від імені міста Вествіль з проханням знищити небезпечну тварину відому як "Ламекс". Замість цього Грінберг подивився і сказав: Тепер, хто є хто? Ви, сер?

Людина, якій було адресоване запитання, був якраз правник, який поставив під сумнів методи суду; він назвався Альфредом Шнайдером і заявив, що захищає інтереси як Вестерн Мутуал так і Бон Марч. "Поруч зі мною пан Деграс, завідувач магазину".

"Добре. Наступний, будь ласка. Грінберг встановив, що всі зацікавлені особи були присутні зі своїми адвокатами; у список входили: він сам, суддя О'Фарел, Джон Томас, Бетті, шеф Драйзер, також: пані Донах'ю і її адвокат пан Бінфілд, пан Шнайдер і Деграсс із Бон Марч, пан Ломбард, адвокат місто Вествіль, юрист страхової компанії пана Іто і син пана Іто (що діє від свого батька), офіцери Карнс і Мендоса (свідки), і мати Джона Томаса з адвокатом сім'ї паном Постлом.

Грінберг сказав Постлу: "Думаю, ви також дієте в інтересах пана Стюарта".

Бетті перервала: "Господи, ні! Я представляю Джоні".

Грінберг підняв брови. "А я хотів було запитати, що ви тут робите. То ви юрист?"

"Ну ... Я його адвокат".

О'Фарел нахилився і прошепотів: "Це безглуздо, пан комісар. Звичайно, вона не юрист. Я знаю, цю дитину. Я ціню її здібності ... але, чесно кажучи, я не думаю, що вона годиться для такої справи." Він додав суворо: "Бетті, вам нема чого тут робити. Виходьте і не дуріть себе".

Тепер от що, суддя ... "

"Одну хвилину, панночко", кинув Грінберг "У вас є яка-небудь кваліфікація, щоб виступати в ролі адвоката пана Стюарта"?

"Певно-що. Я той адвокат, якого він обрав".

"Ммм, дуже сильно. Хоча, можливо, не достатньо". Він промовив до Джона Томаса. "Це так?"

"Ну, так. Сер."

Суддя О'Фарел прошепотів: "Не роби цього, синку! Потім будеш робити відкликання адвоката".

Грінберг прошепотів: "Цього я й боюся". Він спохмурнів, потім сказав панові Постлу. "Чи готові ви діяти в інтересах і матері і сина?

"Так".

"Ні!" Заперечила Бетті.

"Що? Чи не будуть інтереси пана Стюарта краще захищені в руках адвоката, ніж у ваших? Ні, не відповідайте, я хочу, щоб пан Стюарт відповідь."

Джон Томас порожевів і пробубонів: "Я не хочу його."

"Чому?"

Джон Томас виглядав упертим. Бетті презирливо сказала: "Тому що мати не любить Ламекса, ось чому. І ..."

"Це не правда!" Різко скрикнула пані Стюарт.

"Це правда ... і допотопний Постл зв'язаний з нею. Вони хочуть позбутися Ламмі, обоє!

О'Фарел кашляв у носову хустку. Постл почервонів. Грінберг сказав серйозно, "Юна леді, ви повинні встати і перепросити в пана Постла".

Бетті подивилася на комісара, опустила очі і встала. Вона покірно сказала ", пан Постл, мені шкода, що ви допотопний.Тобто, я хочу сказати, мені шкода, що я сказала, що ви допотопний".

"Сідайте", сказав Грінберг твердо. "І надалі слідкуйте за вашими манерами. Пан Стюарт, ніхто не зобов'язаний приймати адвокат не за своїм вибором. Але ви ставите мене перед дилемою. Юридично ви неповнолітня дитина, ви вибрали адвокатом іншу неповнолітню дитину. Це не буде добре виглядати в записах". Він потягнув за підборіддя. "Може бути, що ви ... або ваш адвокат ... або ви обидва ... намагаєтесь викликати неправильний судовий розгляд?"

"О, ні, сер. Бетті виглядала манірно доброчесною, це була можливість на яку вона розраховувала, але не говорила про це Джоні.

"Хм ..."

"Ваша честь ..."

"Так, містер Ломбард"?

"Це здається мені смішним. Ця дівчина не має стажу. Вона не є членом колегії адвокатів; очевидно, вона не може працювати адвокатом. Мені не подобається інструктувати суд, але очевидно, що потрібно зробити ось що: виставити її і призначити адвоката. Чи можу я припустити, що Громадський захисник присутній і готовий? "

"Ви можете так пропонувати. Це все, пан прокурор міста"?

"О, так, ваша честь".

"Можу сказати, що суд також вважає неприємним для Вас давати вказівку суду; не робіть цього більше."

"E ... Так, ваша честь".

"Цей суд можливо буде робити свої власні помилки на своєму шляху. Відповідно до правил, якими цей суд скликається, це не обов'язково, щоб адвокат був кваліфікований офіційно ... вашою мовою, бути "членом колегії адвокатів", ліцензованої юридично. Якщо ви вважаєте, що правило незвичайне, дозвольте мені запевнити вас, що спадкові юристи-священики з Дефлаю вважають це набагато більш дивним. Але це тільки правило, яке може застосовуватись будь-де. А проте, я дякую Вам за Вашу пропозицію. Чи може Громадський захисник встати?"

"Я тут, ваша честь. Кір Ендрюс".

"Дякую. Чи готові ви діяти?"

"Так. Але мені потрібна буде перерва для проведення консультації з моїм підзахисним". "Звичайно. Добре, містер Стюарт? Чи може суд призначити пана Ендрюса як ваш адвоката? Чи помічника адвоката?"

"Ні!" Знову відповіла Бетті.

"Я звертався до містера Стюарт, міс Соренсон. Ну, що? Джон Томас подивився на Бетті. "Ні, ваша честь".

"Чому ні?"

"Я відповім, чому" перебила Бетті. Я говорю швидше, ніж він, ось чому я адвокат. Ми не приймаємо пана Ендрюса, оскільки міський повірений проти нас із-за цих речей пов'язаних з Ламексом ... а повірений міста і пан Ендрюс це юридичні партнери, коли не проводять удава́них баталій у суд!"

Грінберг звернувся до Ендрюса. "Це правда, сер?"

"Так, ми юридичні партнери, ваша честь. Але ви повинні зрозуміти, що в місті такого розміру ..."

"Я цілком розумію. І я також розумію заперечення Міс Соренсен. Спасибі, пан Ендрюс. Відбій".

"Пан Грінберг?"

"Що тепер, юна леді?"

"Я можу частково допомогти вам вийти з цього становища. Бачите, в мене була підозра, що дехто постарається прибрати мене звідси. Тому, ми влаштували все заздалегідь. Я наполовину власник".

"Наполовину господар?"

"Ламекса. Бачите?" Вона взяла папір з сумки і простягнула. "Купівля-продаж, все юридично вірно. Принаймні, повинно бути, я взяла текст з книги".

Грінберг вивчав папір. "Форма здається правильна. Дата вчорашня ... яка робить вас добровільно відповідальною у межах вашого інтересу, з цивільної точки зору. Це не впливає на кримінальні справи раніших дат."

"Ой, фух! Тут немає кримінальних справ".

"Це залишається невизначеним. І не кажіть "Фух" – це не юридичний термін. Залишається ще питання чи може підписант документу продавати зазначену тут власність. Кому належить Ламекс"?

"Як це кому? Джоні! А до цього – його батькові".

"Справді? А це документально передбачено, пан Постл"?

Пан Постл пошептався з місіс Стюарт і відповів: "Так передбачено, ваша честь. Ця істота, що називається "Ламекс" є рухомим майном Джона Томаса Стюарта, неповнолітньої дитини. Зацікавленість пані Стюарт лежить через її сина."

"Дуже добре". Грінберг передав купчу клеркові. "Приєднайте до справи".

Бетті сіла. "Гаразд, ваша честь ... призначайте кого хочете. Але так, щоб я мала право слова".

Грінберг зітхнув. "А чи буде якась різниця, якби я так зробив?"

"Не багато, я думаю."

"Хай буде записано, що ви двоє, хоч належним чином попереджені й проінформовані, наполягаєте виступати власними адвокатами. Суду зі смутком бере на себе ношу захищати Ваші права і консультувати вас згідно з законом."

"О, не почувайтесь погано, пане Грінберг. ми довіряємо вам"

"Я вважав би за краще щоб не довіряли", сказав він сухо. "Але рушаймо далі. Цей джентльмен у кінці ... Хто ви?"

"Я, суддя? Я позаштатний кореспондент Галактичної преси. Мене звуть Хаві".

"Он як? Клерк надасть стенограму для преси. Я буду доступний для інтерв'ю пізніше, якщо хтось захоче. Жодної моєї фотографії з цією істотою, Ламексом, одначе. Чи є ще представники преси?"

Ще двоє встало. "Судовий пристав зараз поставить стільці для вас відразу за бар'єром."

"Так, суддя. Але спершу ..."

"За бар'єром, будь ласка. Грінберг подивився навколо. "Думаю, це все ... Ні, пане там. Ваше ім'я, сер?"

Чоловік встав. Він був одягнений в офіційний піджак та смугасті сірі шорти і тримався з почуттям власної гідності. "Якщо суд бажає, моє ім'я, сер, Т. Омар Есклунд, доктор філософських наук".

"Суд цього ні бажає ні не бажає, доктор. Чи є Ви учасником будь-якого з розглядуваних питань?"

"Так, сер. Я виступаю тут як amicus curiae, друг суду".

Грінберг нахмурився. "Цей суд наполягає на виборі своїх друзів. Сформулюйте вашу зацікавленість, доктор."

"Сер, якщо дозволите, я державний виконавчий секретар Ліги Земля для людей. Грінберг придушив стогін, але Есклунд не помітив, бо подивився вниз, щоб підняти великий рукопис. "Як відомо, ще з моменту створення безбожної практики космічних польотів, нашу рідну землю, дану нам Божественним законом, все більше заповнюють істоти ... 'звірі', можна сказати ... сумнівного походження. Шкідливі наслідки цього нечестивого руху видно на кожному ... "

"Доктор Есклунд!"

"Сер?"

"Яке ви маєте відношення до цього суду? Ви маєте повноваження у котрійсь зі справ?"

"Добре, буду коротко, ваша честь. У широкому сенсі, я адвокат всього людства. Суспільство, якому я маю честь ..."

"Ви маєте якусь справу? Клопотання, можливо?

"Так", Похмуро відповів Есклунд: "Я клопотання."

"Пред'явіть"

Есклунд порився у своїх паперах, витяг один і передав Грінбергу, який і не глянув на нього. "А зараз викладіть коротко, для протоколу, характер вашого клопотання. Говоріть чітко в найближчий мікрофон".

"Добре ... якщо суд дозволить: суспільство, яке я маю честь захищати ... ліга, якщо можна так сказати, що охоплює все людство, молиться ... ні, вимагає, щоб цей неземний звір, який вже спричинив руйнування цій чудовій спільноті був знищений. Таке знищення санкціонованих і, так, його вимагають ці священні"

"Таке ваше клопотання? Ви хочете, щоб цей суд постановив знищити так званого Ламекса Балду"?

"Так, і, більш того, я тут ретельне задокументував аргументи ... неспростовні аргументи я можу сказати, щоб ..."

"Хвилиночку. Слово "вимагає", яке ви використовували; воно з'являється в клопотанні?"

"Ні, ваша честь, воно прийшло з мого серця, від повноти ..."

"Ваше серце тільки що привело вас до неповаги до суду. Чи бажаєте перефразувати це?"

Есклунд здивовано подивився, потім сказав неохоче: "Я відкликаю слова. Жодна неповага не передбачалась".

"Дуже добре. Клопотання отримане; Секретар його зареєстрував. Рішенні буде пізніше. Тепер, щодо промови, яку ви хотіли зробити: судячи з розміру вашого рукопису я здогадуюся, що вам буде потрібно близько двох годин?"

"Думаю, цього буде достатньо, ваша честь", відповів Есклунд дещо м'якше."

"Добре. Пристав!"

"Ваша честь?"

"Ви можете десь знайти переносну кафедру"?

"Думаю що так, сер."

"Чудово. Поставте її на газон на вулиці. Доктор Есклунд, кожен із нас користується свободою слова ... так що насолоджуйтесь. Ця кафедра ваша на наступні дві години".

Д-р Есклунд став кольору баклажана. "Ви ще почуєте про нас!"

"Жодних сумнівів".

"Знаємо ми вас! Зрадники людства. Ренегати! Граючи ..."

"Видаліть його."

Судовий пристав із задоволенням зробив це. Один із журналістів пішов за ними. Грінберг сказав м'яко: "здається, тепер все в порядку. Ми маємо кілька питань, але вони мають зв'язані спільним набором фактів. Якщо не буде заперечень, ми заслухаємо свідчення з усіх питань разом, а потім перейдемо до розгляду кожного питання окремо. Є заперечення"?

Юристи подивилися один на одного. Нарешті адвокат пана Іто сказав: "Ваша честь, мені здається, справедливіше судити їх по одному".

"Можливо. Але якщо ми будемо тут до Різдва. Я не хотів би, щоб так багато зайнятих людей раз по раз ходили по колу. Окремий судовий розгляд фактів присяжними є вашим привілеєм ... не забуваючи про те, що якщо ви програєте, тому, кого ви представляєте доведеться нести додаткові фінансові витрати.

Син пана Іто, смикнув за рукав свого адвоката і шепнув йому. Адвокат кивнув і сказав: "Ми підемо на спільні слухання ... фактів".

"Дуже добре. Ще заперечення?" Немає. Грінберг звернувся до О'Фарела. "Суддя, цей зал оснащений детектором правди?"

"Що? Звичайно. Але я майже ніколи не використовував їх".

"Мені вони подобаються". Він звернувся до інших. "Детектор правди повинен бути підключений. Ніхто не зобов'язаний використовувати його, але кожен, хто відмовиться повинен бути приведений до присяги. Цей суд, це його привілей, дасть судову оцінку і прокоментує той факт, що хтось відмовився від використання детектора правди".

Джон Томас прошепотів Бетті, "Тримайся, відбивала".

Вона прошептала: "Я в порядку, слідкуй за собою". Суддя О'Фарел сказав Грінбергу: "Це займе деякий час, щоб налаштувати їх. Чи не краще зробити перерву на обід?"

"Ах, так, обід. Увага, всім ... цей суд не буде робити перерви на обід. Я попрошу пристава прийняти замовлення на каву та бутерброди, чи що хочете, поки секретар буде налагоджувати детектори. Ми поїмо тут за столом. А тим часом ... " Грінберг поліз за цигарками, поліз знову. "...Має хто-небудь сірники?"

А зовні, на галявині Ламекс, розглянувши складне питання права Бетті віддавати накази, прийшов до висновку, що вона, можливо, отримала особливий статус. Кожен з Джонів Томів вносив у його життя людину подібну Бетті, кожен наполягав, щоб їй у всьому догоджали. Цей Джон Томас вже почав такий процес з Бетті, тому краще всього було погодитись з тим, що вона хоче, поки це не завдає надто багато клопоту. Він ліг і заснув, залишивши своє сторожове око на варті.

Він спав неспокійно, стурбований дратівливим запахом сталі. Через деякий час він прокинувся і потягнувся, в результаті чого клітина погнулась. Йому здавалося, що Джон Томас вже відсутній невиправдано довго. По друге він подумав, що йому не сподобалось те як той чоловік повів Джона Томаса геть ... Ні, йому це нітрохи не сподобалось. Він запитав себе, чи повинен щось зробити, у зв'язку з цим. Що б Джон Томас сказав, якби був тут?

Проблема була занадто складною. Він ліг і спробував на смак грати своєї клітки. Він утримався від того щоб вкусити, він просто спробував їх на смак. Трохи жорсткі, вирішив він, але хороші.

Всередині ж шеф Драйзер завершив свої показання, а за ним Карнес і Мендоса. Нові аргументи не з'явились, а детектор правда метрів залишився беззвучним, пан Деграсс наполіг на розширенні частини доказів. Адвокат пана Іто, погодився з тим, що пан Іто вистрілив у Ламекса, сину пана Іто було дозволено описати й показати фотографії руйнувань. Необхідними були тільки свідчення пані Донахью щоб завершити історію L-дня.

Грінберг звернувся до її адвоката. "Пан Бінфілд, чи будете ви вивчати вашого клієнта, чи суд може продовжувати?"

"Продовжуйте, ваша честь. Я можу додати питання чи два".

"Ваше право. Пані Донахью, розкажіть, що сталося".

"Так, звичайно. Ваша честь, друзі, шановні гості, які не звикли мене чути в публічному виступі, однак, на мій скромний погляд, я думаю, що я ..."

"Не хвилюйтесь, місіс Донахью. Тільки факти. Про день минулого понеділка."

"Але я й кажу!"

"Дуже добре, продовжуйте. Але просто".

Вона пирхнула. "Добре! Я лежала, намагаючись урвати кілька хвилин відпочинку ... У мене так багато обов'язків, клубів і благодійних комітетів і все ..."

Грінберг дивився на детектор правди над її головою. Голки неспокійно тремтіли, але не вдарялись в червоне так, щоб відбувся попереджувальний сигнал. Він вирішив, що поки-що не варто попереджати її.

"... Коли я раптом був охоплена невимовним жахом".

Стрілка хитнулася далеко за червоне, спалахнуло рубінове світло і зумер видав гучний непристойний звук. Хтось почав хихикати; Грінберг сказав поспішно, "Порядок у суді. пристав інструктований видалити будь-якого глядача за порушення".

Пані Донахью обірвалася, коли зумер зазвучав. Пан Бінфілд, похмурий, торкнув її за рукав і сказав: "Нічого, люба леді. Просто скажіть суду про шум, який ви почули, і те, що ви бачили й те, що ви зробили".

"Він підказує свідкові", заперечила Бетті.

"Нічого", сказав Грінберг. "Хтось же повинен".

"Але ..."

"Заперечення відхиляється. Свідків може продовжувати".

"Ну, о ... так, я почула шум, і я подумала, що б це було?. Я виглянула: там був величезний хижий звірю, що бродив взад і вперед ..."

Зумер зазвучав знову й з десяток глядачів засміялось. Пані Донахью сердито сказала, "Хто-небудь вимкне цей дурний пристрій? Як можна очікувати дачу свідчень з цим що тут відбувається?

"Порядок"! вигукнув Грінберг. "Якщо подібне повториться, суд вважатиме за необхідність притягти когось за неповагу". Він продовжив до пані Донахью: "Оскільки свідок погодився на використання детектора правди це рішення не може бути змінене. Але дані, отримані від нього є просто інструктивними, суд не зв'язаний ними. Продовжуйте".

"Ну, я сподіваюся. Я ніколи не брехала в своєму житті"

Зумер мовчав; Грінберг подумав, що вона щиро вірити в це. "Я маю на увазі", додав він, "що суд, складає свою власну думку. Він не дозволяє машині робити це замість нього".

"Мій батько завжди говорив, що технічні новинки, як ця, є породженнями диявола. Він сказав, що чесна ділова людина не повинна ..."

"Будь ласка, Пані Донахью"

Пан Бінфілд шепнув їй. Пані Донахью продовжила більш спокійно: "отже там був величезний звір, що зберігається у сусідського хлопчика. Він їв мої кущі троянд".

"І що ви зробили?"

"Я не знала, що робити. Я схопила перше що потрапило під руку ... мітлу ... і кинулася за двері. Звір повернув на мене і ..."

Бззззззз!

"Що було далі, пані Донахью?"

"Ну ... у всякому разі, я кинулась на нього і почав бити його по голові. Він огризнувся на мене. Ці великі зуби ..."

Бззззззз!

"І що трапилося потім, пані Донахью?"

"Ну, він розвернувся, боягуз, і вибіг з двору. Я не знаю, куди віна пішов. Але мій прекрасний сад, просто розорився." Стрілка тремтіли, але зумер не звучав.

Грінберг звернувся до адвоката. Пан Бінфілд, ви вивчили пошкодження саду пані Донахью"?

"Так, ваша честь".

"Скажіть, які масштаби збитку"?

Пан Бінфілд вирішив за краще втратити клієнта, ніж почути дзижчання на свою адресу на відкритому судовому засіданні від цієї клятої іграшки. "П'ять кущів були з'їдені, ваша честь, цілком або частково. Існують незначні пошкодження газону та отвір в декоративній огорожі."

"Фінансовий збиток?"

Пан Бінфілд обережно сказав: "сума яку ми просимо перед вами, ваша честь".

"Це не відповідь, пан Бінфілд".

Пан Бінфілд знизав плечима і подумки вичеркнув пані Донахью зі списку джерел своїх прибутків. "О, близько двохсот, ваша честь, за псування майна. Але суд повинен також взяти до уваги заподіяні незручності і душевні страждання".

Пані Донахью скрикнула. "Це безглуздо! Мої призові троянди."

Стрілка стрибнула і впала занадто швидко, щоб спрацював зумер. Грінберг сказав стомлено: "Які призи, пані Донахью?"

Її адвокат втрутився ", вони були поруч з відомими призовими рослинами місіс Донахью. Її сміливі дії врятували цінні кущі, я радий це сказати.

"Є ще щось додати?"

"Думаю ні. Я можу ще запропонувати фотографії з помітками".

"Дуже добре".

Пані Донахью подивилася на свого адвоката. "Тоді я можу щось додати. Є одна річ, я наполягаю на тому, неодмінно, і це є те, що той небезпечний, кровожерливий звір повинен бути знищений!"

Грінберг звернувся до Бінфілда. "Це офіційне прохання, адвокате? Чи ми можемо розглядати це як риторику?" Бінфілд зніяковів. "У нас є таке прохання, ваша честь".

"Суд прийме його".

Бетті втрутилась "Ей, стривайте! Все, що Ламмі зробив це з'їв декілька її жалюгідних старих ..."

"Потім, міс Соренсон".

"Але ..."

"Пізніше, будь ласка. Ви будете мати шанс. Суд вважає, що вона має всі відповідні факти. Хто-небудь може додати якісь нові факти, чи хто-небудь бажає задати питання будь-якому свідку? Або висунути іншого свідка?"

"Ми", сказала Бетті одразу.

"Ви що?"

"Ми хочемо залучити нових свідків".

"Дуже добре. Він тут?"

"Так, ваша честь. Тільки зовні. Ламекс".

Грінберг подивився задумливо. "Чи я зрозумів вас, що ви пропонуєте, щоб Ламекс виступив у своє виправдання?"

"Чому ні? Він може говорити".

Один репортер повернувся до колеги і зашепотів до нього, а потім квапливо залишив кімнату. Грінберг пожував губами. "Я знаю" зізнався він. "Ми обмінялися кількома словами з ним особисто. Але сама лише здатність говорити не робить його компетентним свідком. Дитина може навчитися говорити, по-своєму, поки їй менше одного року, але лише в рідкісних випадках малолітня дитина ... менше 5, скажімо ... визнається компетентною давати свідчення. Суд бере до уваги в судовому порядку, що члени нелюдських рас ... не-люди в біологічному сенсі ... можуть давати свідчення. Але німа нічого такого що демонструє, що цей конкретний позаземний об'єкт є компетентним."

Джон Томас прошепотів заклопотано Бетті, "У тебе всі вдома? Нікому невідомо, що Ламмі додумається сказати."

"Тихіше!" Вона звернулась до Грінберга. "Послухайте, пане комісар, ви сказали багато слів, але що вони означають? Ви збираєтеся судити Ламекса ... і навіть не потурбувалися поставити йому запитання. Ви кажете, що він не може дати компетентні свідчення. Але я бачила тут інших, хто давав не кращі свідчення. Б'юся об заклад, що детектор правди не буде дзижчати при Ламмі. Звичайно, він зробив те, чого не повинен був робити. Він з'їв худі старі трояндові кущі, і з'їв капусту пана Іто. Що потрапило з того? Коли ви були дитиною, ви коли-небудь не крали печиво, коли думали, що ніхто не дивиться?"

Вона глибокий вдихнула. "І припустимо, що коли ви крали печиво, хтось вас вдарив в обличчя мітлою? Або вистрілив з рушниці в вас? Хіба вам не стало б страшно? Хіба ви не побігли б? Ламмі приязний. Всі присутні це знають ... принаймні, якщо вони не дурніші й не безвідповідальніші, ніж він сам. Але хіба хто-небудь пробує поговорити з ним? О, ні! Вони знущаються над ним і стріляють з гармати в нього і лякають до смерті і зганяють з мосту. Ви говорите Ламмі некомпетентний. Але хто компетентний? Всі ці люди, які вчинили підло щодо нього? Чи Ламмі? Тепер вони хочуть його вбити. Якщо хлопчик вкраде печиво, думаю, вони б відрубали йому голову, аби бути впевненими, що він не зробить це знову. Мабуть, хтось тут збожеволів? Чи що це за фарс?"

Вона зупинилася, сльози текли по її щоках. Це був талант, який виявився корисним на курсах акторського мистецтва; на свій подив, вона виявила, що ці сльози були справжніми.

"Ви закінчили?" запитав Грінберг.

"Думаю, так. Поки-що"

"Я повинен сказати, що ви говорите дуже зворушливо. Але суд не повинен керуватись емоціями. Це ваша теорія, що основна частина збитку ... скажімо, всі, крім трояндових кущів і капусти ... виникали в результаті неправильних дій людей і, отже, не можна звинувачувати Ламекса чи його власника?"

"Ви так сказали, ваша честь. Хвіст слідує за собакою. Чому б не запитати Ламмі, як він все це сприймає?"

"Ми повернемось до цього. По іншому питанню: Я не можу погодитись, що ваша аналогія в силі. Ми маємо тут справу не з хлопчиком, а з твариною. Якщо цей суд постановить знищити цю тварину, це не буде ні помстою, ні покаранням для тварини, яка ймовірно не розуміє таких цінностей. Мета буде попереджувальна, для того, щоб не дозволити потенційній небезпеці вирости в шкоду для життя чи здоров'я чи майна. Ваш маленький Хлопчик може бути обмежений руками його опікуна ... але ми маємо справу з істотою, вагою в кілька тонн, здатною роздавити людину необережним кроком. Немає паралелі з вашим хлопчиком, який вкрав печиво."

"Немає? Цей маленький хлопчик може вирости і знищити ціле місто, натиснувши один маленький маленьку кнопку. Так що голову з плечей, перш ніж він підросте. Не питай його, чому він узяв печиво, не треба питати нічого! Він поганий хлопчик, відрубайте йому голову і уникнете неприємностей."

Грінберг знову став покусувати губу. Він сказав: "Це ваше побажання, щоб ми розглянемо Ламекса"?

"Я сказала це, хіба не так?"

"Я не впевнений, що сказали. Суд розгляне його".

Пан Ломбард швидко відповів: "Заперечення, ваша честь. Якщо цей незвичайний ..."

"Притримайте своє заперечення, будь ласка. Суд бере перерву на 10 хвилин. Усі залишаються." Грінберг встав і пішов геть. Він дістав сигарету, знайшов іще раз, що у нього нема запальнички, сунув пачку в кишеню.
Шкідлива дівчина! Він повинен був розібратися в цьому випадку м'яко, до честі міністерства, і щоб всі були задоволені ... крім хлопчика Стюарта, але цьому не можна зарадити ... хлопчика, і цієї зарано розвинутої недоладної молодої особи, яка взяла його під своє крило. І під каблук, теж, додав він.

Він не міг допустити щоб цей унікальний зразок був знищений. Але він хотів зробити це вкрадливо ... відхилити клопотання від старої козир-баби, адже було очевидно, що вона продиктована звичайною злістю, попрохати шефа безпеки в приватному порядку забути і про своє. Клопотання борців за права неандертальців узагалі не має значення. Але ця зухвала дівчина, що говорить тоді, коли мала б слухати, збирається надати справі такий вигляд, ніби відомчий суд може поставити під ризик суспільний добробут через сентиментальні, антропоморфні нісенітниці!

Господи помилуй її блакитні гарні очі!

Його також можуть звинуватити, що він піддався під їх вплив. Ні, такі діти повинні сидіти вдома.

Власник тварини несе відповідальність за заподіяну нею шкоду, Були тисячі випадків з "тваринами що втекли" для обґрунтування судового рішення, це все-таки не планета Тенкора. Ця нісенітниця про те, що винна особа, яка налякала його не більше ніж балаканина. Але цей позаземний екземпляр коштує набагато більше, ніж завдані збитки; рішення не образить хлопчика у фінансовому відношенні.
Він зрозумів, що він дозволив собі впасти в найбільш не юридичний спосіб мислення. Платіжна здатність відповідача не його справа.

"Вибачте, ваша честь. Будь ласка, не грайтесь цим".

Він підняв голову, готовий відбити це зауваження, але побачив секретаря суду. Потім побачив, що він торкається перемикачів на пульті секретар. Він прибрав руки. "Вибачте".

"Людина, яка не розуміється в цьому", сказав ніяково чиновник", може завдати дуже багато клопоту."

"Ви праві. На жаль, праві. Він різко обернувся. "Суд продовжує слухання".

Він сів і зараз же звернувся до міс Соренсон. "Суд визначає, що Ламекс не є компетентним свідком.

Бетті ахнула. "Ваша честь, ви зараз надзвичайно несправедливі!" -

"Можливо".

Вона замислилась на мить. "Ми хочемо перенести розгляд справи в іншу округу".

"Звідки ви знаєте таке формулювання? Не хвилюйтесь, ви мали вже одне перенесення, коли втрутилось Міністерство. Це кінець. тепер мовчіть про перенесення".

Вона почервоніла. "Ви повинні усунути себе!"

Грінберг збирався зберегти дійсно олімпійський спокій, у своїй манері. Але він виявив, що для цього йому необхідно зробити три повільних вдихнути. "Юна леді, сказав він ретельно", ви намагалися заплутати справу весь день. Нема потреби, щоби ви говорили зараз, ви сказали дуже багато. Розумієте мене?"

"Ні, я буду говорити ще, я говоритиму як ніхто!"

"Що? Повтори, будь ласка?"

Вона подивилася на нього. "Ні, я краще візьму слова назад ... бо ви будете говорити про "неповагу до суду".

"Ні, ні. Я хотів запам'ятати цей вираз. Не думаю, що я коли-небудь чув такі радикальні заяви. Не хвилюйтесь. Просто тримайте язик за зубами. Якщо ви знаєте, як це зробити. Вам буде дозволено говорити пізніше".

"Так, сер."

Він повернувся до інших. "Суд раніше заявляв, що повинне бути зроблене повідомлення, якби ми продовжили судовий розгляд. Суд не бачить причин не робити цього. Заперечення"?

Адвокати пом'ялися й подивилися один на одного. Грінберг звернувся до Бетті. "Як щодо вас?"

"Я? Я думала, що не маю права голосу".

"Чи будемо розв'язувати ці проблеми сьогодні?"

Вона глянула на Джона Томаса, потім глухо сказав: "Немає заперечень", потім нахилилась до нього і прошепотіла: "О, Джоні, я намагалася!"

Він поплескав її по руці під столом. "Я знаю, що ти зробила, відбивала".

Грінберг удав, що не чує. Він продовжував у холодному, офіційному тоні. "Цей суд має у своєму розпорядженні клопотання для знищення позаземного Ламекса на тій підставі, що він є небезпечним і некерованим. Факти не підтверджують цю точку зору; клопотання відхилено?"

Бетті ахнула і роззявила рот від подиву. Джон Томас подивився злякано, потім усміхнувся в перший раз. "Порядок, будь ласка", Грінберг сказав м'яко. "У нас є ще одне клопотання з тією ж метою, але з іншими причинами". Він тримав документ поданий "Лігою Земля – для землян". "Цей суд знайшов неможливим слідувати його уявним аргументами. Клопотання відхилено".

"У нас є чотири кримінальні звинувачення, я відхилив усі чотири. Закон потребує ..."

Міський адвокат, здивувався. "Але, ваша честь..."

"Якщо є зауваження, притримайте його? Жоден злочинний намір не був знайдений тут, а отже немає й злочину. Однак, злочинна недбалість може з'явитися, оскільки закон вимагає, щоб людина проявляла належну обачність, щоб захистити інших, і саме на цім підґрунті ці питання повинні були розглянуті правовим чином. Обережність ґрунтується на досвіді, особистому чи чужому, а не на неможливому передбаченні. На думку цього суду, запобіжні заходи були розумним у світлі досвіду ... досвіду на момент останнього понеділку, тобто". Він звернувся до Джона Томаса. "Я маю на увазі, молодий чоловіче, ось що: твоя обережність була передбачливою наскільки ти знав. Тепер ти знаєш краще. Якщо тварина втече знову, це буде погано для тебе".

Джоні проковтнув. "Так точно".

"У нас є цивільні справи про збитки, тут критерій відрізняється. Опікун неповнолітнього, або власник тварини несе відповідальність за шкоду, завдану дитиною чи твариною, права, то закон дотримується того, що краще, щоби власник або опікун постраждав, ніж невинна третя сторона. За винятком одного пункту, який я прибережу, ці громадські позови підпадають під це правило. Спершу, дозвольте мені відзначити, що один чи й кілька з цих позовів вимагають справжніх, каральних чи напутливих компенсацій. Каральні й напутні покарання не мають ніяких підстав. Я вважаю, що ми прийдемо до реальних збитків у кожному конкретному випадку й адвокати до цього готові. Що стосується витрат, Міністерство позаземних справ втручається в право громадського інтересу; витрати покриє Міністерство".

Бетті прошепотіла: "Добре, що ми оформили його як фермерську власність. Подивись на вискали цих страхувальників-стерв'ятників".

Грінберг далі, "Я приберіг одне. Побічно було підняте питання, що Ламекс може й не бути твариною ... і, отже, рухомим майном, але може бути живою істотою у сенсі "Звичаїв цивілізацій". і, отже, він сам собі господар". Грінберг вагався. Він був близький до того щоб зробити внесок у "Звичаї цивілізацій", але хвилювався, щоб його не оскаржили. "Ми вже давно зреклися рабства, жодна жива істота не може перебувати у власності. Але якщо Ламекс розумний, що тоді? Чи може Ламекс нести особисту відповідальність? Не видається, що він має достатні знання наших звичаїв, так само як і те, що він знаходиться серед нас із власної волі. Чи гадані власники насправді його опікунів і, таким чином відповідальні? Всі ці питання повертають нас до одного: Ламекс – рухоме майно чи вільна істота?"

"Цей суд висловив свою думку, коли ухвалив, що Ламекс не може давати свідчення ... в цей час. Але цей суд не має можливості винести остаточне рішення, незалежно від того, наскільки сильно може видаватись, що Ламекс це тварина".

"Суд таким чином розпочне судовий розгляд з власної ініціативи, щоб визначити статус Ламекса. Водночас місцеві органи влади беруть на себе відповідальність як за безпеку Ламекса так і за безпеку населення у зв'язку з ним." Грінберг замовк і відкинувся.

муха в цей момент мала б широкий вибір роззявлених ротів. Першим отямився адвокат для Західної Страхової, пан Шнайдер. "Ваша честь? Що ж залишається нам?

"Я не знаю".

"Але ... ваша честь, подивімося фактам в обличчя. Пані Стюарт не має ніякого майна або коштів, які можуть бути стягнені; вона довірений власник. Те саме щодо хлопчика. Ми очікували отримати відшкодування від звіра, він приніс би хорошу ціну на аукціоні. Тепер же ви, якщо ви дозволите, поставили все з ніг на голову. Якщо один з цих наукових ... ммнн! ... персон починає довгу серію випробувань, пройдуть роки можливо поки будуть зняті сумніви про статус звіра ... ну, де ми повинні шукати заспокоєння? Чи повинні ми подати в суд на місто?

Ломбард піднявся на ноги миттєво. "Ні, погляньте сюди, ви не можете подати до суду на місто! Місто є одним з потерпілих. Тому ..."

"Порядок", Сказав суворо Грінберг. "На жоден з цих питань не можна відповісти зараз. Всі цивільні дії будуть продовжені після уточнюється статусу Ламекса". Він подивився у стелю. "Існує ще одна можливість. Здається ця істота прибула на Землю в Трейл Блейзер. Якщо я правильно пам'ятаю, всі привезені зразки набули державної власності. Якщо Ламекс є рухомим майном, то він все одно не може бути приватною власністю. У цьому випадку джерелом заспокоєння може бути предметом більш заплутаного судового по́зову".

Пан Шнайдер виглядав приголомшеним, пан Ломбард дивився сердито, Томас Джон зніяковів і прошепотів Бетті, "Що він хоче сказати? Ламекс належить мені."

"Тихіше ..." Бетті прошепотів. "Я ж казала, що ми виплутаємося. Ах, милий пан Грінберг!"

"Але ..."

"Тихо! Це ще не все".

Син пана Іто мовчав за винятком випадків, коли давали свідчення. Тепер він встав. "Ваша честь?"

"Так, пан Іто"?

"Я нічого цього не розумію. Я просто фермер. Але я хочу знати одну річ. Хто заплатить за теплиці мого батька?"

Джон Томас став на ноги. "Я", сказав він просто.

Бетті смикнув його за рукав. "Сядь, ідіот!"

"Помовч, Бетті. Ти говорила вже достатньо. Бетті замовкла. Пане Грінберг, всі інші говорити. Чи можу я сказати що-небудь?"

"Вперед".

"Я вислухав багато чого за весь день. Люди намагаються виставити Ламекса небезпечним, тоді як він таким не являється. Люди намагаються вбити його просто зі злості, я маю на увазі вас, місіс Донахью!"

"Звертайтеся до суду, будь ласка", сказав тихо Грінберг.

"Я чув від вас багато чого. Я не встежив за всіма ними, але, ви мені пробачте, сер, але деякі з них вразили мене, як нерозумні. Пробачте мені.

"Жодної неповаги не передбачалось, я впевнений."

"Ну ... наприклад про те являється Ламекс рухомим майном чи ні. Або чи він досить розумний для свідчень. Ламекс дуже розумний, я думаю, ніхто, крім мене, не знає, наскільки розумний. Але він ніколи не мав ніякої освіти, і він ніколи не були де-небудь. Але це не має нічого спільного з питанням кому він належить. Він належить мені. Так, як і я належу його ... ми росли разом. Тепер я знаю, що відповідальний за цю шкоду минулого понеділка. .. мовчи, Бетті, я не можу платити зараз, але я заплачу за це. Я. .. "

"Хвилиночку, молодий чоловіче. Суд не дозволяє вам визначати відповідальність без адвоката. Якщо це ваша намір, суд призначить адвоката".

"Ви сказали, я можу говорити".

"Продовжуйте. Відзначте для протоколу, що це не є зобов'язанням".

"Впевнений, що це зобов'язання, тому що я збираюся це зробити. Досить скоро моє виховання вийде з-під опіки, цього має вистачити, щоб покрити все. Я думаю, що зможу ..."

"Джон Томас"! Вигукнула мати різко. "Ти не будеш робити нічого подібного!"

"Мамо, краще мовчи теж. Я просто хотів сказати ..."

"Ти більше нічого не скажеш. Ваша честь, він ..."

"Порядок"! Грінберг перервана. "Нічого з цього не є зобов'язанням. Нехай хлопець говорить".

"Дякую, сер. Але я дещо хочу сказати й вам, сер. Ламмі боязкий. Я можу впоратися, тому що він мені довіряє, але якщо ви думаєте, що я дозволю багатьом чужакам штовхати його, протикати ставити дурні запитання, пропускати його через лабіринти й таке подібне, потрібно вам краще подумати, тому що я цього не потерплю! Ламмі хворий зараз. Він отримав достатньо хвилювання. Бідолашний ... "

Ламекс прочекав Джона Томаса довше, ніж це йому подобалось, тому що він не був упевнений, куди Джон Томас пішов. Він бачив, як він зникає в натовпі, але не був упевнений в тому, що Джоні пішов у великий будинок поруч. Він спробував заснути після того, як він прокинувся перший раз, але люди тинялись довкола, і він був змушений будити себе кілька раз, тому що його сторожова схема не могла прийняти рішення. Не те щоб він думав про це таким чином, він просто знав, що сигнали від його системи безпеки приходять раз по раз.

Врешті-решт він вирішив, що настав час знайти Джона Томаса і піти додому. Формально, він порушував наказ Бетті, але врешті-решт, Бетті не Джон.

Тож він налаштував свій слух в режим "пошук" і спробував знайти Джоні. Він слухав протягом тривалого часу, чув голос Бетті кілька разів, але його не цікавила Бетті. Він продовжував слухати.

Ось і Джоні! Він відключив усе інше й слухав. Він був у великому будинку, все в порядку. Ой! Джоні говорив саме так, як він це робив, коли сперечався з матір'ю. Ламекс ще постарався прислухатись, щоб з'ясувати, що відбувається.

Вони говорили про те, чого він не знав. Але одне було ясно: хтось в цей час сварив Джоні. Його мати? Так, він її чув один раз і знав, що вона мала привілей сварити Джоні, як Джоні міг говорити сердито з ним, і це не мало великого значення. Але хтось інший ... кілька інших, й ані один з них не мав таких привілеїв.

Ламекс вирішив, що настав час діяти. Він важко піднявся на ноги.

Джону Томасу не випадало пройти в своїй промові далі "Бідолашний ..." Почались крики й вигуки назовні, всі в суді повернули голови, щоб подивитись. Шум швидко наближався і пан Грінберг якраз збирався відправити судового пристава, щоб дізнатися про це, коли раптом це стало непотрібним. Двері до зали судових засідань стали опуклими, а потім відірвалися з петель. Передня частина Ламекса ввійшла, знісши частину стіни, а дверна рама висіла на ньому мов ошийник. Він відкрив рот і пропищав: "Джоні!"

"Ламекс"! крикнув своєму другові. "Стій. Залишайтеся там, де ти є. Не рухайся ні на сантиметр!"

З усіх облич в кімнаті, обличчя спеціального комісара Грінберга представляло найцікавішу суміш виразів.

 

V. СПРАВА ТОЧКИ ЗОРУ

Вельмишановний пан Кіку, заступник міністра позаземних справ, відкрив ящик столу і подивився на свою колекцію пілюль. Не було сумнівів, що його виразка шлунка дає про себе знати знову. Він вибрав одну і стомлено повернувся назад до свого завдання.

Він читав Наказ від Інженерного Бюро при Міністерстві про відкликання всіх міжпланетних кораблів класу Пелікан для проведення деяких змін. Пан Кіку не потрудився вивчити додану технічну доповідь, дав схвалення, помітив "набирає чинності негайно" і жбурнув папери у кошик для вихідних документів. безпеки в космосі була сферою відповідальності БюІнж; Кіку сам нічого не знав про техніку і не хотів знати, він покладався на головного інженера, або звільняв його і брав іншого.

Він похмуро уявляв собі як, що фінансові магнати, які володіють кораблями класу Пелікан скоро будуть скаржитись міністру ... і незабаром, міністр із-за своєї недостатньої компетентності та збентежений політичною владою в руках тих шановних панів, впаде перед ними на коліна.

У нього з'явились сумніви щодо нового міністра, які втім ще не набули чіткої форми.

Наступне питання було лише інформативним, спрямованим до нього за встановленим правилом, що все, що стосується міністра повинне досягти його столу, не зважаючи на свою рутинність. Це питання виявилось рутинним і несуттєвим: згідно з синопсисом, організація, що називає себе "Друзі Ламекса" очолювана паном Бойлом Маргетройдом вимагає аудиторії з міністром позаземних справ; вони були відіслані до спеціального помічника міністра (по зв'язках з громадськістю).

Пан Кіку не став читати далі. Вес Робінс міг би цілувати їх до смерті, але ні його, ні міністра не потурбують. Він бавився з ідеєю покарання міністра, направивши місіс Маргетройд на нього, але це була всього лиш скороминуча фантазія, час міністра повинен бути збережений для дійсно важливих ключових справ, а не витрачатися на ненормальні товариства. Будь-яка організація, що називає себе "Друзі того чи іншого" завжди створювалися з корисливою метою, плюс звичайний асортимент відомих солодощавих осіб та професійних фаршированих сорочок. Але такі групи можуть завдати неприємностей ... Тому ніколи не треба їм давати те, чого вони вимагали.

Він послав цю справу в архів і взяв меморандум БюЕкон: вірус потрапив на великий завод дріжджів в Сент-Луїсі; моделювання показало можливість браку білку і радикальніше нормування харчування. Навіть голод на Землі не був прямим інтересом пана Кіку. Але він дивився задумливо в той час як логарифмічна лінійка в його голові обробила кілька цифр, тоді він покликав помічника.

"Вонг, ви бачили БюЕкон Ay0428?"

"Ну, я думаю бачив, бос. Це щодо дріжджів у Сент-Луїсі?"

"Так. Ви нічого не робили по цій справі?"

"Е, нічого. Я думаю це не в моїй компетентності."

"Ви так думаєте? Наші віддалені гарнізони це не ваша справа, так по вашому? Перегляньте графік вантажних перевезень на наступні вісімнадцять місяців, скорелюйте з Ay0428, і надайте план. Можливо, вам доведеться купити австралійських овець ... і фактично отримати їх у наше розпорядження. Ми не можемо дозволити, щоб наш народ голодував, через те, що якийсь ідіот в Сент-Луїсі кинув шкарпетки в чан з дріжджами".

"Так, сер."

Пан Кіку повернувся до роботи. Він зрозумів на жаль, що він був занадто різким з Вонгом. У його нинішньому настрої, він знав, був винен не Вонг, а д-р Фтаемл.

Ні, не Фтаемл ... він сам! Він знав, що він не повинен давати притулок расовим забобонам, особливо на цій роботі. Він усвідомлював, що сам був відносно убезпеченим від переслідувань, які можуть виникнути через відмінності за шкірою і волоссям і контуром обличчя й одною з причин є те, що дивні істоти, такі як д-р Фтаемл зробив так, що відмінності між породами людей здаються менш важливими.

Але ... він ненавидів навіть тінь Фтаемла. І не міг цьому зарадити.

Якби він хоча б носив тюрбан, це допомогло б ... замість того щоб ходити з цими брудними зміями на голові, що ще й ворушаться, як дощові черв'яки в банці. Але ж ні! Раргиляни пишаються ними. І було в їх поведінці щось таке, що натякала, що будь-хто без них був не зовсім людським.

Давай же! ... Фтаемл непоганий хлопець. Він відмітив, що треба запросити Фтаемла на обід і не відкладати більше. Врешті-решт, він міг би зробити глибоку гіпнотичну підготовку, вечеря не повинна бути важкою. Але його виразка дала новий напад болю при цій думці.

Кіку не тримав проти Раргилянина того, що він поклав неможливу проблему на втомлені коліна міністерства; неможливі проблеми були рутиною. Це було просто ... Добре, а чому б монстра не підстригти?

Образ Честерфільдіанського д-ра Фтаемла коротко постриженого у гулях та пухирцях дозволили пану Кіку посміхнутися, він відновив роботу, відчувши себе краще. Наступним був коротким звіт ... Ах, так! Сергій Грінберг. Молодець, Сергій. Він потягнувся до ручки, щоб затвердити рекомендацію навіть перш, ніж скінчив читати.

Замість підписання, він затримав погляд майже на пів секунди, а потім натиснув кнопку. "Файли! Надішліть повний звіт роботи пана Грінберга, з якої він повернувся кілька днів тому."

"Ви знаєте її номер, сер?"

"Це справа втручання ... Знайдіть її. Почекайте, це, ну, Rt0411 датовано суботою. Чекаю негайно."

Через секунду після того, як він розправився з пів дюжиною справ, з труби доставлення пролунав шурхіт і крихітний циліндр вискочив на стіл. Він засунув його в машину для читання і розслабився. Великий палець правої руки спочив на панелі для контролю швидкості, з якою рядки бігтимуть по екрану.

Менш ніж за сім хвилин він переглянув не тільки повну стенографію суду, але також доповідь Грінберга про все, що сталося. Пан Кіку міг читати не менше двох тисяч слів за хвилину за допомогою машини; усні доповіді та особисті інтерв'ю, він розглядав як трату часу. Але коли друкований матеріал закінчився, він нахилився до апарату внутрішнього зв'язку й клацнув перемикачем. "Грінберг."

Грінберг підняв голову. "Привіт, бос."

"Зайди до мене, будь ласка." Він вимкнувся не приділивши увагу знакам ввічливості.

Грінберг вирішив, що Боса знову турбує його шлунок. Але було надто пізно, щоб знайти якісь невідкладні справи поза міністерством, він поспішив нагору і повідомив зі своєю звичайною веселою посмішкою. "Привіт, начальник."

"Ранок добрий. Я прочитав твою доповідь".

"І що?"

"Скільки тобі років, Грінберг?"

"Е? Тридцять сім".

"Хм. Який твій теперішній ранг?"

"Сер? Дипломатичний працівник другого класу ... на посаді першого".

Якого чорта? Адже дядько Генрі знав відповідь ... він, ймовірно, знав, який розмір взуття він носив.

"Досить старий, щоб мати здоровий глузд", Розмірковував Кіку. "І достатнього рангу, щоб бути призначеним послом ... або заступником посла. Сергію, як вийшло, що ви так по-дурному осоромились?"

М'язи щелепи Грінберга напружились, але він нічого не сказав.

"Ну, що?"

"Сер", крижаним тоном відповів Грінберг: "Ви старший і досвідченіший, ніж я. Чи можу я запитати, чому ти так осоромлені грубістю?"

Рот пана Кіку сіпнувся, але він не посміхнувся. "Справедливе питання. Мій психіатр говорить мені, що це тому, що я анархіст на неправильній роботі. Тепер сідайте, і ми обговоримо, чому ви так нетямущі. Цигарки на кріслі." Грінберг сіл, виявив, що у нього нема чим запалити, і попросив.

"Я не палю", відповів Кіку. "Я думав, вони самозапальні. Чи не так?"

"О. Так". Грінберг закурив.

"Бачите? Ви не можете використовувати ваші очі й вуха. Сергій, як тільки звір заговорив, ви повинні були відкласти слухання, поки ми не знали б усе про нього".

"Ммм ... Я теж так припускав."

"Ви припускали! Синку, твій підсвідомий сигнал тривоги повинен був задзвеніти, як будильник коло ліжка в понеділок вранці. Але ж, ти дозволив себе втягнути в ускладнення, коли думав, що суд закінчився. І дівчиною, просто дитиною. Я радий, що я не читаю газети, буду тримати парі, їм весело".

Грінберг почервонів. Він читав газети.

"Потім, коли вона заплутала тебе як багатоногу, що намагається знайти власні ноги, замість того, щоб прийняти виклик ... прийняти як? Відстрочуванням, звичайно, і наказом провести розслідування з якого ти повинен були почати, ти ..."

"Але я наказав це."

"Не перебивай, я хочу, щоб ти почервонів з обох сторін. Потім ти прийшов до винесення рішення подібного якому не було з часів Соломона, який постановив розрубати дитини навпіл. В якій дистанційній юридичній школі ти навчався ..?"

"Гарвард", похмуро відповів Грінберг.

"Хм ... ну, я не повинен був бути надто жорстким до вас. Але, 77-рука богиня Сарванчілу, що ти робиш далі. Спочатку ти відхиляєш клопотанням місцевого самоврядування щоб знищити це чудовисько в інтересах громадської безпеки ... потім ти скасовуєш власне рішення, задовольняєш прохання і говориш їм, щоб убили його ... з рутинного затвердження цього міністерства. Все за десять хвилин. Усі виходять, сміючись. Синку, я не проти, якщо ти робиш дурнем себе, але чи повинен ти підставляти міністерство?"

"Бос", сказав Грінберг смиренно: "Я зробив помилку. Коли я побачив помилку, то зробив єдине, що міг зробити; я скасвав своє рішення. Звір дійсно небезпечний і немає належних коштів для утримання його у Вествілі .. Якби це було в моїй владі, я б наказав знищити одразу, не посилаючись на затвердження міністерства... вашого затвердження."

"Хм!"

"Ви не сиділи там, де я був, сер. Ви не бачили як товста стіна стала опуклою. Ви не бачили руйнувань".

"Я не вражений. Ви коли-небудь побачити місто, стерте з лиця землі термоядерною бомбою? Що означає одна стіна будівлі суду? ... Можливо, якийсь злодій-підрядник не укріпив її."

"Але, бос, ви повинні були бачити клітку, з якої він вирвався спершу. Зварені двотаврові сталеві балки. Він порвав їх, як солому.

"Я пам'ятаю, ти перевірив його в цій клітці. Чому ти не побачив, що він не замкнений так, щоб не міг вийти?"

"Що? Тому що, це не справа міністерства забезпечувати в'язницями."

"Сину, усе, що стосуються, в будь-якому випадку яким-небудь чином з "позаземним" це дуже особиста справа цього міністерства. Знай це. Одразу коли знатимеш це наяву й уві сні, ясно до пальців ніг, ти почнеш риссю проскакувати через поверхневу рутину, як почесний голова, що куштує суп у благодійній лікарні. Ти повинен був бути там, ловлячи всі порухи вітру носом і вухами, у пошуках "особливої ситуації". Ти провалився. А тепер розкажи мені про цього звіра. Я читав доповідь, я бачив його фотографію. Але я не відчуваю його."

"Ну, це неповороткий багатоногий екземпляр, вісім ніг і приблизно два метри у висоту по спинному хребту. Це ..."

Кіку випростався. "Вісім ніг? Руки?"

"Руки? Ні"

"Маніпулятивні органи будь-якого виду? Змінені ноги?"

"Ні, шефе ... якби це було, я наказав би повномасштабне розслідування відразу. Ноги мов 40-літрові барила, невибагливий у їжі. А що?"

"Нічого. Інша справа. Продовжуй."

"Складається враження, що він подібний до носорога, або трицератопса, хоча артикуляція не схожа ні на що природне для цієї планети. "Ламекс" називає його молодий господар і ім'я йому підходить. Це скоріше потішний звір, але нерозумний. Це небезпечно: він такий великий і потужний, що, ймовірно, зашкодить людям через недолугість і дурість. Він говорить, але так само добре, як 4-річна дитина ... фактично це й звучить так, ніби він проковтнув дівчинку."

"Чому дурний? Я відмітив, що його господар з історичним прізвищем, вважає, що він розумний".

Грінберг посміхнувся. "Він упереджений. Я говорив з істотою, бос. Вона нерозумна."

"Я не можу бачити, що ти встановив це. Припускати, що позаземець нерозумний, бо не може говорити нашою мовою те ж саме, що припускати, що італієць неграмотний, бо він говорить ламаною англійською. Це неправомірно."

"Але ж подивіться, бос, немає рук. Максимальний інтелект нижчий, ніж у мавпи. Може бути, вищий, ніж у собаки. Хоча навряд чи."

"Ну, я припускаю, що ти ортодокс в ксенологічній теорії, але це не абсолютна істина. Одного дня це припущення виросте і дасть ляпаса класичному спеціалісту з позаземних рас. Ми знайдемо цивілізацію, яка не потрібна буде кирка в руці розвитку".

"Хочете посперечатися?"

"Ні. Де цей "Ламекс" зараз?"

Грінберг подивився розгублено. "Бос, цей звіт зараз у лабораторії мікрофільмування. Він повинен бути на вашому столі в з хвилини на хвилину".

"Добре, що ви не гаєте часу. Отже, що там."

"Я налагодив приятельські відносини з місцевим суддею і попросив його, щоб тримати мене у курсі справ. Звичайно, вони не можуть кинути цю тварюку в місцеву Бастилію;. Насправді вони не мають нічого досить сильного, щоб утримати його ... вони про це дізналися на важкому досвіді і поспіхом нічого не можна збудувати, щоб це було досить міцним ... повірте мені, що клітка, яку він розтрощив була міцною, але місцевий шеф безпеки знайшов вихід; вони мали порожній залізобетонний резервуар зі стінами в 9 метрів висотою ... частина системи пожежної безпеки. Отже, вони побудували трап і загнали його туди, потім вийняли трап. Це виглядало, як хороший фінт; істота не збудована для стрибків".

"Звучить добре."

"Так, але це ще не все. Суддя О'Фарел сказав мені, що начальник поліції був настільки нервовий, що вирішив не чекати відомчого порядку;. Він пішов уперед з вироком."

"Що?"

"Дозвольте закінчити. Він нікому не кажучи, нібито випадково лишив впускний клапан відкритим на ніч і резервуар заповнився. Зранку Ламекс був на дні. Так шеф Драйзер передбачав, що його "аварія" була успішною і що він потопив звіра".

"І що?"

"Це не потурбувало Ламекса ані скільки. Він був під водою кілька годин, але коли воду злили, він прокинувся, встав і сказав: "Доброго ранку".

"Амфібія, напевно. Які кроки Ви зробили, щоб покласти край цьому свавіллю?"

"Зачекайте, сер. Драйзер знав, що вогнепальна зброя і вибухові речовини були марні ... Ви бачили запис ... принаймні силою достатньо безпечною для використання всередині міста. Тому він намагався отруїти. Нічого не знаючи про істоту, він використав півдесятка речовин в кількостях, здатних отруїти полк, ховаючи отруту в їжі."

"Ну, що?"

"Ламекс зжер усе. Це не вплинуло навіть на його сон. Насправді це, здавалося, стимулювало його апетит і наступне, що він зробив, це з'їв впускний клапан і водосховище почало заповнюватись знову. Вони повинні були від'єднати його від помпової станції".

Кіку засміявся. "Я починаю любити цього Ламекса. Ви сказати, що він з'їв клапан? З чого він був зроблений?"

"Не знаю. Звичайний сплав, я думаю."

"Хм ... Здається, йому подобається трохи грубих кормів у раціоні. Можливо, він має зоб, як птах".

"Я б не здивувався."

"Що зробив шеф далі?"

"Нічого ще. Я попрохав О'Фарела донести до Драйзера, що він, ймовірно, потрапить у колонію за тридцять світлових років від Вествілл якщо він уперто продовжуватиме ігнорувати міністерство. Так що він чекає і розмірковує. Його остання ідея – залити Ламекса бетоном і так дати йому померти. Але О'Фарел заборонив, бо це негуманно".

"Так що Ламекс все ще знаходиться в резервуарі, чекаючи наших дій?"

"Думаю, що так, сер. Принаймні вчора так було."

"Ну, він може почекати там, я думаю, поки інші заходи не будуть вжиті". Пан Кіку взяв Грінбергову коротку доповідь і рекомендацію.

Грінберг сказав, "я думаю, ви усуваєте мене, сер?"

"Ні Що дав тобі цю ідею?" Він підписав наказ дозволу знищення Ламекса і кинув у вихідний кошик. "Я не скасовую рішень підлеглих, без того, щоб звільнити їх... і в мене є інша робота для вас."

"О". Грінберг відчув напад співчуття, він чекав, з полегшенням, що шеф скасує смертний вирок Ламексу. Що ж ... жаль ... але тварина була небезпечною.

Пан Кіку продовжував: "Ви боїтеся змій?"

"Ні, швидше навіть люблю."

"Дуже добре! Хоча це почуття, яке я не можу собі уявити. Я завжди смертельно боявся їх. Одного разу, коли я був хлопчиком в Африці ... Не важливо. Ти коли-небудь працював у тісному контакті з раргилянами? Я не пам'ятаю".

Грінберг раптом зрозумів. "Я використовував раргилянина перекладача у справах на Вегі-VI. Я добре ладнав з раргилянами".

"Шкода, що я так не можу. Сергію, у мене є справа з раргилянином перекладачем, доктором Фтаемлом. Можливо, ви чули про нього."

"Так, звичайно, сер."

"Я визнаю, що як для раргилянина ..." Він зробив так, що цей іменник прозвучав як заклинання. "...Фтаемл непоганий хлопець. Але можуть виникнути деякі ускладнення ... і я вважаю, мій власний ніс втратив чутливість через цю фобію. Отже, я ставлю вас моїм помічником щоб принюхуватись для мене".

"Я думав, ви не довіряєте моєму носові, бос?"

"Що ж, нехай сліпий веде сліпого, якщо ти пробачиш мені таку метафору. Може бути, удвох ми рознюхаємо це."

"Так, сер. Можу я запитати про характер завдання?"

"Ну ..." Перш ніж пан Кіку встиг відповісти, спалахнуло сигнальне світло і голос секретар повідомив: "Ваш гіпнотерапевт тут, сер."

Заступник міністра глянув на свій годинник і сказав: "Куди дівається час?"... Потім до комунікатора: "Запросіть його в мою кімнату для відпочинку. Я буду." Він продовжив до Грінберга, "Фтаемл буде тут через тридцять хвилин. Я не можу відволікатись на розмову, я повинен взяти себе́ в ру́ки. Ви знайдете те, що є ... а це досить мало! ... У моєму файлі термінових справ". Пан Кіку подивився на вхідний кошик, який переповнився у той час як вони говорили. "Це не займе й п'яти хвилин. Проведіть інший час розбираючи цю стопку макулатури. Підписуйте все моїм ім'ям, відкладаючи все, що ви думаєте, я повинен бачити, але такого повинно бути не більше півдесятка справ, або я відправлю вас назад у Гарвард!"

Він поспішно встав, роблячи примітку про себе сказати секретарю, з його гардеробної, занотувати все, що відбуватиметься в найближчі пів години, щоб він побачив це пізніше ... Він хотів подивитися, як хлопець працює. Пан Кіку знав, що він помре коли-небудь і він має намір простежити за тим, як Грінберг замінить його. Тим ча́сом життя повинно бути максимально жорстким для хлопця, наскільки це можливо.

Заступник міністра попрямував до гардеробної, двері пірнули вбік, зімкнувшись за ним; Грінберг залишився один. Він простягнувся до термінового файлу, коли у вхідний кошик впав папір, водночас закліпало червоне світло і пролунав гудок.

Він узяв папір, пробіг очима до середини, і тільки но зрозумів, що це дійсно була термінова справа, коли подібну комбінацію світла і гудка видав міжофісний комунікатор і його екран ожив;

Грінберг впізнав начальника бюро системи зв'язку. "Бос?" Сказало схвильовано зображення.

Грінберг клацнув перемикачем. "Грінберг тут", відповів він. "Я тримаю крісло начальника теплим для нього. Ваше повідомлення щойно прийшло, Стен. Я читаю його?"

Ібанез подивився роздратовано. "Це неважливо. Дайте мені боса."

Грінберг завагався. Проблема Ібанез була простою, але липкою. Суду з Венери як правило видавали посвідчення про зняття карантину без затримки, бо лікар кожного судна був представником громадської системи охорони здоров'я. Але Аріель, якому вже слід бути в Порту Лівії, раптом був поміщений під карантин його лікарем і тепер очікував на орбіті. Міністр закордонних справ Венери був на борту ... На превеликий жаль, бо Венера, як очікується, підтримуватиме позицію Землі проти Марса на майбутній тристоронній конференції.

Грінберг міг відкласти вирішення проблеми до повернення боса, міг перервати зустріч боса, міг минаючи голову боса звернутися особисто до Міністра (що означало збір відповідей і представлення їх таким чином, щоб отримати їх затвердження); або ... він може діяти, використовуючи повноваження отримані від Кіку.

Пан Кіку не міг передбачити надзвичайне ... але у боса була погана звичка штовхати людей у глибину.

Грінберг швидко підбив підсумок. Він відповів: "Вибачте, Стен, ви не можете поговорити з босом. Я дію замість нього."

"А? З яких пір?"

"Зовсім тимчасово, але це так."

Ібанез насупився. "Слухай, приятелю, вам краще знайти боса. Може бути, ви підписуєте поточні питання ... але це не рутина. Ми повинні приземлити цей корабель якомога швидше. Твоя шия постраждає якщо ти візьмеш на себе відповідальність дозволити мені проігнорувати таке непохитне правило, як карантин. Думай головою".

Перервати карантин? Грінберг згадав Великої Чуми 51-го, ще в ті дні, коли біологи безтурботно вважали, що кожна група планетарного життя має імунітет до хвороб інших планет. "Ми не зламаємо карантин."

Ібанез боляче поглянув. "Сергію, ми можемо поставити під загрозу цю конференцію ... поставити під загрозу? Та що я кажу? Ми не можемо відкинути десять років роботи, тому що деякі матроси мають невелике підвищення температури. Карантин потрібно розірвати. Але я не очікую, що ти це зробиш".

Грінберг вагався. "Він під гіпнозом, для важкої роботи. Може пройти кілька годин, перш ніж ви зможете його бачити."

Ібанез подивився порожньо. "Я повинен буду вирішувати з міністром. Я не смію чекати дві години. Ця священна особа з Венери, схоже, не проти наказати його шкіперу відправлятися додому ... Ми не можемо ризикувати, цим."

"І ми не можемо ризикувати занесенням епідемії, з іншого боку. Ось що зроби. Зв'яжись з ним і скажи, що ти особисто прилетиш за ним. Скористайся швидким розвідником. Прийми його на борт і залишивши Аріель на карантинній орбіті. Тоді як він буде на борту розвідника ... і не раніше ... скажи йому, що і ти, і він будете присутні на конференції в ізоляційних костюмах". Ізоляційним костюмом був герметичний костюм, основним застосуванням якого було відвідування планети, чия хворобна небезпека ще не була вивчена. "Судно і екіпаж розвідника доведеться поставити на карантин, теж, звичайно."

"Ізоляційний костюм! О, це сподобається. Сергію, було б менш шкідливо скасувати конференцію. Приниження, подібне цьому, налаштує його проти нас напевно. Він дуже гордий."

"Звичайно, йому сподобається", Грінберг пояснив, "як тільки ти запропонувати, як грати в це. "Велика особиста самопожертва" ... "не бажаючи ризикувати добробутом нашої улюбленої планети-сестри ... "поставив обов'язок над будь-чим і так далі." Якщо ви не почуваєтесь впевненим в цьому, візьміть одного з хлопців по зв'язку з громадськістю з собою. І прослідкуйте, щоби протягом всієї конференції поруч з ним був присутній лікар ... в білому костюмі ... і пару медсестер. Конференція повинна зупинятися раз у раз, поки він відпочиває ... поставив ліжко і лікарняні екрани у залі Героїв поруч із конференц-столом. Ідея ще й в тому, що він повинен прийти до цього всього сам, і віднісся до цього як до свого останнього благородного вчинку перед смертю. Зрозуміло? Скажи йому, перш ніж приземлиться розвідник ... манівцями, звичайно."

Ібанез подивився обурено. "Ви думаєте, це буде працювати?"

"Це залежить від вас, щоб це спрацювало. Я відсилаю вниз ваше повідомлення, наказуючи продовжити карантин, але кажу вам використати вашу ініціативу, щоб забезпечити його присутність на конференції."

"Добре ... гаразд." Ібанез раптом посміхнувся. "Не зважайте на повідомлення. Я на своєму шляху." Він вимкнувся.

Грінберг повернувся до столу, відчуваючи піднесений настрій відчуття гри в Бога. Цікаво, що зробив би бос? ... але це не важливо. Тут може бути багато правильних рішень, і це було одна з них, він це відчував. Він потягнувся знову до термінового файлу, що перебував в очікуванні.

Він зупинився. Щось гризло його в глибині душі. Бос не хотів затверджувати смертний вирок, він це відчував. Нісенітниця, бос сказав йому, що він був неправий; належним заходом було б повне дослідження. Але бос, з огляду на лояльність до своїх підлеглих, не скасував його рішення.

Але він сам на цей момент сидів у кріслі боса. То, що?

Чи не було це причиною того, чому бос залишив його тут? Щоб дозволити йому виправити свої власні помилки? Ні, бос був проникливим, але не всевідаючим, він не міг передбачити, що Грінберг перегляне дане питання.

Одначе ... Він покликав особисту секретарку боса. "Мілдред?"

"Так, нан Грінберг?"

"Ця справа з втручанням у місцевий суд, яку я провів Rt0411. Вона вийшла п'ятнадцять хвилин тому. Я хочу його назад."

"Можливо, вона вже відправлена", сказала вона, із сумнівом. Служба зв'язку працює сьогодні лише з близько семи хвилинним запізненням"

"Існує така річ, як занадто велика ефективність. Якщо наказ залишив будівлю, відправте анулювання. І принесіть оригінал документа мені".

Нарешті він дістався до термінового файлу. Як пан Кіку й сказав, тека з позначкою "Фтаемл" була невелика. Він знайшов її підзаголовок: "Красуня і чудовисько", і здивувався, чому. Бос мав почуття гумору ... але змінене так сильно, що іншим людям було важко прослідкувати його.

Незабаром його брови піднялись. Ці невтомні перекладачі, брокери, посередники і тлумачі, раргиляни, завжди з'являються в переговорах між різними расами; присутність доктора Фтаемла на Землі натякала Грінбергу що прийдеться мати справу з негуманоїдною расою ... Негуманоїдною для людського менталітету, істотами такими відмінними психологічно, що спілкування було важким. Але він не очікував вчений доктор представляв расу, про яку він ніколи не чув ... яка називалась якось схоже на "Грошії".

Цілком можливо, що Грінберг просто забув цю расу з ім'ям, як чхання, вона може бути якоюсь несуттєвою, на низькому культурному рівні, чи економічно несуттєві, або не володіють космічними подорожами. Або вони, можливо, стали членами товариства цивілізацій у той час як Грінберг був по вуха в справах Сонячної системи. Як тільки людська раса встановила контакт з іншими расами, яким доступні міжзоряні подорожі доповнення до сім'ї правового статусу "людина" приходили так швидко, що людина ледве за ними встигала, чим більше людство розширювало свої горизонти, тим складніше ці горизонти стали проглядатись.

Або, можливо, він знав Грошій під іншою назвою? Грінберг звернувся до універсального словника пана Кіку і ввів ім'я.

Машина задумалась, потім видала: нема інформації.

Грінберг спробував відкинути придих, припускаючи, що слово могло виродитись в устах не-Грошіїв ... все той же негативний результат.

Він втратив розуміння. Універсальний словник Британського музею був не більш обізнаними, ніж міністерський, його робочі частини зайняли цілу будівлю в іншій частині Столиці, і штат кібернетиків, семантиків та енциклопедистів нескінченно задовольняли його голод до фактів. Він може бути впевнений, що, хто б не були "Грошії", Федерація ніколи не чула про них до цього моменту.

Що було дивовижним.

Дозволивши подиву заповнити себе на цілу секунду Грінберг продовжив читати. Він дізнався, що Грошії були вже тут, не на самій Землі, але на відстані, що можна було вже помахати рукою ... на паркувальній 80 тисяч кілометровій орбіті. Він дозволив собі бути здивованим цілих дві секунди, перш ніж перейшов до того щоб виявити, що він не чув про їх появу тому, що доктор Фтаемл терміново повідомив пана Кіку тримати сторожові кораблі і подібні до них від спроб вступити в зв'язок чи спроб піднятися на борт.

Він був перерваний, поверненням його доповіді по справі Ламекса з підтвердженням пана Кіку пропозиції. Він задумався на мить, а потім додав до схвалення наступне:. "Рекомендація затверджена ... але її виконання не буде проводитися до повного наукового аналізу цієї істоти. Місцеві влади повинна передати опіку при вимозі бюро ксенологічних наук, яке організовує перевезення і вибирає комісію для проведення оцінки".

Грінберг підписав ім'ям Кіку зміни і поклав його назад в систему. Він визнав, із соромом, що наказ був тепер сформульований розпливчасто ... як для наказу, але він був упевнений що як тільки ксенологи отримають у свої руки Ламекса вони вже ніколи його не відпустять. А проте на його серці раптом стало легше. Інших дія була неправильна, ця – правильна.

Він повернувся до Грошій ... і знову його брови піднялися. Грошії не були тут, щоб налагодити відносини з Землею, вони були тут, щоб врятувати одного зі своїх. За словами доктора Фтаемла, вони були переконані, що ця грошія на Землі і вони вимагали, щоб вона була повернена.

Грінберг почувався ніби в поганій мелодрамі. Ці люди з астматичним ім'ям вибрали неправильну планету для поліційно-грабіжницьких дурощів. Не-людина на Землі без паспорта, без досьє в руках міністерства, без затверджених причин для відвідування Землі, буде безпорадна, як наречена без кулінарної книги. Вона одразу ж засвітилася б ... Ідіотство! Вона навіть не могла пройти карантин.

Чому бос просто їм не сказав, щоб вони забирали свій вагон і їхали додому?

Крім того, як вони уявляють собі як вона досягла поверхні Землі? Пішки? Чи прилетіла на лебіді? Міжзоряні кораблі не приземляються, вони обслуговуються посадковими човнами. Він міг зараз бачити як вона переконує контролера на одному з цих кораблів: "Вибачте, сер, але я втікаю від мого чоловіка з віддаленої частини Галактики. Ви не заперечуєте, якщо я сховаюся під цим стільцем і проникну на вашу планету? "

"Нема квитка, нема й стільця" ... Це те, що контролер сказав би. Ті транспортні компанії ненавидять пасажирів без квитка; Грінберг відчував це кожен раз, коли представляв свій дипломатичний пропуск.

Щось ворухнулося в ньому ... Потім він згадав запитання боса; чи в Ламекса є руки? Він зрозумів, що бос, певно, цікавився чи Ламекс не може бути відсутньою Грошією, оскільки в грошій, як повідомив Фтаемл, було вісім ніг. Грінберг посміхнувся. Ламекс не був хлопчиком для будівництва та експлуатації міжзоряних суден, ні він, ні будь-хто з його двоюрідних братів. Звичайно, бос не бачив Ламекса і не знав, яке безглузде це припущення.

А крім того, Ламекс тут понад сто років.так що він дуже спізнився на вечерю.

Реальне питання, що робити з Грошіями тепер, коли ми в контакті з ними. Все, що "позаземне" було цікавим, освітнім і вигідним для людства, як тільки було проаналізоване ... і раса, яка має свій власний міжзоряний транспорт, точно буде всім перечисленим, у квадраті й кубі. Без сумніву, бос морочить їм голови, налагоджуючи постійні стосунки.

Дуже добре, Грінбергу повинен буде згладжувати кути й допомагати босу долати його емоційний бар'єр у переговорах через раргилянина.

Він нашвидку прочитав решту доповіді. Те, що йому знадобиться в майбутньому він отримав від резюме, рештою була стенограма красива балаканина Фтаемла. Тоді він поклав теку назад й енергійно взявся за роботу боса.

Пан Кіку з'явився, дивлячись через плече і говорячи: "Цей кошик як повний, як ніколи."

"Ах. Привіт, бос. Так, але подумайте яким би він був, якби я не розривав кожну другу справу, не читаючи його." Грінберг перебрався з крісла.

Пан Кіку кивнув. "Я знаю. Іноді я просто роблю помітку "Відхилено" на всіх непарних."

"Почуваєтесь краще?"

"Готовий плюнути йому в обличчя. Що змії мають таке, чого немає в мене?"

"Це дух".

"Д-р Морган дуже здібний. Спробуйте його колись, якщо ваші нерви будуть зашкалювати".

Грінберг посміхнувся. "Бос, єдине, що турбує мене, безсоння в робочий час. Уже не можу спати на моєму столі, як я звик."

"Це найбільш ранній симптом. Механіка розуму ще дасть про себе знати. Пан Кіку глянув на годинник. "Немає слів від нашого друга із рухомим волоссям?"

"Немає ще. Грінберг розповів про карантин для Аріеля і що він зробив. Пан Кіку кивнув, що було еквівалентно прочитанню подяки перед полком у деяких колах; Грінберг відчув тепле світіння і продовжив розповідати про перегляд у справі Ламекса. Він свідомо підійшов до цього обережно.

"Бос, сидячи в цьому кріслі починаєш інакше дивитися на речі."

"Так я виявив це багато років тому."

"Гм, так. Поки я був там я почав думати про ту справу питанням".

"Чому? Ми завершили її."

"Отже, я подумав. Утім ... ну, в усякому разі ..." Він випалив про його зміни в наказі, й чекав.

Пан Кіку знову кивнув. Він думав сказати Грінбергу, що це врятувало його від придумування шляху що зберігає обличчя, щоб досягти тієї ж мети, але вирішив не робити цього. Замість цього він нахилився до столу, "Мілдред? Щось чути від доктора Фтаемла?

"Тільки-но прибув, сер."

"Добре. Східний конференц-зал, будь ласка." Він вимкнувся і повернувся до Грінберга. "Ну, синку, тепер щодо заклинання змій. Ваша флейта з вами?"

 

VI. Космос великий, ваша світлість

 

"Доктор Фтаемл, це мій партнер, пан Грінберг."

Раргилянин низько вклонився, його подвійні коліна і нелюдська артикуляція зробила цей обряд справді дивовижним. "Я знаю репутацію шановного пана Грінберга через земляка, який мав честь працювати з ним. Для мене велика честь, сер."

Грінберг вибрав для відповіді таку ж ввічливу космічну лінгвістику. "Я давно мав бажання відчути милість досвіду перебування у вченій аурі д-ра Фтаемла, але ніколи не наважувався дозволити бажанню розквітнути в надію. Ваш покірний слуга й учень, сер."

"Хрумп!" Перервав пан Кіку. "Докторе, ця тонка справа, в якій ви є посередником має таке значення, що я, з моїм постійними господарськими справами, не маю змоги дати їй тої пильної уваги, яку вона вимагає. Пан Грінберг є надзвичайним і повноважним міністром Федерації, відрядженим з цією метою".

Погляд Грінберга ковзнув по босові, але не виказав здивувався. Він зауважив, що бос раніше сказав: "партнер", а не "помічник" і розгледів це як прості маневри для підвищення престижу власних представників у переговорному процесі задля переваг у протоколі, але він не чекав такого раптового підвищення. Він був досить впевнений, що пан Кіку не спроможеться подати ранг на затвердження Радою; однак, бос може зробити його чинним і підтвердження повноважень, ймовірно, з'являться на його столі. Цікаво, як це позначиться на зарплаті?

Він вирішив, що бос повинен мати здогад, що ця нерозумна справа важлива, хоч це й не очевидно. Чи може він просто обкручує медузоїда навколо пальця?

Доктор Фтаемл знову вклонився. "Дуже приємно працювати з вашою високістю". Грінберг підозрював, що раргилянина це не обмануло, проте йому, ймовірно, дійсно було приємно, оскільки це означало, що медузоїд і сам був тепер у ранзі посла.

Жінка-помічник принесла напої й вони зупинились для ритуалу. Фтаемл обрав французьке вино, а Грінберг і Кіку вибрав, за рекомендацією Гобсона, чисто раргилянську річ, яка за відсутності більш відповідних слів називалась "вино", але мала вигляд, як хлібне пюре в молоці й мала смак, ніби туди була додана дещиця сірчаної. Грінберг вдав насолоду, коли вмокав туди губи.

Він зауважив з повагою, що бос і справді п'є цю гидоту.

Обряд, загальний для семи з десяти цивілізацій дав Грінберг час прицінитися до Фтаемла. Медузоїд був одягнений в дорогу пародію земного офіційного одягу ... розрізний піджак, мереживне жабо, і смугасті шорти. Це допомогло приховати той факт, що, хоча він був гуманоїдом з двома ногами, двома руками, і головою у верхній частині подовженого тулуба, він навіть віддалено не людина, в будь-якому сенсі крім юридичного.

Але Грінберг виріс серед Великих марсіан і тому мав справу з багатьма іншими народами, він не очікував, що "люди", виглядатимуть як люди і в нього не було упереджень щодо людської форми. Фтаемл був, як на його погляд, красивим і, звичайно, граціозним. Його суха хітинова шкіра, фіолетова з зеленим переливом, була елегантною, як хутро леопарда і така ж декоративна. Відсутність носа не було питанням, і компенсувалась рухливим, чутливим ротом.

Грінберг вирішив, що хвіст Фтаемла повинен зараз обгортатись навколо нього під одягом, щоб він був менш несхожий на неземлянина. Раргиляни йдуть на будь-які незручності погоджуючись із древнім правилом: коли ти в Римі, треба палити римські свічки. Інший раргилянин, з яким працював Грінберг не носив ніякого одягу (як і народ Веги-VI) і тримав свій хвіст піднятим угору, як гордий кіт. Від думки про Вегу-VI у Грінберга мурашки проповзли по шкірі, й він визнав за необхідне тримати вуха нашорошеними.

Він глянув на вусики медузоїда. Тьху! вони не були схожі на змії. Бос повинен мати невроз величиною з будинок. Звичайно, вони були довжиною приблизно 30 см і товщиною з палець, але у них не було очей, не було рота чи зубів, вони були просто вусиками. Більшість рас мала якісь вусики. Чи ж наші пальці не схожі на короткий вусики?

Пан Кіку поставив чашку, коли доктор Фтаемл поставив свою склянку. "Докторе, ви порадились із вашими наймачами?"

"Сер, я мав таку честь. Чи можу я скористатися цією можливістю, щоб подякувати Вам за корабель-розвідник, який ви настільки люб'язно надали в моє розпорядження для неминучої поїздки туди і назад з поверхні вашої прекрасної планети до судна людей, яким я маю привілей допомагати? Цей корабель, я можу сказати без пролиття будь-якої тіні на великих людей, яким я тепер служу, більше підходить для такої цілі й більш зручний, ніж допоміжні кораблі їх судна".

"Нема за що дякувати, ми раді зробити користь другу".

"Ви дуже люб'язні, пане заступнику міністра".

"То що ж вони говорять?"

Доктор Фтаемл знизав усім тілом. "Мені боляче повідомити вам, але їх не можна переконати. Вони наполягають, що їхню дитину повернули до них без зволікань."

Пан Кіку насупився. "Без сумніву, ви пояснили, що у нас немає їхньої зниклої дитини, ми ніколи не чули про неї, немає ніяких підстав думати, що вона коли-небудь була на цій планеті і є сильні підстави вважати, що вона ніколи не могла тут бути?"

"Так. Вибачте мою нечемність, якщо я перекладу їх відповідь грубо, але безпомилково." Він знизав плечима винувато. "Вони говорять, що ви обманюєте."

Пан Кіку не образився, розуміючи, що раргилянин, коли він діє як посередник був безособовим, як телефон. "Було б краще, якби я обманював. Тоді я міг би передати їм їх шибеника і питання було б закритим."

"Я вірю вам", сказав раптом доктор Фтаемл.

"Дякую. Чому?"

"Ви використали умовний спосіб".

"О. А ви говорили їм, є понад сім тисяч неземних рас на Землі, представлених кількома сотнями тисяч осіб? Що з них близько тридцяти тисяч розумних істот? Але з цих розумних істот тільки одиниці за фізичними характеристиками дещо схожі на ваших Грошіїв? І що всіх їх ми можемо назвати за расами і планетами походження?"

"Я раргилянин, сер. Я розповів їм все це і багато іншого, на їх рідній мові, роблячи це більш зрозумілим, ніж ви могли б пояснити це іншим землянам. Я зробив ці слова живими."

"Я вам вірю. Пан Кіку постукав по столу. "Чи є у вас пропозиції?"

"Хвилиночку", перервав Грінберг. "Чи є у вас зображення типової грошії? Це може допомогти".

"Грошию", виправив Фтаемл. "Або, в цьому випадку", грошия? Мені дуже шкода. Вони не використовують символіку типу зображень. На жаль, у мене не було обладнання для фотографування."

"Безока раса?"

"Ні, ваша світлість. їх зір досить хороший, досить тонкий. Але їх очі й нервова система дещо відрізняється від вашої. Їх аналог "зображення" не буде мати сенсу для вас. Навіть я знаходжу їх складними, хоча моя раса визнається однією з найвправніших в інтерпретації символічних абстракцій. Якщо раргилянин... " Він зупинився і відновите сили собі.

"Що ж ... опишіть одного для нас. Використайте ваш справедливо знаменитий семантичний талант".

"Із задоволенням. Грошії, що складають екіпаж цього судна всі приблизно рангу, як військові..."

Пан Кіку перервав. "Військовими? Доктор, це військове судно? Ви не казали мені це."

Доктор Фтаемл глянув з болем. "Я вважав цей факт очевидним і неприємним".

"Припускаю, що так." Пан Кіку подумав, чи не повинен він попередити Генеральний штаб Федерації. Не зараз, вирішив він. Пан Кіку мав сильне упередження щодо залучення військової сили до переговорів, бо вважав, що демонстрація сили не тільки визнає поразку дипломатів, а й отруює шанси досягнення ще будь-чого шляхом переговорів. Він міг раціоналізувати цю думку, але він тримав її, як емоцію. "Продовжуйте, будь ласка".

"Військова каста складається з трьох статей, відмінності такі не очевидні, що не повинні вас стосуватися. Мої товариші й господарі, можливо, на 15 сантиметрів вищі, ніж цей стіл, а в довжину як півтора вашого зросту. Кожен має чотири пари ніг і дві руки. Їх руки малі, гнучкі й надзвичайно спритні. На мій погляд грошії надзвичайно красиві, поєднуючи функціональність із рідкісною грацією. Вони дивовижно спритні з машинами, приладами й делікатними маніпуляціями всякого роду".

Грінберг трохи розслабився коли Фтаемл це сказав. Незважаючи ні на що, його турбувала одна перебіглива думка, а саме, що ця істота "Ламекс" може бути грошією ... але він бачив тепер, що думка прийшла з не більш ніж випадковим збігом у кількості ніг ... але це те саме що вважати страуса людиною бо в нього дві ноги! Його розум хотів записати Ламекса в якусь категорію і, безсумнівно, буде ще намагатись, але ця категорія не підходять.

Доктор Фтаемл продовжував: "...але найвизначніша характеристика грошій, не знаходиться в переліку даних про розміри, форму, конструкцію тіла, і механічні функції, вона є у непереборному враженні від їх великої розумової сили. Непереборне настільки... "Медузоїд посміхнувся ніяково" ... що мене майже переконали відмовитися від плати за мої послуги, бо служити їм це привілей".

Грінберг був вражений. Ці грошії дійсно повинні бути чимось; раргиляни – чесні посередники, але вони б дозволили людині померти від спраги, не сказавши йому як буде місцевою мовою слово вода, поки гроші не будуть в їх руці. Їх корисливість була побожністю.

"Єдине", Фтаемл додав, "що врятувало мене від цього було знання, що в одному я перевершував їх. Вони не є лінгвістами. Їхня мова є багатою і могутньою, але це єдина мова, яку вони здатні вивчити добре. Вони навіть менш талановиті лінгвістично, ніж ваша раса. " Фтаемл розвів руки в гротескному жесті, який був суто галльську (чи досконало вивченою імітацією) і додав: "Так я полагодив мою самооцінку і стягнув удвічі більше ніж мій звичайний гонорар".

Він перестав говорити. Пан Кіку дивився похмуро на стіл, а Грінберг просто чекав. Нарешті Кіку сказав: "Що ви пропонуєте?"

"Мій шановний друже, є тільки один шлях. Грошія, яку вони прагнуть, повинна бути доставлена".

"Але у нас немає Грошії".

Фтаемл змоделював людське зітхання. "Це викликає жаль". Грінберг подивився на нього уважно; це зітхання не несло в собі впевненості. Він відчував, що Фтаемл розглядав цей глухий кут як щось жахливе ... і це було кумедним; раргиляни, прийнявши роль посередників, незмінно стурбовані тим, щоб переговори були успішними; щось менше, ніж успіх це підстава втрати їх обличчя у власних очах.

Тому він сказав. "Доктор Фтаемл, коли ви бралися цю комісію для Грошій, ви очікували, що ми будемо в змозі повернути цю, е, Грошію?

Вусики істоти раптом впали; Грінберг підняв брову і сухо сказав: "Ні, я бачу, що ні. Можу я запитати, чому ви взялися за це доручення?"

Фтаемл відповів повільно і без своєї звичайної впевненості: "Сер, ніхто не відмовляється від представлення інтересів грошій. Повірте мені, ніхто."

"Хм ... ці грошії. Доктор, ви вибачите мені, якщо я кажу, що ви ще не передали мені повне розуміння цих людей? Ви сказали нам, що вони психічно дуже могутні, настільки, що одним розумом ведуть за собою високорозвинені раси ... і ви майже були "підкорені" ним. Ви натякнули, що вони сильні й у іншому ... що ви, член гордої, вільної раси, повинні підкорятися їх побажання. Тепер вони в одному кораблі перед лицем цілої планети, планети настільки сильної, що вона була в змозі створити гегемонію більшу, ніж будь-яка інша в цій частині космосу... А ви кажете, що буде "жаль", якщо ми не задовольнимо їхню неможливу вимогу".

"Все це так", відповів Фтаемл обережно.

"Коли раргилянин говорить професійно я не можу не вірити йому. Але в це мені важко повірити. Ці суперістоти ... Чому ми ніколи не чули про них?"

"Космос глибокий, Ваша світлість".

"Так, так. Немає сумнівів, існують тисячі великих рас, яких ми, земляни ніколи не зустрічали й ніколи не зустрінемо. Я роблю висновок, що це також перший контакт вашої раси з грошіями?"

"Ні, ми вже давно знаємо їх ... більше, ніж ми знаємо вас"

"А?" Грінберг глянув різко на містера Кіку. той продовжив: "Які відносини раргилян з грошіями? І чому про це не було повідомлено в Федерацію?"

"Ваша світлість, останнє питання це докір? Якщо так, я повинен сказати, що я не відповідаю за мій уряд".

"Ні", запевнив його Грінберг, "це було просто запитання. Федерація завжди прагне розширити свої дипломатичні зв'язки, наскільки це можливо. Я був здивований, дізнавшись, що ваша раса, яка стверджує, що дружить з нашою, могла знати про могутню цивілізацію і не робить цей факт відомим Федерації."

"Чи можу я сказати, ваша світлість, що мене дивує ваше здивування? Космос глибокий ... і люди моєї раси вже давно є великими мандрівниками. Можливо, федерація не ставила правильні питання? Щодо іншого, і моя раса не має дипломатичних відносин, і ніяких відносин іншого роду з могутніми грошіями. Вони люди, які, як ви кажете, зайняті своїми справами, і ми дуже раді (як ви сказали б) ... триматися далі від їхнього двору. минуло більше ніж п'ять ваших століть, відтоді як останній раз судно грошій з'являлося в нашому небі щоб зажадати наших послуг. Краще так."

Грінберг сказав: "Здається, чим більше я знаю тим більше заплутуюсь. Вони зупинилися на Раргилі, щоб підібрати перекладача замість того, попрямувати сюди?"

"Не зовсім. Вони з'явилися в нашому небі й запитали, чи ми коли-небудь чули про вас, людей. Ми відповіли, що знаємо вас ... коли грошії питають, їм треба відповідати! Ми визначили вашу зірку, і я мав непрохану честь бути обраним, щоб представляти їх." Він знизав плечима. "І ось я тут. Дозвольте мені додати, що ми були вже глибоко в космосі, коли я дізнався, що є об'єктом їх пошуку."

Грінберг вхопився за раніше втрачений кінець. "Хвилиночку. Вони найняли вас, направились на Землю, і потім сказали вам, що вони шукають відсутню грошію. Мабуть, тоді ви й вирішили, що ця місія буде провальною. Чому?"

"Хіба не очевидно? Ми раргиляни, на Вашу прекрасну і точну мову, найбільші пліткарі у космосі. Можливо, ви б сказали: "історики", але я маю на увазі щось більш живе, ніж це. Плітки. Ми скрізь, ми знаємо все, ми говоримо на всіх мовах. Мені не потрібно "перерити файли", щоб знати, що люди Землі ніколи не були на головній планети грошій. Якби такий контакт відбувся, ви б звернули вашу увагу на них і почалася б війна. Оце був би "скандал садових сойок" ... прекрасна фраза, що .. я повинен побачити сойок, поки знаходжусь тут. Це була б хороша тема для обговорення з багатьма гарними анекдотами, коли б два раргилянина зібралося разом. Отже, я дізнався, що вони повинні помилятись, і вони не знайдуть, що шукають".

"Іншими словами", Грінберг відповів: "Ви визначили неправильно планету ... і скинули цю проблему на нас."

"Будь ласка", запротестував доктор Фтаемл. "Наше визначення було чудовим, я вас запевняю, і не вашої планети, бо грошії не знали, звідки ви, а вас самих. Істоти, яких вони хотіли знайти, були люди Землі, з усією можливою деталізацією аж до ваших нігтів і ваших внутрішніх органів."

"І ви знали, що вони помиляються. Докторе, я не семантик як ви. Але мені здається, тут суперечність ... або парадокс".

"Дозвольте мені пояснити. Ми, котрі професійно займаються словами знаємо, які вони дешеві. Парадокс може існувати тільки на словах, не в фактах, що стоять за словами. Оскільки грошії описали саме людей Землі й, оскільки я знав, що люди Землі не знали грошій, я прийшов до висновку, повинен був прийти, що існує інша раса в цій галактиці, яка подібна до вашої раси, як близнюки сорні в черепашці – як дві горошини в стручку. Горошини? Чи боби краще?"

"Горох" є правильною ідіомою, "відповів серйозно пан Кіку."

"Спасибі. Ваша мова багата; Я повинен освіжити свої знання поки я тут. Чи повірите? Людина, від якої я вперше навчився цього виразу, навмисне навчила мене ідіом неприйнятним в пристойному суспільстві. Наприклад "холодна, як ..."

"Так, так", сказав пан Кіку швидко. "Я можу в це повірити. Деякі з наших земляків мають дивне почуття гумору. Ви прийшли до висновку, що є десь у цій зоряній хмарі раса настільки схожа на нашу, наче брат-близнюк? Я вважаю це навряд чи можливим".

"Увесь всесвіт, пане заступник міністра, це дико неправдоподібно безглуздий. Таким чином, ми, раргиляни знаємо, що Бог – гуморист. Медузоїд зробив властивий йому жест, а потім чемно повторив одним з найпоширеніших на Землі жестів поваги.

"Ви пояснити цей висновок вашим клієнтам?

"Так ... і я повторив це найретельнішим чином під час моєї останньої консультацій. Результат можна було передбачити".

"Так?"

"Кожна раса має свій талант, і кожна свою слабкість. Грошії, володіючи одним з наймогутніших інтелектів, якщо закріпились у своїй думці, не легко піддаються на переконування. "Уперті" ваш точний термін.

"Упертість породжує впертість, доктор Фтаемл".

"Будь ласка, мій дорогий сер! Я сподіваюсь, що ви не піддастесь цій спокусі. Дозвольте мені доповісти, адже я мушу це зробити, що ви не змогли знайти їхній скарб, але що ви організуєте нові ретельніші пошуки. Я ван друг ... не погоджуйтесь, що ці переговори не вдалися."

"Я ніколи в житті не переривав переговори", відповів пан Кіку кисло. "Якщо навіть ви не можете переспорити іншу людина, іноді ви можете її пережити. Але я не бачу, що ще ми повинні запропонувати їм. За винятком тієї однією можливості, яку ми тільки-но обговорили ... чи ви привезли координати їх планети? Чи вони відмовляються?"

"У мене є координати, я говорив вам, що вони не відмовляться; грошії найменше бояться, щоб інші раси дізнались, де їх знайти ... це їм просто байдуже" Доктор Фтаемл відкрив портфель який був або імітацією земного, чи, можливо, придбаний на Землі. "Проте це було нелегко. Часово-просторові координати потрібно було перекласти з їх концепцій на ті, що використовує Раргил як істинний центр всесвіту, для чого було потрібно, щоб я спочатку переконав їх у цій необхідності, потім пояснив їм просторово-часові одиниці, використовувані на Раргилі. Тепер, оскільки я повинен на свій сором, визнати, що я не сильний у ваших методах опису форми Всесвіту, мені необхідна допомога в перекладі моїх даних на ваші."

"Не треба соромитись", відповів пан Кіку, "тому що я теж нічого не знаю про методи наших космічних польотів. Ми використовуємо фахівців для такого роду речей. Одну хвилину". Він торкнув декоративну кнопку на столі переговорів. "Дайте мені Бусастро".

"Вони всі пішли додому", відповів безтілесний жіночий голос, "за винятком чергового офіцера з космічних польотів.

"Тоді це той, хто мені треба. Поквапте його."

Дуже скоро чоловічий голос сказав: "Доктор Ворнер, офіцер нічного чергування".

"Це Кіку. Докторе, ви розв'яжете простору-часу кореляції?

Звичайно, сер."

"Чи можете ви зробити це з даних раргилян?"

"Раргилян? Черговий тихенько свиснув. "Це складно, сер. Д-р Сингх є людиною, яка може"

"Пришліть його сюди, прямо зараз."

"Але ж, він пішов додому, сер. І буде тут з ранку."

"Я не питав, де він, я сказав:" Пришліть його сюди ... прямо зараз. "Використайте поліційну тривогу і загальний виклик, якщо це необхідно. Мені він потрібен зараз".

"Е ... так, сер."

Пан Кіку повернувся до доктора Фтаемла ... "Я очікую, що зможу показати, що жоден земний зореліт ніколи не відвідував грошій. На щастя у нас є астронавігаційні записи космічних польотів кожного міжзоряної поїздки. Моя думка полягає в наступному: прийшов час зустрілися з вашими наймачами віч-на-віч на цих перемовинах. З вашим вмінням інтерпретації ми можемо показати їм, що нам нема чого приховувати, що записи нашої цивілізації в їх розпорядженні, і що ми хотіли б допомогти їм знайти їх зниклого безвісти брата ... але що вона не тут. Тоді, якщо вони що-небудь запропонують, ми будемо ... " пан Кіку обірвався, бо двері в кінці кімнати відчинилися.

Він сказав глухо: "Як справи, пане міністре?"

Вельмишановний пан Рой Макклюр, міністр позаземних справ Федеративної спільноти цивілізацій, ввійшов. Його очі, здавалося, світили тільки на пана Кіку. "Ось ви де, Генрі! Шукав повсюди. Це дурна дівчина не знала, куди ви пішли, але я виявив, що ви не вийшли з будівлі. Ви повинні ..."

Пан Кіку взяв його міцно за лікоть і голосно сказав: "Пане міністре, дозвольте мені представити доктора Фтаемла, посла де-факто могутніх грошій".

Пан Макклюр перемикнув увагу. "Як справи, доктор? Або я повинен сказати: "Ваша світлість"? Він мав такт не витріщатись.

"Доктор" буде добре, пан міністр. В мене все добре, спасибі. Чи можу я запитати, як ваше здоров'я?"

"О, досить добре, досить добре ... якби не купа справ відразу. Це нагадало мені ... Ви можете віддати мені мого головного помічника? Мені дуже шкода, але це терміново."

"Певно що, пане міністре. Ваше задоволення моє найбільше бажання".

Пан Макклюр пильно подивився на медузоїда, але виявився не в змозі прочитати його вираз обличчя ... якщо вираз існує, поправив себе він. "Ну, я сподіваюсь, про вас добре дбають, докторе?"

"Так, спасибі."

"Добре. Дійсно дуже шкода, але ... Генрі, будь-ласка?"

Пан Кіку вклонилася раргилянину, потім вийшов із-за столу з таким виразом на обличчі, що Грінберг здригнулася. Кіку заговорив пошепки до Макклюра, як тільки вони віддалилися від столу.

Макклюр озирнувся, в той час як відповідав пошепки, і Грінберг міг зловити. "Так, так! Але це вкрай важливо, скажу я вам. Генрі, що тебе нарозумило відкликати на землю ці кораблі, не порадившись зі мною спершу?"

Відповідь пана Кіку був нерозбірливою. Макклюр продовжував: "Нісенітниця! Ну, ви просто повинні вийти і зустрітися з ними. Ви не можете ..."

Пан Кіку круто повернувся назад. "Доктор Фтаемл, у вас був намір повернутися на корабель грошій сьогодні?"

"Це не спішно. Я до ваших послуг, сер."

"Ви дуже люб'язні. Чи можу я залишити вас на пана Грінберг?"

Раргилянин вклонився. "Я буду вважати це за честь".

"Я з нетерпінням чекаю задоволення від Вашої компанії завтра."

Доктор Фтаемл знову вклонився. "До завтра. Пан міністр, пан заступник міністра ... ваш раб".

Вони вийшли. Грінберг не знав, сміятися чи плакати, він соромився за всю свою расу. Медузоїд дивився на нього мовчки.

Грінберг посміхнувся половинкою рота й сказав: "Докторе, а в мові раргилян є лайливі слова?"

"Сер, я можу використовувати ненормативну лексику більш ніж тисячі мов ... деякі мають прокльони, від яких яйця тухнуть на тисячу кроків. Чи можу я навчити вас, деяким з них?"

Грінберг відкинувся на стільці й від душі розсміявся. "Докторе, ви мені подобаєтесь. Ви мені дуже подобаєтесь ... і це зовсім не пов'язано з нашим спільним професійним обов'язком бути товариським".

Фтаемл склав губи в хорошій імітації людської посмішки. "Дякую вам, сер. Це почуття взаємне ... і приємне. Чи можу я сказати не в образу, що зустріч, дана мені на вашій великій планеті іноді наводить на філософські роздуми?"

"Я знаю. Мені дуже шкода. Мій власний народ, більшість з них, щиро переконані, що забобони їх рідного село було висвячені Всевишнім. Я хотів би іншого."

"Вам не потрібно соромитись. Повірте, сер, що ця одна переконаність є загальною для всіх рас в усьому світі ... Єдине, що ми всі маємо загалом. Я не виключаю й мою власну расу. Якби ви знали мови... Всі мови несуть у собі портрет своїх користувачів та ідіоми кожної мови говорять знову й знову: "Він чужинець і тому варвар".

Грінберг посміхнувся криво. "Це розчаровує, чи не так?"

"Розчаровує? Чому, сер? Це кумедно. Це єдиний жарт, який Бог повторює, тому що його гумор ніколи не стає застарілим." Медузоїд додав: "Як ви хочете, сер? Чи повинні ми продовжувати вивчати це питання? Чи ваша мета просто заговорювати зуби до повернення вашого ... колеги?"

Грінберг знав, що раргилянин говорив чемно, наскільки можливо про те, що Грінберг не може діяти без Кіку. Грінберг вирішив, що немає сенсу прикидатися інакше ... і, крім того, він був голодний. "Хіба ми не працювали досить сьогодні, докторе? Чи не зробите ви мені честь пообідати зі мною?"

"Я був би радий! Але ... Ви ж знаєте наші особливості дієти?"

"Звичайно. Пам'ятаєте, я провів кілька тижнів з одним з ваших земляків. Ми можемо піти в готель "Всесвітній"."

"Так, звичайно." Доктор Фтаемл здавалося, не мав ентузіазму.

"Чи може є місце в яке ви хотіли б більше?"

"Я чув про ваші ресторани з розвагами ... Чи це можливо? Чи це ...?"

"Нічний клуб?" Грінберг подумав. "Так! Клуб Космічний. Їх кухня може робити те, що й "Всесвітній"."

Вони вже збиралися йти, коли двері розчинилися і стрункий, смуглявий чоловік просунув свою голову. "Ах. Вибачте. Я подумав містер Кіку тут."

Грінберг раптом згадав, що бос викликав математика. "Хвилиночку, ви повинні бути доктор Сінгх".

"Так".

"На жаль. Пану Кіку довелося залишити нас, я тут за нього."

Він представив д-ра Фтаемла і пояснив проблему. Доктор Сінгх подивився нотатки раргилянина і кивнув. "Це займе деякий час."

"Я можу вам допомогти, доктор?" запитав Фтаемл.

"Це не є необхідним. Ваші замітки досить повні." Таким чином запевнені, Грінберг і Фтаемл вийшли в місто.

Розважальна програма в клубі "Космічний" включала жонглера, який порадував Фтаемла, і дівчат, які порадували Грінберга. Було вже пізно, коли Грінберг залишив Фтаемла в одному зі спеціальних номерів призначених для негуманоїдних гостей в готелі Всесвітній. Грінберг позіхав, коли спускався ліфтом, але вирішив, що вечір був корисним для інтересів міжнародних відносин.

Хоча він був втомлений, він зупинився біля міністерства. Доктор Фтаемл пролив один пункт протягом вечора, який як він думав шеф повинен знати ... сьогодні ввечері, якщо він зможе застати його, або він залишить повідомлення на його столі. Раргилянин, в надлишку задоволення над жонглер, висловив жаль, що такі речі повинні так скоро припинити своє існування.

"Що ти маєш на увазі?" Грінберг попросив.

"Коли могутня Земля випарується ..." медузоїд почав, потім зупинився.

Грінберг вимагав пояснень. Але раргилянин наполіг, що він жартував.

Грінберг сумнівався, чи не означає що-небудь. Але раргилянський гумор, як правило, набагато тонший, він вирішив розповісти про це босу як можна швидше. Може бути, дивному кораблю необхідний постріл променів що паралізують, бомба "Лускунчик" і вакуумна бомба.

Нічна охорона в дверях зупинила його. "Пан Грінберг ... заступник міністра шукав вас останні пів години."

Він подякував охоронцю й заспішив нагору. Пана Кіку він виявив, схиленого над своїм столом, кошик вхідних документів був засмічений, як завжди, але заступник міністра не звертав на це ніякої уваги. Він підняв очі й тихо сказав: "Добрий вечір, Сергію. Подивись на це". Він передав доповідь.

Це був переклад записів доктора Фтаемла, зроблений доктором Сінгхом. Грінберг знайшов унизу геоцентричні координати й зробив швидкий підрахунок. "За дев'ять сотень світлових років!" прокоментував він. "І не в тому напрямі теж. Не дивно, що ми ніколи не стикалися з ними. Не зовсім сусіди по квартирах, так?"

"Це неважливо" попередив Пан Кіку. "Не дані. Це обчислення, де грошії заявляють коли й де їх відвідав один з наших кораблів."

Грінберг подивився і відчув, що його брови поповзли вгору по його голові. Він повернувся до довідкової машини й почав набирати код запиту. "Не турбуйте себе", сказав йому Кіку. "Ваша здогадка правильна. Трейл Блейзер. Другий політ"?

"Трейл Блейзер", повторив Грінберг.

"Так. Ми ніколи не знали, куди він пішов, тому ми не могли здогадатися. Але ми точно знаємо, коли він пішов. Час сходиться. Значно простіша гіпотеза ніж раса-близнюк доктора Фтаемла".

"Звичайно". Він подивився на свого боса. "Тоді це Ламекс".

"Так, це Ламекс".

"Але це не може бути Ламекс. Ніяких рук. Дурний, як кролик".

"Не може бути. Але є".

 

VII. Мама знає, як краще

 

Ламекса не було у водосховищі. Він втомився і пішов додому. Щоб вийти він мусив зробити діру в резервуарі, але вона була не більшою, ніж це було необхідно. Він не став хвилюватися, що матиме з Джоном Томасом яку-небудь суперечку із-за такої дрібниці.

Кілька людей підняли шум через те, що він вийшов, але він проігнорував їх. Він був досить обережний, щоб не наступити на кого-небудь і свої дії він звертався з гідною стриманістю. Навіть коли вони почали оббризкувати його ненависними речовинами він не дозволив їм гнати його так, як вони зігнали його з тієї великої споруди в день, коли він відправився на прогулянку, він просто закрив очі й ряди ніздрів, опустив голову і вперто побрів додому.

Джон Томас зустрів його на шляху, куди його привіз дещо істеричний начальник безпеки.

Ламекс зупинився і зробив сідло для Джона Томаса, після взаємних привітань і запевнень, потім відновив свій непохитний похід додому.

Шеф Драйзер виглядав майже безглуздим. "Поверніть цю тварину і направте її назад!" він кричав.

"Ви зробіть це", Порадив похмуро Джоні.

"Я здеру з тебе шкіру за це! Я.. Я.."

"А що я зробив?"

"Ти.Ти не зробив. Цей звір зруйнував і"

"Я навіть не був там", відзначив Джон Томас, у той час як Ламекс продовжував неквапну ходу.

"Так, але ... Ти не збираєшся нічого робити з цим. Він тікає прямо зараз; ти повинен допомогти закону і змусити його повернутися під арешт знову. Джон Стюарт, у тебе будуть серйозні неприємності .."

"Я не розумію, як вас зрозуміти. Ви взяли його в мене. Ви його засудили, і ви сказати, що він не належить мені більше. Ви намагалися вбити його ... ви знаєте, що намагалися, не чекаючи ухвали уряду. Якщо він належить мені, я повинен подати до суду на вас. Якщо він не належить мені, мене ні крапельки не стосується, якщо Ламекс вилазить з цього дурного резервуару". Джон Томас нахилився і подивився вниз. "Чому б вам не піднятися в ваш автомобіль, шефе, замість того, щоб зморювати себе біжучи поруч з нами?"

Шеф Драйзер непривітно прийняв пораду, і дозволив своєму водію забрати його. До того часу як це було зроблено, він відновив рівновагу. Він нахилився і сказав, "Джон Стюарт, я не буду перекидатися словами з тобою. Те, що зробив або що не зробив не має значення. Громадяни зобов'язані допомагати правоохоронним органам, коли це необхідно. Я вимагаю офіційно і я веду запис, поки я прошу тебе, сприяти мені у поверненні цього звіра в резервуар".

Джон Томас подивився невинно. "Тоді я зможу піти додому?"

"А? Звичайно."

"Спасибі, шефе". А, як довго ви вважаєте він буде перебувати в резервуарі після того як я поміщу йому туди й піду додому? Або ви плануєте найняти мене постійним працівником поліції?"

Шеф Драйзер здався; Ламекс пішов додому.

Однак Драйзер розглядав це як тільки тимчасову невдачу, упертість, яка зробила його хорошим офіцером поліції не покидала його. Він зізнався собі, що громадськості, ймовірно, буде безпечно якщо звір буде в себе вдома, поки він не знайде надійного способу вбити його. Наказ від заступника міністра позаземних справ, що дозволяв йому знищити Ламекса прибув і змусило Драйзера почувати себе краще ... старий суддя О'Фарел був досить саркастичним про його спроби.

Скасування цього наказу і виправлений наказ відстрочки смерті Ламекса на невизначений термін не досягли його. Новий клерк у службі зв'язку Міністерства зробив невелику помилку, просто переставивши два символи; скасування відправилося на Плутон ... і виправлений наказ, який сконструйований так як і скасування, пішов за ним.

Отже, Драйзер сидів у своєму кабінеті зі смертним вироком стиснутим у руці й думав про те, чи не вбити звіра електричним струмом? Може бути ... але він не мав навіть уявлення, скільки вольт було б потрібно, щоб зробити це. Перерізати йому горло, як свині? Шеф мав серйозні сумніви щодо того чи існує такий ніж і, що тварина буде робити в цей час.

Вогнепальна зброя і вибухові речовини не були ефективними. Хоча хвилину! Змусити монстра відкрити широко рот і стріляти прямо вниз горла, використовуючи вибуховий пристрій, який розірве його нутрощі на шматки. Уб'є його миттєво, так! Багато тварин мають броню черепахи, носороги, броненосці, але завжди зовні, а не всередині. Ця тварина не виняток, шеф Драйзер кілька дивиться вниз всередину великого рота, коли він намагався отруїти. Звір може бути броньованим зовні, всередині ж він був рожевий і вологий і м'який, як усі.

Тепер подивимось, він скаже хлопчику Стюарту щоб той наказав тварині тримати відкритим рот і ... Ні, не вийде. Хлопчик побачить що до чого і не буде наказувати звіру.., А потім вдови деяких поліціянтів будуть отримувати пенсії. Хлопчик чинив недобре, без сумнівів ... дивно, як хороший хлопчик може повернути не туди й може потрапити у в'язницю.

Ні, треба зробити так: відправити дитину в центр міста за якимось дорученням і виконати вирок, поки його не буде поруч. Можна б спонукати тварину сказати "а!", пропонуючи йому їжу ... "кидаючи" поправ себе Драйзер.

Він глянув годинник. Сьогодні? Ні, треба вибрати зброю, а потім підготувати все так, щоб це пішло як по маслу. Завтра вранці ... краще, якщо хлопчика відправити одразу після сніданку.

~~~

Ламекс здавався задоволеним бути вдома, готовий забути всі старі негаразди. Він ніколи не говорив ні слова про Шефа Драйзера і, якщо він зрозумів, що хтось намагався заподіяти йому шкоду, він не згадував про це. Його від природи життєрадісний характер проявив себе, й він забажав покласти голову на коліна Джоні для обіймів. Але минуло вже багато часу відтоді, як голова його була досить малою для цього, й він просто помістив кінчик морди на стегно хлопчика, беручи всю вагу на себе, в той час як Джоні гладив його по носі з невтішними зауваженнями.

Джоні був щасливий тільки з одного боку. З поверненням Ламекс він почувався набагато краще, але він знав, що нічого не вирішено, Шеф Драйзер знов спробує вбити Ламекса. Думи про те, що робити з цим були нескінченним болем в його серці.

Його мати додала свій вклад до його нещастя, піднявши гучний пронизливий крик, коли вона побачила, що "цей звір!" повернувся в будинок Стюартів. Джон Томас проігнорував її вимоги, погрози та накази, завів до стайні свого друга, погодував та напоїв його, через деякий час вона кинулась назад в будинок, сказавши, що вона збирається зателефонувати шефу Драйзеру. Джоні очікував подібного, і був упевнений, що з цього нічого не вийде ... і нічого не вийшло, а мати залишилася в будинку. Але Джоні задумався про це, протягом всього життя він звик бути разом з матір'ю, поступаючись їй, підкоряючись їй. Непослух їй більше завдавав страждання йому, ніж їй. Кожного разу, коли його батько відправлявся (в тому числі, коли його корабель не повернувся) він казав Джоні, "Дбай про свою матір, синку. Не завдавай їй неприємностей."

Він старався ... він дійсно так чинив! Але він був упевнений, що батько ніколи не думав, що мама спробує позбутися Ламекса. Мама повинна була знати добре, коли вийшла заміж за тата. Знати, що Ламекс був частиною сім'ї. Чи не так?

От Бетті ніколи так не вчинить. Адже так?

"Жінки – дуже дивні істоти. Може, йому і Ламу треба бути разом і не ризикувати. Він продовжував розмірковувати до вечора, проводячи свій час із зоряним звіром і ласкаючи його. Пухлин Ламмі були іншим занепокоєнням. Одна з них, здавалась дуже ніжною і близькою до того, щоб лопнути, Джон Томас запитував себе, може її треба розрізати? Але ніхто не знав більше від нього, а він не знав.

Крім усього іншого, ще й Ламмі був хворий ... це просто занадто багато!

Він не пішов до столу. Незабаром його мати вийшла з підносом. "Я думаю, ви хотіли б влаштувати тут пікнік з Ламексом", сказала вона ласкаво.

Джоні подивився на неї. "Чому ж, спасибі, мамо, спасибі."

"Як Ламмі?"

"Ну, він все в порядку, я думаю."

"Це добре".

Він дивився їй услід. Коли мама сердилась це було досить погано, але мама з цим таємничим, котячим поглядом, вся солодка і світла, його турбувала ще більше. Проте в нього був чудовий обід, а він не їв від сніданку. Вона прийшла знову через пів години і сказала: "Ти закінчив, дорогий?"

"О, так ... спасибі, було смачно."

"Спасибі тобі, любий. Чи не принесеш ти піднос та й заходь до себе. Пан Перкінс прийде до тебе о восьмій."

"Пан Перкінс? Хто він?" Але двері закрились за нею.

Він знайшов свою матір на нижньому по́версі, вона відпочивала та в'язала шкарпетки. Вона посміхнулася і сказала: "Ну? Як ми тепер?"

"Все в порядку. Скажи, мамо, хто такий Перкінс? Чому він хоче мене бачити?"

"Він зателефонував сьогодні вдень і забажав зустрічі. Я сказала йому, щоб прийшов о восьмій."

"Але сказав, що він хоче?"

"Ну ... може бути, але мати вважає, що краще Перкінсу пояснити самому."

"Мова йтиме про Ламекса"?

"Не допитуй маму. Незабаром дізнаєшся".

"Але, послухай, Я ..."

"Не будемо більше про це, не заперечуєш? Зніми взуття, дорогий. Я хочу поміряти ступню."

Засмучений, він почав знімати своє взуття. Раптом зупинився. "Мама, я не хочу, щоб ти в'язала шкарпетки для мене."

"Що, любий? Але мати любить робити це для тебе."

"Так, але ... Послухай, я не люблю в'язаних спицями шкарпеток. Вони роблять складки на підошвах моїх ніг ... Я показував тобі досить часто!"

"Не кажи дурниць! Як може м'яка вовна зробити твоїм ногам шкоду? Подумай скільки ти мав би заплатити за реальну шерсть, реальну ручну роботу. Більшість хлопчиків були б вдячні."

"Але вони мені не подобаються, кажу ж тобі!"

Вона зітхнула. "Іноді, дорогий, я не знаю, що з тобою робити, дійсно не знаю. Вона згорнула в'язання та відклала його вбік. "Іди помий руки ... Так, і обличчя теж ... і розчешись. Перкінс буде тут в будь-який момент."

"Скажи, щодо цього пана Перкінса ..."

"Швидше, дорогий. Не завдавай матері клопоту." Пан Перкінс виявився приємним, Джону Томасу він сподобався, попри підозри. Після кількох ввічливих безглуздостей, за кавою, що служила ритуальній гостинності, він перейшов до справи.

Він представляв Лабораторію екзотичного життя Музею природної історії. Зображення Ламекса в новинах у зв'язку з історією суду привернуло увагу музею ... який зараз хоче купити його.

"На мій подив", додав він, "у пошукових файлах, я виявив, що одного разу музей намагався купити цей зразок ... у вашого діда, я думаю. Ім'я, як ваше, і дата підходить. А ви маєте яке-небудь відношення до ... "

"Мого великого прадіда ... Звичайно", перервав Джон Томас. "І, ймовірно, у мого діда вони намагалися купити Ламекса. Але він не продавався, і він не продається зараз!"

Його мати підняла очі від в'язання і сказала: "Будь розумним, дорогий. Ти не в тому положенні, щоб так діяти".

Джон Томас подивився уперто. Пан Перкінс продовжував з теплою посмішкою: "Я співчуваю твоїм почуттям, пан Стюарт. Але наш юридичний відділ заглянув у справу, перш ніж я прийшов сюди і я знайомий з цією вашою проблемою. Повірте мені, я тут, не щоб зробити гірше, у нас є рішення, яке захистить вашого вихованця і розв'яже проблему".

"Я не збираюся продавати Ламекса", наполягав Джон Томас.

"Чому б і ні? Якщо це єдине рішення?"

"Ну ... тому що я не можу. Навіть якби я хотів. Він не був залишений мені для продажу, він залишився зі мною, щоб оберігати і піклуватися. Він був у цій родині, перш ніж я був ... Перш ніж моя мати була, до речі." Він суворо глянув на матір. "Мама, я не знаю, що найшло на тебе."

Вона тихо відповіла: "Досить, любий. Мати робить те, що краще для тебе."

Пан Перкінс м'яко змінив тему, перш ніж став відповідати Джон Томас. "У будь-якому разі, тепер, коли я подолав увесь цей шлях, я можу бачити істоту? Страшенно цікаво."

"Ну, думаю так". Джоні повільно підвівся і повів незнайомця на вулицю.

Пан Перкінс подивився на Ламекса, глибоко вдихнув і видихнув: "Чудово!" Він ходив навколо нього, милуючись. "Абсолютно чудово! Унікально ... і найбільший позаземний екземпляр, який я коли-небудь бачив. Як же він був сюди доправлений?"

"Ну, він виріс дещо", зізнався Джон Томас.

"Я так розумію, він імітує людську мову трохи. Ви можете вмовити його це зробити?"

"А? Він не "імітує"... він говорить".

"Невже?"

"Звичайно. Гей, Ламмі, як ти, хлопчик?"

"Я в порядку", Пропищав Ламекс. "Що він хоче?"

"Та нічого, нічого. Він просто хотів тебе побачити." Пан Перкінс заіскрився. "Він говорить! Пане Стюарт, лабораторія мусить мати цей екземпляр".

"Ні, я сказав вам."

"Я готовий піти на набагато більші витрати, тепер, коли я бачив його ... і чув його."

Джон Томас почав було говорити щось грубе, але схаменувся і сказав замість того: "Дивіться, пане Перкінс, ви одружені?"

"Що? Так. А що?"

"А діти є?"

"Одна. Маленька дівчинка. Їй тільки п'ять". Його обличчя пом'якшало.

"У мене є пропозиція. Поміняймося. Без жодних питань і кожен з нас робить що хоче з його "екземпляром".

Перкінс готовий був спалахнути, але раптом посміхнувся. "Я вражений! Я замовкаю. Але", продовжував він, "ви мали шанс. Один або двоє моїх колег ще будуть чіплятись до вас. Ви не можете зрозуміти, яким спокусливим такий екземпляр, як цей є для людини науки. Справді." Він подивився з тугою на Ламекса і додав: "Ходімо?"

Пані Стюарт подивилась, коли вони увійшли, пан Перкінс похитав головою коротко. Вони сіли й пан Перкінс сплів кінчики пальців разом. "Пане Стюарт, ви заборонили мені обговорювати можливість продажу, але, якщо я скажу директору Лабораторії, що я навіть не виніс пропозицію, я буду виглядати нерозумно. Ви дозвольте мені оголосити, що музей має на увазі ... лише для очищення сумління?"

"Ну ..." Джон Томас насупився. "Я думаю, не буде ніякої шкоди"

"Дякую. Я повинен зробити щось, щоб виправдати мої витрати. Дозвольте мені проаналізувати ситуацію. Ця істота, ваш друг Ламекс ... або, скажімо, "наш друг Ламекс", бо я полюбив його, як тільки побачив. Наш друг Ламекс засуджений до смертної кари, чи не так? Наказом суду."

"Так", Джон Томас зізнався. "Але це ще не було підтверджено космічним міністерством."

"Я знаю. Але поліція вже намагалася вбити його, не чекаючи остаточного затвердження. Правильно?"

Джон хотів злихословити, але глянув на матір і втримався. "Дурні ідіоти! В усякому разі, вони не можуть убити Ламекса, бо вони занадто дурні."

"Я згоден з вашими почуттями ... між нами говорячи. Цей блазень, шеф поліції повинен бути усунений їхньою комісією. Він же міг знищити абсолютно унікальний екземпляр. Неймовірно!"

Пані Стюарт сказала сухо, "шеф Драйзер – хороший джентльмен".

Пан Перкінс повернувся до неї і сказав: "Пані Стюарт, я не хотів кидати образи на вашого друга. Але я стою на своєму; Шеф не мав права брати справу в свої руки. Така поведінка гірша з боку державної посадової особи, ніж простого громадянина."

"Він думав про громадську безпеку". наполягала вона.

"Правда. Можливо, це пом'якшувальна обставина. Я беру назад свої зауваження. Вони не є предметом розмови і я не маю наміру аргументувати".

"Рада чути, пане Перкінс. Повернемося до теми?"

Джон Томас трохи симпатизував ученому – мати пристру́нила Перкінса точно так, як це вона робила з ним, крім того, він любив Ламекс. Пан Перкінс продовжив: "У будь-який час тепер: завтра або навіть сьогодні, Міністерство позаземних справ затвердить знищення Ламекса і ..."

"Можливо, вони його скасують".

"Чи можете ви ризикувати життям Ламекса, покладаючись на цю невиправдану надію? Начальник поліції з'явиться знову і на цей раз він уб'є Ламекса".

"Ні, цього не буде! Він не знає, як. Ми будемо сміятися над ним!"

Пан Перкінс повільно похитав головою. "Це не ваша голова каже, що ваше серце. Шеф упевниться цього разу. Він виглядав недоумкувато; він не дозволить такому статися знову. Якщо він не може зрозуміти, сам, він звернеться за кваліфікованою консультацією. Пане Стюарт, будь-який біолог може зробити грубий аналіз Ламекса і сказати майже експромтом два або три певним способи, щоб убити його ... вбити його швидко і безпечно. Я вже подумав про одну, просто зустрівшись з ним".

Джон Томас подивився на нього з тривогою. "Ви не скажете шефу Драйзеру?"

"Звичайно ні! Я скоріше погоджусь бути підвішеним за пальці, але є тисячі інших, які можуть консультувати його чи він може знайти метод сам. Будьте певні: .. якщо ви будете чекати затвердження смертного вироку, то буде занадто пізно. Вони вб'ють Ламекса. І це буде дуже погано".

Джон Томас не відповів. Пан Перкінс тихо додав: "Ви не можете протистояти силам суспільства самотужки. Якщо ви будете упиратись, ви самі переконаєтеся, що Ламекс буде убитий".

Джон Томас міцно притис кулак до рота. Потім сказав майже нечутно, "Що я можу зробити?"

"Багато, якщо ви дозволите мені допомогти вам. По-перше, дозвольте мені зробити це ясно. Якщо ви довірите вашого вихованця нам, йому ніколи не буде завдано шкоди в будь-якому випадку. Ви чуєте розмови про досліди над тваринами й таке інше ... забудьте про це. Нашою метою є тримати зразки у середовищах, таких на їх рідних планетах, наскільки можливо, й потім вивчати їх. Ми хочемо, щоб вони були здорові і щасливі, і ми йдемо на багато турбот для досягнення цих цілей. Врешті-решт Ламекс помре природною смертю ... тоді ми спорудимо макет, як постійний експонат".

"А ви б хотіли щоб вас виставили як опудало?" спитав Джоні гірко.

"А?" Перкінс знову здивувався, а потім сміялися. "Це турбувало б мене менше всього; .. Я залишаю свої останки медичній школі, моїй альма-матер. І це не турбуватиме Ламекса. Річ у тім, щоб витягнути його з лап поліції ... щоб він міг дожити до глибокої старості. "

"Чекайте. Якщо ви купуєте його, це не врятує його. Вони все одно вб'ють його. Чи не так?"

"І так і ні. Скоріше ні. Продаж його в музей не скасовує того, щоб знищити його, але, повірте, це ніколи не буде здійснене. Мені пояснили в нашому юридичному відділі, як це робиться. По-перше, ми погоджуємось на умови, і ви даєте мені купчу, що надає Музею правовий статус. Відразу, сьогодні ввечері, я зв'яжусь з вашим місцевим суддею й отримаю тимчасове відтермінування виконання страти на кілька днів; воно безумовно буде, бо це розсудливо відкласти його поки цей новий фактор зміни власності буде розглядатись. Це все, що нам потрібно. Ми можемо звернутись прямо до міністра позаземних справ, якщо треба ... і я обіцяю вам, що, як тільки музей отримає право власності, Ламекс ніколи не буде знищений".

"Ви впевнені?"

"Впевнений достатньо, щоб ризикувати грошима музею. Якщо я не правий, я можу залишитись без роботи." Перкінс посміхнувся. "Але я не помиляюсь. Одразу ж, коли в мене буде тимчасовий наказ я зателефоную в музей, щоб вони зайнялись отриманням постійного замовити; мій наступний крок повинен забезпечити цілковиту безпеку. Я буду носити з собою готівку, достатню, щоб зробити це ... готівка має переконливий ефект. Коли це буде зроблено, ми будемо мати тільки начальника безпеки проти нас ... і, хоча він може здатися перешкодою для вас, він ніколи не зможе протистояти силі музею, подібній на силу ведмедя, коли це необхідно. І всі живуть довго і щасливо!" Перкінс посміхнувся. "Що-небудь не так?"

Джон Томас обвів візерунок на килимі носком ніг, потім підняв очі. "Пане Перкінс, я знаю, що повинен щось робити, щоб зберегти Ламекса. Але досі я не бачив жодного шляху ... і я думаю, у мене не було мужності, щоб дивитися фактам в обличчя."

"Так що ви будете робити?"

"Хвилиночку, будь ласка! Те що ви пропонуєте не так вже й добре. Ламі буде нещасним від самотності. Він ніколи не звикне до цього. Це буде просто обмін смерті на довічне ув'язнення. Я не впевнений, але він швидше вибере померти ... ніж бути в повній самоті, з великою кількістю незнайомих людей, які тикають в нього турбують його і тестують його. Але я навіть не можу запитати його, що він хоче, тому що я не впевнений, що Ламі розуміє поняття смерті. Але він розуміє поняття чужий."

Пан Перкінс пожував губу і подумав, що це дуже важко прихилити цю молоду людину на свій бік. "Пане Стюарт? Якби ви пішли з Ламексом, чи буде це мати значення?"

"Що? Як?"

"Я думаю, що можу обіцяти вам роботу доглядача тварин ... Насправді у мене є вакансія в моєму відділі, я міг би найняти вас сьогодні ввечері, а з паперовою тяганиною ми розправимось пізніше. Зрештою, є реальна перевага в тому, що екзотичною твариною піклуються той, хто знає його."

Перед тим як Джоні зміг відповісти, його мати сказала: "Ні!"

"А? Що, пані Стюарт?

"Ні в якому разі. Перкінс, я сподівалась, що ви забезпечите раціональний вихід з цієї дурної неприємності. Але я не можу погодитись на останню пропозицію. Мій син вступає до коледжу. Я не погоджуюсь на те, щоб він витрачав життя на вимітання клітки цього звіра ... як підсобний робітник! Ні за що!"

"Ось що, мамо ..."

"Джон Томас! Будь добрий! Тема закрита".

Пан Перкінс глянув на дотліваюче обличчя хлопчика, потім на категоричний вираз обличчя його матері. "Врешті-решт, сказав він", це не справа музею. Дозвольте мені сказати це так, пані Стюарт. Я буду тримати цю роботу відкритою, скажімо, шість місяців ... ні, будь ласка. Місіс Стюарт! Бере ваш син її чи ні це ваша справа ... і я впевнений, вам не потрібні мої поради. Я просто хочу запевнити, що музей не буде тримати вашого сина на відстані від його вихованця. Це справедливою?"

Її спиці клацали, як машина. "Думаю, так", зізналася вона.

"Пан Стюарт?

"Хвилинку. Мамо, ти не думаєш, що я ..."

"Будь ласка, містер Стюарт! Музей природної історії не бере участі в сімейних суперечках. Ви знаєте нашу пропозицію. Ви приймаєте її?"

Пані Стюарт втрутилась. "Я не пам'ятаю, щоб ви згадували ціну, пане Перкінс."

"Тому що я цього не робив! Скажімо двадцять тисяч?"

Чистими?"

"Чистий? О, ні ... з урахуванням питань, які ми повинні врегулювати, звичайно."

"Чистими", пане Перкінс" сказала вона твердо.

Він знизав плечима. "Чистими".

"Ми приймаємо".

"Добре".

"Гей, хвилинку!" запротестував Джон Томас." Як щодо іншого. Ми ще не про все домовились. Я не збираюся перетворити Ламекса на ..."

"Тихо! Любий, я не хочу більше чути ці нісенітниці. Пане Перкінс, він приймає. Папери з вами?"

"Ми не приймаємо!"

"Хвилиночку", закликав пан Перкінс. "Мадам, я правильно вважаю, що я повинен мати підпис вашого сина щоб здійснити купчу?"

"Ви отримаєте це."

"Хм. Пан Стюарт?

"Я не збираюся підписувати, якщо не вирішено те, що Ламекс і я будемо разом."

"Пані Стюарт?"

"Це смішно".

"Я теж так думаю. Але я нічого не можу зробити". Перкінс встав. "Спокійної ночі, містер Стюарт. Спасибі, що дозволили мені побачити Ламекса. Ні, не вставайте. Я можу знайти двері."

Він попрямував до виходу, а Стюарти були зайняті тим, що не дивлились один на одного. Він зупинився в дверях. "Пан Стюарт?"

"Що? Так, містер Перкінс?"

"Чи не зробили б ви мені послугу? Отримати так багато фотографій Ламекса наскільки можливо. Кольорові стерео-відео, якщо ви можете: я надішлю сюди професійну команду, вони можуть не встигнути. Знаєте, було б просто соромно, якщо не залишиться якихось наукових записів про нього. Якщо ви можете". Він знову відвернувся.

Джон Томас схлипнув і скочив із-за столу. "Пан Перкінс. Гей! Верніться".

Кількома хвилинами пізніше він підписував купчу. Його підпис був хитким, але розбірливим. "А зараз пані Стюарт", пан Перкінс сказав м'яко", якщо підпишіть внизу, де написано: "Опікун"... дякую! О, так! Я повинен вичеркнути частину про "врегулювання претензії". У мене немає готівки з собою, я потрапив сюди тоді, коли банки були закриті, так що я виплачу деяку суму, щоб зв'язати зобов'язання, і ми покриємо решту перш ніж ми перевеземо істоту".

"Ні", сказав Джон Томас.

"А?"

"Я забув вам сказати. Музеї можна врегулювати претензії, тому що я не можу і все-таки Ламекс це зробив. Але я не збираюся приймати будь-які гроші. Я почувався б як Юда".

Його мати різко сказала, "Джон Томас! Я не дозволю тобі ..."

"Краще не говорити це, мама", сказав він загрозливо. "Ви знаєте, що тато б міг подумати".

"Хрумп!" Пан Перкінс відкашлявся голосно. "Я збираюся заповнити договір на деяку умовну суму; я не залишусь довше; .. Суддя О'Фарел сказав мені, що він лягає спати о десятій годині. Пані Стюарт, я вважаю, музей взяв на себе зобов'язані щодо моєї пропозиції. Пане Стюарт, я залишаю вам вирішити з матір'ю все по-своєму. Спокійної ночі всім!" Він засунув купча в кишеню і швидко пішов.

Годиною пізніше вони як і раніше сиділи у вітальні один перед одним втомлені й сердиті. Джон Томас пішов на поступку, визнавши, що його мати може взяти гроші, тоді як він не хоче й торкатися їх. Він дозволив це в обмін, подумав він, на дозвіл бути прийнятим на роботу з Ламексом.

Але вона похитала головою. "Не може бути й мови. Врешті-решт, ти збирався піти в коледж. Ти не міг вважати, що забереш тварину з собою. Тому в тебе не було підстав очікувати, що він буде з тобою в будь-якому випадку."

"А? Але я думав, що ти мала на увазі, що піклуватимешся про нього ... як ти обіцяла батькові ... і я б бачив його в кінці тижня".

"Не приплітай сюди твого батька! Я можу також сказати тобі прямо зараз, що я наважувалася вже давно, що в день, коли ти підеш в коледж, цей будинок перестав би бути зоопарком. Ця плутанина просто прискорила це на кілька днів."

Він дивився на неї, не в змозі відповісти.

Незабаром вона підійшла і поклала руку йому на плече. "Джоні? Джоні дорогий ..."

"Що?"

"Подивись на мене, милий. У нас були деякі гіркі слова і мені шкода, вони були сказані ... Я впевнена, ти не думав так насправді. Але мама тільки думала про твій добробут, ти знаєш це? Чи не так?"

"Ну, думаю, так".

"Усе, що мама коли-небудь думає про ... щоб було краще для її великого хлопчика. Ви молоді, і коли людина молода, все здається важливим, хоч це не так. Але, як ви стаєте старше, ви виявите, що мама краще знає. Хіба ти не бачиш, це? "

"Ну ... мамо, про цю роботу. Якби я міг тільки ..."

"Будь ласка, дорогий. У мами вже голова болить. Не будемо говорити про неї зараз. Добре виспись вночі, і завтра будеш дивитись на речі по-іншому." Вона посіпала його по щоці, нахилилася і поцілувала його. "На добраніч, дорогий".

"На добраніч".

Він сидів там довго після того як вона пішла вгору, намагаючись розібратись з усім цим. Він знав, що він повинен відчувати себе добре ... він врятував Ламі, адже так?

Але він не почувався добре, він почувався, як тварина, яка відгризла ногу, щоб вибратися з капкана ... шокованим і страдницьким, а не втішеним.

Нарешті він встав і вийшов на вулицю, щоб побачити Ламекса.

 

VIII. Єдине розумне, що можна зробити

Джон Томас залишався з Ламексом недовго, бо правду він сказати йому не міг, а більше ні про що було говорити. Ламекс відчував його страждання і ставив питання, зрештою Джон Томас узяв себе в руки й сказав: "Немає нічого поганого кажу тобі! Замовкни й іди спати. І краще тобі залишатися в дворі, інакше я тобі ноги поламаю".

"Так, Джоні. Мені й самому не подобається зовні так чи інакше. Люди поводились дивно."

"Отже, пам'ятай це, і більше так не роби."

"Не буду Джоні. Клянусь моїм серцем".

Джон Томас увійшов до будинку, й забрався в ліжко. Але він не зміг спати. Через деякий час він встав, трохи одягся і пішов на горище. Будинок був дуже старий і мав справжнє горище, куди можна було потрапити тільки по драбині через ляду в комірчині на верхньому поверсі. Колись туди вели належні сходи, але їх прийшлось прибрати, коли був побудований злітний майданчик на даху, і даний простір був необхідний під ліфт.

Але горище було ще там і воно було Джона Томаса особистим затишним місцем. Його матір іноді прибирала його кімнату, навіть, хоча це був його обов'язок (і бажання). Все могло статися, коли мама прибирала. Папери могли бути загублені, знищені, або навіть прочитані, бо мама вважала, що не повинно бути жодних секретів між батьками й дітьми.

Тому все, що він хотів зберегти себе, він тримав на горищі; мама ніколи не підіймалась туди, бо в неї від драбини крутилась голова. Він мав маленьку, майже безповітряну і дуже брудну кімнату, яку повинен був використовувати тільки для "зберігання". Її дійсне використання було різноманітним: він розводив там змій кілька років назад, тримав невеличку колекцію книг, які є в кожного хлопчика, але які не обговорюються з батьками, там навіть був телефон – аудіо-продовження звичайного відеофону з його спальні. Останній був практичним результатом його шкільного курсу з фізики, і це була справжня морока провести його, оскільки це можна було робити тільки тоді, коли мами не було вдома і таким чином, щоб не тільки вона не помітила його, але й техніки з телефонної компанії.

Але він працював, хоч і був зроблений з підручних матеріалів, і крім того, був оснащений "додатковою" схемою, яка спалахувала попереджувальним світловим сигналом, якщо хто підслухував з будь-якого іншого апарату в будинку.

Сьогодні він не хотів дзвонити будь-кому і вже година минула відтоді, як прямі повідомлення були дозволені в гуртожитку, де жила Бетті. Він просто хотів побути один ... і переглянути папери, у які він не дивився протягом тривалого часу. Він понишпорив під його робочим столом, клацнув перемикачем; панель відкрилася в тому, що було просто стіною. Таким чином відкрився сервант з книгами та паперами. Він узяв їх.

З поміж іншого там був тонко-паперовий блокнот, щоденник його великого діда з другого рейсу Трейл Блейзер. Йому було більш як сто років і він носив на собі відбиток частого користування. Джон Томас читав її десятки разів, він припускав, що його батько і дід зробили те ж саме. Всі сторінки були крихкими, багато які з них були відновлені.

Він погортав його, бережно торкаючись сторінок, скоріше переглядаючи, ніж читаючи. Його очі зблиснули на пам'ятних йому рядках:

"... Дехто з хлопців у паніці, особливо одружені. Але вони повинні були думати про це, перед тим як підписувати контракт. Це кожен знає: ми здійснили перехід і вийшли десь зовсім не близько від дому. Які проблеми? Ми були призначені для подорожі, чи не так?"

Джон Томас перегорнув кілька сторінок. Він завжди знав історію Трейл Блейзер; вона не викликала в ньому ані трепет, ані здивування. Одним з перших міжзоряних кораблів, її екіпаж борознив професію відкриття з тим же прийняттям невідомого, яким були відмічені золоті дні п'ятнадцятого століття, коли люди кидали виклик незвіданим морям на дерев'яних суднах. Трейл Блейзер і її сестри чинили так само, прориваючи бар'єр Айнштайна, випробовуючи свої шанси на повернення. Джон Томас Стюарт VIII був на борту під час другої подорожі, безпечно вернувся додому, одружився, народив хлопчика, і осів ... Саме він побудував місце посадки на даху.

Одного разу вночі він почув поклик подорожі й підписав контракт знову. Він не повернувся.

Джон Томас знайшов першу згадку про Ламекса:

"Ця планета – дивовижна імітація старої доброї Землі, що є полегшенням після останніх трьох, тому що ми можемо вдарити об землю без того щоб підлетіти вгору. Але еволюція погралась тут у гру "нічого або вдвічі", і замість того щоб мати чотири кінцівки практично все тут має принаймні вісім ніг ... "миші" виглядають як стоноги, кроликоподібні істоти з шістьма короткими ногами й однією парою величезних ніг для стрибків, всі види великі, як жирафи. Я зловив одного малюка (якщо це можна так назвати, ... річ у тім, що він підійшов і заліз на коліна), і він мені так сподобався, що я спробую зберегти його як талісман. Він нагадує мені цуценя такси, тільки більш гармонійно складене. Крісті був на вахті, так що я зміг пронести його на борт, не даючи в руки біологам".

Новини наступного дня про Ламекса не згадують, концентруючись на більш серйозних питаннях:

"Ми зірвали куш цього разу ... Цивілізація. Офіцери, такі схвильовані, що майже втратили голови. Я бачив одну з панівних рас на відстані. Вони багатоногі, а в іншому вони ніби задовольняють вашу цікавість, а що сталося б із Землею, якби динозаври й далі процвітали."

І згодом ...

"Мені було цікаво, чим годувати це любе цуценя. Але не треба було турбуватись. Він любить все, що я потайки приношу з їдальні для нього ... але він їв би все, що не прикручене. Сьогодні він з'їв мою вічну ручку і це мене турбує. Я не думаю, що чорнило отруїть його, але як щодо металу і пластика? Він як дитина; все, до чого може дістатися бере в рот.

"Любчик стає кожен день все милішим і, схоже, намагається говорити; він скавучить мені, і я скавучу йому. Тоді він лізе на мої коліна і говорить мені, що він любить мене, це абсолютно зрозуміло. Ні за що не дозволю біологам відібрати його, навіть якщо вони застукають мене з ним. Ці птахи, швидше за все, не проти його розрізати, щоб подивитися в ньому всередині. Він довіряє мені, і я його не підведу."

Щоденник пропустив пару днів; Трейл Блейзер зробив непередбачуваний старт і помічник командира з обслуговування двигуна Джей Ті Стюарт був надто зайнятий, щоб писати. Джон Томас знав, чому ... переговори з панівною раси, які відкрилися такими повними надій, не вдалося ... ніхто не знав, чому.

Капітан тікав, щоб врятувати корабель та екіпаж. Вони забрались геть і знову прорвалися через бар'єр Ейнштейна не отримавши від раси астрономічні дані, які вони сподівалися отримати.

Тільки кілька записів стосувались Ламекса-Любчика; Джон Томас відклав щоденник убік, бо він не міг більше витримувати весь час думати про Ламекса. Він почав ставити все назад у сховок; його рука натрапила на малу, власноруч надруковану книгу під назвою "Кілька зауважень про мою сім'ю". Вона була написана його дідом. Джон Томас Стюарт IX, і батько Джоні тримали її при собі до часу, коли він пішов у свій останній патруль. Вона належала родинній бібліотеці, поруч з масивною офіційною біографією Джона Томаса Стюарта VI, але Джоні потайки підняв її нагору і його мати ніколи не помічала її відсутності. Він знав її, так само добре, як він знав щоденник, але він почав гортаючи її, щоб відволіктись від Ламекса.

~~~

Запис розпочався 1880 роком, з Джона Томаса Стюарта. Яке було його походження ніхто не знав бо він приїхав з маленького містечка штату Іллінойс, яке не тримало записів про народження за ті віддалені дні. Він сам заплутував запис без можливості відновлення втечею в море в чотирнадцять років. Він плавав на торговому китайському судні, пережив побої й погане харчування, і в кінцевому підсумку йому довелося "проковтнути якір", відставним морським капітаном вмираючої епохи вітрил. Він побудував старий будинок у якому зараз був Джон Томас.

Джон Томас, молодший, не пішов до моря. Замість цього він убив себе літаючи на бокскайті. Це було перед першою світовою війною; протягом кількох років після цього будинок приймав "платних гостей."

Джей Ті Стюарт III помер за більшу мету; підводний човен, на якому він був артилерійським офіцером проник у Цусімську протоку Японського моря, але не зміг повернутися.

Джон Томас Стюарт IV був убитий у першу його подорож на Місяць.

Джон Томас V емігрував на Марс, його син, гучне ім'я в сім'ї, Джоні пропустив це швидко, він давно вже втомився щоб йому нагадували, що він носить те ж ім'я, що й генерал Стюарт, перший губернатор марсіанської Співдружності після революції. Джоні запитував, що б сталося з його великим-великим прадідом, якби революція не вдалась? Його б повісили? ... Замість того, щоб ставити статую йому?

Більша частина книги була присвячена спробі діда Джоні очистити ім'я свого діда, тобто сина генерала Стюарт бо той не був громадським героєм, замість цього він пітнів свої останні п'ятнадцять років життя в колонії загального режиму на Тритоні. Його дружина повернулася до своєї родини на Землі й повернула назад своє дівоче прізвище, для себе і свого сина.

Але її син пішов гордо до суду у відповідному віці й ім'я його було змінено з "Карлтон Гімідж" на "Джон Томас Стюарт VIII" Це був той, хто приніс Ламекса і хто за гроші, отримані за другу подорож Трейл Блейзер викупив стару садибу. Він, очевидно, вплинув на свого сина, що синів дід спіймався на брудну угоду; син дуже наголошував на цьому в даній книзі.

Дід Джоні міг би використати адвоката для захисту свого імені. Запис заявив просто, що Джон Томас Стюарт IX пішов у відставку зі служби й ніколи більше не повертався в космос, але Джоні знав, що це був вибір: відставка або військовий суд, його власний батько сказав йому ... але він сказав йому також, що його дід міг би отримати виправдання якби був готовий давати свідчення. Його батько додав: "Джоні, я волів би бачити тебе вірним друзям, ніж обвішаним медалями."

Старий ще був живий, коли батько розповів Джоні це. Пізніше при нагоді, коли батька Джоні був у патрулі, Джоні намагався дати йому знати, що він знав.

Дід розлютився. "Нісенітниця!" він кричав. "Вони присудили мені те, що я заслужив."

"Але тато сказав, ваш шкіпер був насправді той, хто ..."

"Твого батька там не було. Капітан Домінік був кращим шкіпером, що будь-коли був ... нехай його душа спочине з миром. Розставляй шашки, синку. Я буду тебе бити."

Джоні намагався з'ясувати про це після того як його дідусь помер, але відповідь батька не була прямою. "Твій дід був романтичний і сентиментальний, Джоні. Це родинний недолік. Здорового глузду в нас досить лише для того щоб підвести баланс у чековій книзі". Він затягнувся зі своєї люльки і додав: "Але ми завжди задоволені".

Джоні відклав книги й папери, почуваючись розчарованим, бо читання про предків не дало нічого; Ламекс був ще в нього на думці. Він здогадувався, що він повинен спуститися вниз і спробувати поспати.

Він було повернувся, як спалахнув телефон, він схопив його, перш ніж світло змінилось звуковим сигналом, він не хотів, щоб його мати прокидалась. "Так?"

"Це ти, Джоні?"

"Так, але я не бачу тебе, Бетті, я на горищі".

"Це не важливо, бо мій відеоканал вимкнений. Крім того, я в непроглядній темряві в коридорі, бо нам не дозволяють користуватись телефоном так пізно. Ух, герцогиня нас не слухає?"

Джоні глянув на попереджувальний сигнал. "Ні"

"Говоритиму коротко. Мої джерела повідомляють, що диякон Драйзер отримав дозвіл діяти".

"Ні!"

"Так. Річ у тім, що ми будемо робити з цього приводу? Ми не можемо сидіти на місці, і дозволяти йому."

"Ну, я зробив дещо."

"Що? Нічого нерозумного, сподіваюсь. Шкода, я не могла надовго відлучатись звідси сьогодні".

"Ну, пан Перкінс ..."

"Перкінс? Хлопця, який пішов до судді О'Фарел сьогодні ввечері?"

"Так. Як ти знаєш?"

"Не витрачай часу. Я завжди знаю. Розкажи мені кінець."

"Ну ..." Джон Томас плутано розповів. Бетті слухала без коментарів, що змусило його розповідати так ніби він виправдовується, і він виклав точки зору його матері та пана Перкінса, а не свою власну. "Ось, як це було", він закінчив мляво.

"Отже, ти відшив їх? Добре, тепер ось наш наступний крок. Якщо музей може зробити це, то й ми можемо. Просто треба примусити Дідуся О'Фарел ..."

"Бетті, ти не розумієш. Я продав Ламекса".

"Що? Ти продав Ламекса"?

"Так. Я повинен був. Якби я не..."

"Ти продав Ламекса".

"Бетті, я не міг допомогти моєму..."

Але вона вимкнула зв'язок.

Він спробував передзвонити, але почув тільки автовідповідач: "Цей інструмент відімкнений від прямого сполучення до восьмої години завтрашнього ранку. Якщо ви хочете залишити повідомлення залишайтесь на ..." Він вимкнув.

Він сидів тримаючись за голову і бажаючи бути мертвим. Найгірше було те, Бетті мала рацію. Він дозволив себе заманити в щось, що він знав, було неправильним, тільки тому, що йому здавалося, що більше нічого не можна було зробити.

Бетті не обманути. Може бути, те що вона хотіла спробувати не призвело б до чогось хорошого ... але вона знала, що це неправильно, коли вона чула це.

Він сидів, лупцюючи себе, але не знаючи, що робити. Чим більше він думав, тим злішим ставав. Він дав себе вмовити на неправильний вчинок ... тільки тому, що це було розумно ... тільки тому, що логічно ... тільки тому, що був здоровий глузд.

Досить здорового глузду! Його предки не користувалися здоровим глуздом, будь-який з них! Хто він такий, щоб почати таку практику?

Ніхто з них ніколи не робив розумних речей. Хоча б взяти його великого-великого прадіда ... він знайшов, що ситуація йому не подобається, і він перевернув усю планету з ніг на голову за сім кривавих років. Звичайно, вони називали його героєм ... але починати революції хіба підпадає під здоровий глузд?

Чи взяти ... Ах, дурниця, взяти будь-кого з них! Там не було "хороших" хлопчиків у череді. Чи дідусь би продав Ламекса? Дідусь би розібрав будівлю суду голими руками. Якби дідусь був тут, він охороняв би Ламекса з рушницею і відвагою проти всього світу.

Він, звичайно, не взяв би брудних грошей Перкінса, це він знав.

Але що б він зробив

Він міг вирушити на Марс. За законом Лафаєта він був громадянином і може претендувати на землю. Але як йому туди потрапити? Гірше того, як туди переправити Ламекса?

Проблема з цим, сказав він собі жорстоко, в тому що це майже має сенс. А це якраз не для мене.

Нарешті блискавкою в нього виник план. Він мав одне рису – він зовсім не відповідав здоровому глузду, а порівну складався з безглуздя і ризику. Він відчував, що діду би сподобалось.

 

IX. Звичаї та гидке каченя

Він спустився до верхнього передпокою і завмер біля дверей своєї матері. Він не очікував почути щось, бо її спальня була звукоізоляційна; дія була інстинктивною. Тоді він повернувся до себе в кімнату і зробив швидкі приготування, починаючи з одягання в туристичний одяг та гірські черевики. Спальний мішок він тримав у шухляді свого письмового столу, він взяв його, засунув у бокову кишеню свого пальта, а його блок живлення в нагрудну кишеню. Інші речі туризму і кемпінгу він розіклав по інших кишенях, і був майже готовий рушати.

Він перерахував готівку і вилаявся тихо; інші його активи були на ощадному рахунку, і тепер він не буде мати можливість їх використовувати. Ну, нічого не поробиш ... він рушив униз, потім згадав дещо важливе. Він повернувся до свого столу.

"Дорога мамо", написав він. "Будь ласка, скажи Перкінсу, що справи не вийде. Ти можеш використати мої гроші на коледж щоб погасити збитки. Ламмі та я йдемо і не буде жодної користі при спробі знайти нас. Мені шкода, але ми повинні". Він подивився на записку, вирішив, що більше нема що сказати, додав: "Люблю", і підписав.

Він почав записку до Бетті, розірвав її, спробував ще раз, і, нарешті, сказав собі, що він буде посилати їй листи, коли у нього було більше слів. Він спустився вниз, залишивши записку на обідньому столі, потім пішов у комору і вибрав там провізію. Через кілька хвилин, несучи великий мішок забитий банками й пакетами, він вийшов до будинку Ламекса.

Його друг спав. Вартове око впізнало його; Ламекс не ворухнувся. Джон Томас обійшов ззаду і вдарив Ламекса так сильно, як зміг. "Гей, Лам! Прокинься".

Звір відкрив інше очі, позіхнув смачно, і пропищав: "Привіт, Джоні".

"Збирайся. Ми йдемо в похід."

Ламекс витягнув ноги і встав; по всьому тілу прокотилась хвиля. "Все в порядку."

"Зроби мені сідло і ще місце для цього." Джоні підняв мішок з продуктами. Ламекс виконав без коментарів; Джон Томас кинув мішок на звіра, потім видерся сам. Незабаром вони були на дорозі перед будинком Стюартів.

Майже ірраціонально діючи, він, однак знав, що бігти і ховатися з Ламексом практично неможливо; Ламекс скрізь буде приблизно так само помітним, як бас-барабан у ванній. Однак крихта раціонального була у цьому божевіллі; приховувати Ламекса поруч Вествіля була не цілком неможливо як це було б в деяких інших місцях.

Вествіль лежав у відкритій гірській долині, прямо на захід континент штовхнув свій худий хребет у небо. За кілька кілометрів від міста починалася одна з великих первісних територій, тисячі квадратних кілометрів нерівної місцевості, майже такої, як вона була, коли індійці зустріли Колумба. Під час короткого сезону щороку вона кишіла від одягнених у червоне спортсменів, які стріляли в оленів і лосів і один в одного; більшу частину року тут було порожньо.

Якщо вони з Ламексом пройдуть туди непоміченими, можливо, вони уникнуть того, що їх спіймають там, принаймні поки його запаси провізії не скінчаться. Коли цей час настане, ну, він міг би жити користуючись з місцевості так само, як і Ламекс ... на оленині, може бути. Або, може бути, він повернеться в місто без Ламекса і буде захищати свої інтереси, відмовляючись говорити де він, поки вони не послухають голосу розуму. Можливості не були продумані, йому просто треба сховати Ламекса, а потім думати про це ... сховати десь, де цей старий негідник Драйзер не зміг би спробувати заподіяти йому шкоду!

Джон Томас міг направити Ламекса на захід і перетнути всю територію щоб вийти до гір, адже Ламекс був не більш залежним від тротуару, ніж танк ... але і слідів на м'якій землі він залишав, так само як танк. Тому було необхідно, щоб він залишався на дорозі.

У Джоні було рішення на думці. У колишніх століттях трансконтинентальне шосе перетинало гори тут, проходячи на південь від Вествіля і підіймаючись все вище і вище до великої ущелини. Вона давно була вже замінена на сучасну швидкісну дорогу, яка проходила через тунель сходження вгору. Але стара дорога залишилася, занедбана, заросла у багатьох місцях, бетонні плити зрушили з місця й потріскались від морозу і літньої спеки ... але все ж залишалась опорою для важких кроків Ламекса.

Він повів Ламекса манівцями, уникаючи будинків і направляючи на місці в трьох милях на захід, де швидкісна дорога входить в перший свій тунель і старе шосе починає підійматись. Він не пішов до самого роздоріжжя, але зупинився за сотню ярдів, зоставивши Ламекса на пустирі, попередивши його, щоб він не рухався, і пішов у розвідку. Він не наважився взяти Ламекса на швидкісну дорогу, щоб досягти старої, і не тільки тому, що їх можуть помітити, але також це було б небезпечно для Ламекса.

Але Джон Томас виявив дещо, що він тільки тепер згадав: дорогу будівельників навколо переходу. Вона не була прокладеною – це був щільно утрамбований гранітний гравій і він вирішив, що навіть Ламексові важкі кроки не залишають відбитків. Він повернувся і виявив, Ламекс безтурботно їсть знак "На продаж". Він вилаяв його і забрав знак, потім вирішив, що треба позбутися доказів і віддав назад. Вони продовжили шлях; Ламекс – жуючи знак.

Тільки коли вони опинилися на старому шосе, Джон Томас розслабився. Протягом перших декількох миль воно було в хорошому стані, задля будинків далі вгору по каньйону. Але тут не було наскрізного руху, тут був глухий кут і жодного місцевого транспорту в цю годину. Один або два рази аеромобілі пролетіли над головою, з вечірки чи театру повертаючись додому, але якщо пасажири й помітили величезного звіра, що рухається внизу дорогою, по них цього сказати не можна було.

Дорога звивалась угору каньйоном і вийшли на плато, тут був бар`єр поперек неї: Дорога закрита ... подальший рух заборонений. Джоні спустився й оглянув його. Це був один важкий дерев'яний брусок на висоті грудей. "Ламі, ти можеш переступити його не торкаючись?"

"Звичайно, Джоні".

"Добре. Зроби це повільно. Ти не повинен зіштовхнути його. Навіть не зачепи його."

"Я не буду, Джоні". Так він і зробив. Замість того, щоб перестрибнути через нього як кінь Ламекс послідовно переніс усі пари ніг плавно пропливши над ним.

Джоні проліз під бар'єром і приєднався до нього. "Я й не знав, що ти можеш так."

"Я теж"

Дорога попереду була нерівною. Джоні зупинився, щоб закріпити мішок з продуктами, пропустивши мотузку під кілем Ламекса, а потім прив'язав і себе. "Добре, Ламмі Давай швидше, але не галопом; ... Я не хочу впасти"

"Тримайся, Джоні!" Ламекс набирав швидкість, зберігаючи його нормальну почерговість руху ніг. Він гуркотів швидкою риссю, але його хода згладжувалася великою кількістю ніг. Джоні виявив, що він дуже втомився, і тілом і духом. Він відчував себе в безпеці, тепер, коли вони були далеко від дому і мандрували дорогою, і втома вдарила його. Він відкинувся назад і Ламекс поправив контур сідла для нього. Похитувальний рух і монотонний стукіт масивних ніг мали заспокійливу дію. І він заснув.

Ламекс продовжував впевнену ходу розламаними плитами, він використовував свій нічний зір і не було ніякої небезпеки спіткнутись у темряві. Він знав, що Джоні спав і тримав свою ходу як можна більш плавною. Але з часом йому стало нудно, і він вирішив подрімати, теж. Він не спав добре ночами проведеними далеко від дому ... Завжди якісь безглуздя відбувалися, а ще його хвилювало те, що він не знав, де був Джоні. Так що тепер він налаштував своє сторожове око, закрив інші й передав управління вторинному мозку на спині. Ламекс цілковито заснув, залишивши незначну частину, що ніколи не спала виконувати прості завдання спостереження за дорожньою безпекою і контролювати невтомний стукіт восьми великих ніг.

Джон Томас прокинувся, коли зорі гасли в ранковому небі. Він простягнув затерплі м'язи й затремтів. Високі гори були навколо і дорога повзла повз одну, провалля, внизу якого текло джерело, було з іншого боку дороги. Він сів. "Гей, Ламмі!"

Відповіді не було. Він крикнув ще раз. На цей раз Ламекс відповів сонно, "У чому справа, Джоні?

"Ти спав", звинуватив він.

"Ти не казав не робити цього, Джоні".

"Ну ... Все в порядку. Ми на тій же дорозі?"

Ламекс проконсультувався зі своїм другим я і відповів. "Звичайно. Ти хотів іншу дорогу?"

"Ні, але зараз треба зійти. Світає".

"Чому?"

Джон Томас не знав, як відповісти на це питання, як спробувати пояснити Ламексу, що він був засуджений до смерті і повинні переховуватись. "Ми повинні, ось чому. Але продовжуй іти зараз. Я дам тобі знати."

Потік підіймався їм назустріч, за кілометр чи близько того дорога вже знаходилась всього в метрі над ним. Вони прийшли до місця, де річище сильно розширилось всіяне валунами з водою тільки в центральному каналі. "Вау!" сказав Джоні.

"Сніданок"? запитав Ламекс.

"Поки ні. Бачиш ці камені внизу?"

"Я хочу, щоб ти перейшов на ці камені. Не ступай на м'який ґрунт. Зроби крок з тротуару на камені. Зрозумів?

"Не залишати слідів?" Ламекс з сумнівом запитав.

"Правильно. Якщо хтось прийде й побачить сліди, тобі доведеться повернутися в центр міста знову, тому що вони прослідкують за слідами й знайдуть нас. Добре?".

"Я не залишу жодного сліду, Джоні".

Ламекс пішов на висохле річище, як гігантська гусінь. Маневри призвели до того що Джон Томас схопився задля безпеки за мотузку однією рукою і за його провізію іншою. Він зойкнув.

Ламекс зупинився і сказав: "Ти в порядку, Джоні?"

"Так. Ви просто здивував мене. Тепер давай вгору по течії і залишайся на каменях". Вони йшли річищем, знайшла місце для перетину, потім перейшли на інший бік. Річище віддалялось від дороги, і незабаром вони були за кілька сотень метрів від неї. Була вже майже середина дня і Джон Томас почав турбуватися щодо повітряної розвідки, хоча це було малоймовірно, що переполох буде найближчим часом.

Попереду був гай дюнної сосни, що сходив на берег. Він здавався досить щільним; навіть якщо Ламекс не буде невидимим у ньому, однак, поставлений нерухомо Ламекс виглядатиме як великий гірський валун. Це треба було зробити; не було часу, щоб вибирати краще місце. "Вгору на насип і до тих дерев, Ламі, і не обвали насип. Ступай легко".

Вони увійшли в гай і зупинились; Джоні зліз. Ламекс зірвав гілку сосни й почав їсти. Він нагадав Джону Томасу, що він сам не їв останнім часом, але він був так смертельно втомленим, що не був голодним. Він хотів спати, дійсно спати, а не дрімати, затиснутим мотузкою.

Але він боявся, що якщо він дозволить Ламексу пастися, поки він спатиме, цей нерозумний велет буде блукати на відкритій місцевості й буде помічений. "Ламмі? Подрімаймо, перед сніданком".

"Чому?"

"Ну, Джоні стомився. Ти просто полеж тут, і я покладу свій спальний мішок поруч з тобою. Потім, коли ми прокинемося, ми поїмо".

"Не їсти аж поки ти прокинешся?

"Так."

"Ну. .. гаразд", сказав Ламекс із жалем.

Джон Томас вийняв спальний мішок із кишені, відкрив мембрану і приєднав до неї нагнітач повітрям. Він поставив термостат і ввімкнув його, поки той нагрівав спальник, надувався й матрацний бік. Розріджене гірське повітря робило роботу важчою, він зупинив матрац надутим неповністю і зняв весь одяг. Тремтячи в морозному повітрі він ковзнув усередину спальника, закрив його, лишивши тільки отвір для носа. "Добраніч, Ламмі".

"На добраніч, Джоні".

~~~

Пан Кіку спав погано і рано встав. Він поснідав, не турбуючи дружину і пішов до зали Міністерства, прибувши в той час коли у великому будинку було порожньо, за винятком жменьки людей з нічного чергування. Сидячи за своїм столом, він намагався думати.

Його підсвідомість нила всю ніч, кажучи йому, що він пропустив щось важливе. Пан Кіку мав високу повагу до своєї підсвідомості, тримаючись теорії, що реальне мислення ніколи не відбувалось у верхній частині розуму, яку він розглядав лише як вікно показу результатів, що прийшли з іншого місця, як екран калькулятора.

Дещо молодий Грінберг сказав ... що раргилянин вважав, що Грошії, навіть один корабель, були серйозною загрозою для Землі. Пан Кіку розцінював це як незграбну спробу зміїного хлопчика блефувати від слабкості. Не це мало значення, переговори були майже завершені ... залишилось обговорити деталі перед тим, щоб створити постійні відносини з Грошіями.

Його підсвідомість, однак, не думала так.

Він схилився до столу і заговорив з керівником нічного зв'язку. "Кіку. Подзвони в готель Universal. Там доктор Фтаемл, раргилянин. Як тільки він замовить сніданок перекажіть, що я хочу говорити з ним. Ні, не будіть його, людина має право на відпочинок."

Зробивши те, що можна було зробити, він звернувся до заспокійливої рутини з'ясування накопичених справ.

Його вхідний кошик був порожній перший раз за кілька днів, і будівля починала ворушитись, коли комунікатор на його столі заблимав червоним світлом.

"Кіку тут."

"Сер", сказало схвилювано обличчя, "щодо вашого запиту в готель Universal. Доктор Фтаемл не замовляв сніданок"

"Спить допізна, напевно. Його привілей".

"Ні, сер. Я маю на увазі, він пропустив сніданок. Він по дорозі в космопорт."

"Як давно?"

"П'ять-десять хвилин. Я тільки що дізнався".

"Дуже добре". Дзвоніть в космопорт, скажіть їм, щоб не відпускали його корабель. Переконайтеся, що вони розуміють, що він має дипломатичний ранг і що вони повинні зробити щось ... не просто викреслити його з переліку пасажирів і знову заснути. Потім передайте доктору Фтаемлу моє шанування, і запитайте чи зробить він мені честь почекати кілька хвилин на мене? Я на шляху до космопорту"

"Так, сер!"

"Ця справа є індикатором вашої особистої ефективності ... е, Знедов, так? Зробіть все як треба і вас чекає підвищення. Доведіть, що ви варті більшого"

"Так, сер."

Пан Кіку вимкнув зв'язок і відразу ж зв'язався з транспортним відділом. "Кіку. Мені потрібно вирушити в космопорт так швидко, як тільки я можу досягти даху. Забезпечити мене "стрілою" і поліційним ескортом."

"Так, сер!"

Пан Кіку зупинилися лише сказати своєму секретарю, куди він їде, потім він сів у приватний ліфт на дах.

У космопорті доктор Фтаемл був у залі для очікувань, спостерігав за кораблями й удавав, що курить сигару. Пан Кіку підійшов і вклонився. "Добрий ранок, доктор. Дуже люб'язно з вашого боку зачекати на мене."

Раргилянин відкинув сигару. "Це для мене велика честь, сер. Щоб мене проводжала особа вашого рангу й вашої зайнятості..." Він закінчив фразу рухом плечей який повинен був виражати як здивування так і задоволення.

"Я не буду тримати вас довго. Але я обіцяв собі задоволення бачити вас сьогодні, і я не знав, що ви хотіли залишити нас."

"Моя вина, пане заступнику міністра я мав намір швидко полетіти й швидко повернутись, а потім чекати цього задоволення у другій половині дня."

"Добре. І, можливо, завтра я буду в змозі представити прийнятне розв'язання нашої проблеми."

Фтаемл був явно здивований. "Успішне"?

"Я сподіваюся на це. Дані, передані вами вчора дали нам новий ключ."

"Чи правильно я розумію, що ви знайшли відсутню грошію?"

"Можливо. Чи знаєте ви казку "Гидке каченя""?

"Гидке каченя"? раргилянин здавалося, шукав потрібний файл у своїй голові. "Так, я знаю цей вираз."

"Пан Грінберг, після підказки, яку ви надали, поїхав, щоб доправити це Гидке каченя. І якщо воно виявляється лебедем, якого ми шукаємо, то ..." Пан Кіку знизав плечима, неусвідомлено, як Фтаемл.

Раргилянину, здавалося, було важко повірити. "І це той... "Лебідь", пане заступнику міністра?"

"Ми побачимо, логіка говорить, повинен бути; .. ймовірності говорить, що не може бути"

"Мммм. .. І я можу повідомити про це моїх клієнтів?"

"Пропоную зачекати вістей від пана Грінберга. Він залишив столицю, для проведення розслідування. Чи можу я зв'язатися з Вами через корабель-розвідник?

"Звичайно, сер."

"Ну, доктор ... Була ще одна річ."

"Так, сер?"

"Ви зробили дивне зауваження пану Грінбергу вчора нібито жартома ... або, можливо, випадково. Ви щось сказали що Земля "випарується".

Якусь мить раргилянин нічого не казав. Коли він заговорив він змінив тему "Скажіть мені, сер, яким чином логіка говорить вам, що ваше "Гидке каченя" є "лебідь?"

Пан Кіку сказав обережно. "Земний корабель відвідав дивну планету в час зазначений у ваших даних. Панівна раса могла бути Грошії; ... Ідентифікація неточна, окрім як за часом. Форма життя була взята і привезена сюди. Це істота все ще жива після більш ніж сто двадцяти років, пан Грінберг вирушив за нею для ідентифікації вашими клієнтами".

Доктор Фтаемл тихо сказав: "Це повинен бути він. Не віриться. Але це повинен бути він." Він продовжував все голосніше і бадьоріше: "Сер, ви зробили мене щасливим".

"Справді?"

"Дуже. Ви також дали можливість мені говорити вільно".

"Ви завжди були вільні говорити, доктор, усе, що стосується справи. Хоча я не знаю, які інструкції ви отримали від своїх клієнтів."

"Вони не ставили ніяких заборон щодо моєї мови. Але ... Ви знаєте, сер, що звичаї раси випливають на її мову?"

"У мене іноді були причини підозрювати це", відповів Пан Кіку сухо.

"Будьте певні. Якби ви зайшли до когось в лікарні, знаючи, щоб він помирає, знаючи, що ви не можете йому допомогти, ви б говорити з ним про його загибель?"

"Ні, ні, якби він підняв цю тему."

"Саме так! Розмовляючи з вами й паном Грінбергом я волею-неволею був зв'язаний вашими звичаями".

"Доктор Фтаемл", сказав повільно пан Кіку: "Поговорімо прямо. Чи повинен я вам повірити, що ви переконані, що це одне іноземне судно може зробити серйозну шкоду нашій планеті, з її не так уже й слабкою обороною?"

". Я буду прямим, сер. Якщо Грошії в кінцевому підсумку прийдуть до висновку, що, завдяки діям цієї планети або когось із членів її культури, їх Грошія померла або назавжди втрачена, Земля не буде пошкоджена; Землі буде знищена"

"Цим одним судном?"

"Без сторонньої допомоги."

Пан Кіку похитав головою. "Доктор, я впевнений, що ви переконані в тому, що говорите, але не я. Масштаби і ретельність оборону цієї, провідної планети Федерації, не можуть бути вам відомі. Але якщо вони будуть такі дурні, вони дізнаються, що у нас є зуби."

Фтаемл подивився сумно. "Зі всієї множини мов цивілізацій я не знаходжу слів, щоб переконати вас. Але повірте мені ... все, що б ви могли зробити проти них буде настільки ж марне, як кидати камені в один з ваших сучасних військових кораблів."

"Побачимо. Чи, на щастя, не побачимо. Я не люблю зброю, докторе; .. вона є крайнім дефектом дипломатії. Ви говорили з ними про готовність Федерації прийняти їх до спільноти цивілізацій.?"

"У мене були серйозні труднощі в поясненні їм суті вашої пропозиції."

"Вони так безнадійно войовничі?"

"Вони не войовничі зовсім. Як би це сказати? Чи ви войовничі, коли ви трощите ... уражаєте ... розчавлюєте ... Так, розчавлюєте муху? Грошії практично безсмертні за вашими стандартами, і навіть моїми. Вони так майже невразливі для всіх звичайних ризиків, які вони, як правило, дивляться вниз ... як вашою ідіомою? ... 'Олімпійський'. Вони дивляться на нас з олімпійських висот. Вони не бачать будь-яких цілей у відносинах з нижчими расами, тому ваша пропозиція не була прийнята серйозно, хоча, повірте мені, я виклав її".

"Вони поводяться безглуздо", відповів кисло Кіку.

"Це не так, сер. Вони оцінюють вашу расу і мою найбільш точно. Вони знають, що будь-яка культура, яка має знання з міжзоряних перельотів має принаймні деякі незначні успіхи у фізиці. Вони знають, тому, що ви вважаєте себе могутніми. З цієї причини вони вже зараз розглядають прояв сили, щоб переконати вас, що ви повинні негайно передати їм їхню грошію ... вони думають про це, як ми про батіг для тварин, як про знак, який може бути зрозумілий."

"Хм ... Ви знаєте, природу цієї демонстрації?"

"Так. Моя поїздка сьогодні вранці на їх судно, для того, щоб переконати їх зачекати. Вони мають намір торкнутися злегка поверхні вашого супутника, залишивши на ньому розжарений знак, можливо, тисячі кілометрів, щоб переконати вас, що вони е ..." не дурними".

"Я не вражений. Ми могли б дати наказ нашим суднам зробити такий же знак. Але ми цього не робимо".

"Ви могли б це зробити одним кораблем, за лічені секунди, без особливих зусиль, з відстані у чверть мільйона кілометрів?"

"Ви думаєте, вони можуть?"

"Я впевнений. І це була б незначна демонстрація. Пане заступнику міністра, явища космічного масштабу спостерігались у їх частині простору, й вони не були природними."

Пан Кіку вагався. Якщо все це було правдою, то така демонстрація може служити його власним потребам, бо Грошії показали б свої можливості. Втрата кількох непотрібних гір на Місяці не має значення ... але було б важко евакуювати з такої області, навіть тих небагатьох, хто може бути в там. "Ви сказали їм, що наш Місяць населений?"

Він не населений їх грошіями, а це все, що важливо для них. "

"Хм ... припускаю, що так. Докторе, не могли б ви повідомити їм, по-перше, що їхня грошія, можливо, ось-ось знайдеться, а по-друге, що їх грошія може бути десь на супутнику, тому пошук відбувається так довго?"

Раргилянин зробив копію широкої людської посмішки. "Сер, я захоплююсь вами. Буду щасливий передати таке повідомлення. Впевнений, що не буде демонстрації сили."

"Бувайте здорові, докторе. Я буду на зв'язку з вами."

"Бувайте здорові, сер."

На зворотному шляху пан Кіку зрозумів, що він не відчував нічого неприємного у присутності медузоїда, чудовисько було досить симпатичним, у певному сенсі. Д-р Морган був, безумовно, спритним гіпнотерапевтом.

Кошик з поточними справами була переповнена, як завжди; він виклав з думок грошіїв і щасливо попрацював. Після полудня йому повідомили, що на зв'язку Грінберг. "З'єднайте", сказав пан Кіку, відчуваючи, що все стає на свої місця.

"Бос"? почав Грінберг.

"А? Так, Сергію. Чому, чорт забирай, ти засмучений?"

"Бо гадаю, як я дійшов до того, що мені прийдеться вступати в Космічний Легіон".

"Облиш ідіомити. Що трапилось?"

"Пташка полетіла".

"Полетіла? Куди?"

"Хотів би я знати. Найбільш імовірно в ліс на захід звідси."

"Тоді чому ти втрачаєш час на розмови зі мною? Іди туди й знайти її."

Грінберг зітхнув. "Я знав, що ви це скажете. Послухайте, босе, цей стіг сіна завбільшки в десять мільйонів гектарів, високі дерева, високі гори, і немає доріг. І начальник місцевої поліції переді мною, з усіма своїми людьми, і половина шерифів штату. Він наказав їм убити одразу ж після виявлення і назначив винагороду судну, яке це зробить".

"Що?"

"Все так, як я сказав. Ваш дозвіл виконати рішення суд прийшов; анулювання загубилося ... як, я не знаю, але теперішній шеф безпеки стара реліквія з паперовою душею. Він показує наказ і не зрушить з місця ... він навіть не дозволяє мені викликати їх на частоті поліції. Оскільки наша участь у цій справі спливла, я не маю жодних повноважень впливати на нього"..

"І ви приймаєте це?" сказав Пан Кіку з гіркотою. "Просто чекаєте, поки він б'є вас в обличчя?"

"Приблизно так. Я подзвонив меру – його нема в місті. потім губернатору, він на закритому судовому засіданні. потім до головного лісничого – думаю, що він серед тих, хто ганяється за винагородою. Як тільки ми закінчимо розмову, я збираюся викручувати руки шефу безпеки, поки він не побачить світла і ... "

"Ти повинен був робити це зараз."

"Так, повинен. Я подзвонив, щоб попросити, своєю чергою, вашого сприяння. Мені потрібна допомога".

"Ви отримаєте її"

"Не тільки щоб видзвонити губернатора, а й щоб почати нове втручання. Навіть після того як ми приберемо цього дикого начальника поліції і переконати його відкликати його собак я все ще потребуватиму допомоги. Десять мільйонів акрів гір, бос ... це означає люди й судна, багато людей, багато суден. Це не робота для однієї людини з портфелем. Крім того, я збираюся приєднатися до космічного легіону".

"Обидва там будемо", сказав похмуро Кіку. "Добре. Дій."

"Було добре працювати з вами."

Пан Кіку вимкнув зв'язок, потім став діяти дуже швидко, почавши нове відомче втручання, відправив невідкладне пріоритетне повідомлення губернатору штату, інше – мерові Вествіля, інше – в районний суд Вествіля. Формальні дії були завершені, він посидів кілька секунд, підбадьорюючи себе перед наступними діями ... потім відправився, щоб сказати міністру, що вони повинні звернутися за допомогою до військових сил Федерації.

 

X. Рішення у справі "Лебедя"

Коли Джон Томас прокинувся, то насилу згадав, де він знаходиться. Спальний мішок був дуже теплим, він почувався добре, відпочилим, але лінивим. Поступово картина, де він знаходиться і чому вималювалася і він висунувся. Сонце стояло високо, і було приємно тепло. Ламекс був неподалік. "Привіт, Ламмі.

"Привіт, Джоні. Ти спав довго. І голосно".

"Справді?" Він виліз, витягнув одяг, вимкнути спальний мішок, склав його, повернувся до Ламекса і зойкнув: "Що це?"

Біля Ламексової голови лежав розчавлений, як ніби на нього наступили, абсолютно мертвий ведмідь гризлі ... самець вагою понад 250 кілограмів. Висохла кров була біля рота й ніздрів. Ламекс глянув на нього. "Сніданок", пояснив він.

Джон Томас подивився з огидою. "Тільки не для мене. Де ти його взяв?"

"Зловив" Відповів Ламекс і дурнувато посміхнувся. "Він хотів спіймати тебе і я зловив його"

"Що ж, добре. Дякую." Джон Томас подивився на ведмедя знову, відвернувся і відкрив свій мішок з їжею. Він вибрав консерву з шинки та яєць, відкрутив верх, і зачекав поки вміст не нагріється.

Ламекс сприйняв це як сигнал до сніданку, тож він спершу з'їв ведмедя, потім пару невеликих сосен, кілька хрустких каменів і порожню банку з-під сніданку Джона Томаса. Потім вони спустилися до джерела, при цьому Джон Томас уважно слідкував за небом. Ламекс запив їжу кількома бочками чистої гірської води; Джоні опустився на коліна, попив, вимив обличчя і руки й витер їх об свою сорочку.

Ламекс запитав: "Що нам тепер робити, Джонні? Йдемо? Зібрати речі, може?"

"Ні", відповів Джоні, "ми повернемося до тих дерев і зачаїмося до темряви. Ти повинен удати, що ти скеля". Він вийшов на берег, Ламекс за ним. "Спокійно", наказав Джон Томас. "Я хочу подивитися на шишки".

Ламекс так і зробив: він нахилив пухлини вниз, де його господар міг би розглянути їх не підіймаючись навшпиньки. Джоні подивився на них зі все більшим занепокоєнням. Вони були великі і, здавалося, мали щось всередині; Джоні спробував згадати чи такий розвиток подій був знаком злоякісності. Шкіра над ними розтягнулася і потоншала настільки, що здавалася просто товстою шкірою, на відміну від звичайної броні Ламекса. Вона була сухою і гарячою на доторк. Джоні натиснув на ліву обережно; Ламекс відсторонився.

"Так відчутно?", Джонні спитав з тривогою.

"Я не можу встояти", Запротестував Ламекс. Він випростав ноги й підійшов до великої сосни, почавши тертись пухлиною об неї.

"Гей!" сказав Джоні. "Не роби цього! Ти нашкодиш собі".

"Але ж свербить". Ламекс продовжував дряпання.

Джон Томас підбіг до нього, щоб наполягти на своєму. Але як тільки він дістався до Ламекса, пухлина розкололася. Джоні подивився з жахом.

Щось темне і мокре корчачись з'явилося, спіймане розірваною шкірою, потім воно звільнилось і повисла немов тропічна змія з гілки. У цей болісний момент все, що Джоні міг подумати, було дійсно щось на кшталт, що якийсь гігантський, паразитичний хробак проїв свій вихід з нещасливого господаря. Він думав, з німим самозвинуваченням, що він змусив Ламі підійматися по горах, коли він був хворий до смерті цим.

Ламекс зітхнув і поворушився. "Ну і справи!" сказав він із задоволенням. "Почуваюся краще!"

"Ламекс! Ти в порядку?"

"А чому б мені не бути, Джоні?"

"Чому? Ось чому!"

"Що?" Ламекс озирнувся, дивний відросток нахилився вперед і він глянув на нього. "О, це ..." Він відповів, відкидаючи питання.

Нарешті відросток відкрився, немов квітуча квітка ... і Джоні зрозумів нарешті, що це було.

У Ламекса виросли руки.

Рука швидко підсохла, посвітлішала в кольорі й здавалася міцною. Ламекс ще не мав над нею повного контролю, але Джон Томас міг почати бачити її остаточну форму. Він складався з двох ліктів, чітко вираженої кисті з пальцями на кожній стороні. Між ними ще 5 пальців, всього сім, а середній палець був довший і повністю гнучкий, як хобот слона. Рука була сильно не схожа на людську, але немає ніяких сумнівів, принаймні вона є корисною чи стане такою, тепер пальці похитувались безцільно.

Ламекс дозволив Джоні вивчити руку, але сам не дуже-то цікавився нею; Ламекс поводився так, ніби це те, що він робив завжди, відразу після сніданку.

Джонні сказав: "Дай мені поглянути на іншу шишку", і обійшов Ламекса. Права пухлина була ще роздутішою. Коли Джон Томас торкнувся тої, Ламекс знизав плечима і повернувся так, ніби бажаючи потертися об дерево. "Зачекай!" – гукнув Джонні. "Стій на місці".

"Я повинен почухатися".

"Ти можеш понівечити себе на все життя. Зачекай, я хочу дещо спробувати". Ламекс суворо дотримувався наказу. Джонні вийняв ніж і обережно розчепірив центр набряку.

Проріз розширився і права рука Ламекса вийшла майже в обличчя Джонні. Він відскочив назад.

"Дякую, Джонні!"

"У будь-який час, у будь-який час". Він поклав ніж і дивився на новонароджені руки, обличчя було задумливим.

Він не міг розібратися в усіх наслідках несподіваного придбання рук Ламексом. Але він зрозумів, що це багато чого змінить. Яким чином він не знав. Можливо, після цього не знадобиться стільки турбот за Ламмі. З іншого боку, за ним, можливо, доведеться спостерігати, або він буде завжди потрапляти в речі, в які не повинен. Він з тривогою згадав, як хтось говорив, яке благословення що коти не мають рук… ну, у Ламмі було більше цікавості, ніж у будь-якої кішки.

Але він відчував, не знаючи, чому такі речі є побічними питаннями; це було важливо.

У будь-якому випадку, він вирішив невтримно, це не змінить одне: Шеф Драйзер не зробить ще одну тріщину в ньому!

Він обшукував небо через гілки, гадаючи, чи можна їх помітити. "Лам ..."

"Так, Джонні?"

"Втягни ноги. Настав час прикинутися скелею."

"А давай погуляємо, Джонні."

"Ми сьогодні підемо гуляти. Але поки не потемніє, я хочу, щоб ти розмістився й тримався спокійно."

"О, Джонні!"

"Слухай, ти ж не хочеш знову їхати в центр міста, чи не так? Тоді, кинь сперечатися."

"Ну, якщо ти так вважаєш." Ламекс застиг на землі. Джон Томас сів, притулився до нього й подумав.

Можливо, це був спосіб для Ламмі та нього заробити собі на життя ... на карнавалі чи щось подібне. Адже були великі речі на карнавалах; вони не могли обійтися без них – хоча половина була підробкою – а Ламмі не був підробкою. Напевно, він міг навчитися робити трюки руками, грати в щось чи інше. Можливо, цирк все-таки був кращим.

Ні, це було не для Ламмі; натовпи його знервують. Ага, чим вони могли б заробити на життя? ... після цього безладдя, зрештою. Господарство, може? Ламмі був би кращий за трактор, і з руками він був би і фермерською рукою. Можливо, це був вихід, хоча він ніколи не думав про фермерство.

У його свідомості він побачив себе і Ламекса, які вирощували великі поля зерна… і сіна…, і овочів, і… так він заснув.

Його розбудив шум розтріскування й він невиразно знав, що чув їх кілька раз. Він розплющив очі, озирнувся і виявив, що лежить поруч з Ламексом. Істота не залишила свого місця ... але рухала руками. Одна рука розмахнулася повз голови Ламекса, з'явилася розмиття та ще один тріск… і раптом упала невелика осина на деякій відстані. Кілька інших лежало коло неї.

Джон Томас підвівся на ноги. "Гей, припини це!"

Ламекс зупинився. "У чому справа, Джонні?" – запитав він шкодуючи. Перед ним була купа валунів; він якраз дотягувався до одного.

"Не кидай валуни в дерева."

"Але ти робив це Джонні."

"Так, але я їх не руйную. Це нормально їсти дерева, але не треба їх знищувати просто так."

"Я їх з'їм. Я збирався."

"Гаразд." Джонні озирнувся. Були сутінки, вони могли рушати знову за кілька хвилин. "Іди й повечеряй ними. Зачекайте хвилинку." Він оглянув руки Ламекса. Вони були такого ж кольору, як і решта тіла, і починала з'являтися важка броня. Але найяскравіша зміна полягала в тому, що вони були вдвічі товщі, ніж спочатку – настільки ж великі, як стегна Джонні. Більшість пухкої шкури збилася; Джонні виявив, що може відірвати решту. "Добре. Час вечері."

Ламекс упорався з осиками, водночас Джон Томас потребував приготування і з'їдання його простої страви, і ще був готовий з'їсти порожню тару як солодке. До того часу було темно; вони вийшли на дорогу.

Друга ніч була навіть менш насиченою, ніж перша. Робилось неухильно холодніше, коли вони підіймались ще вище; тепер Джонні підключив блок живлення спального мішка до свого костюма. Незабаром йому було тепло і сонливо. "Ламм, якщо я засну, дай знати мені, коли світатиме."

"Гаразд, Джонні." Ламекс зберіг наказ у своєму мозку, про всяк випадок. Холод не турбував його, він цього не усвідомлював, оскільки його термостат тіла був ефективнішим, ніж Джонні – навіть ефективнішим, ніж той, що контролює блок живлення.

Джон Томас дрімав, прокидався і дрімав. Він дрімав, коли Ламмекс покликав його, коли перші промені розчесали далекі вершини. Джонні сів і почав шукати місце, щоб сховатися. Удача була проти нього; було порожньо з одного боку, а другий бік переходив у глибоке, похмуре урвище. Минули хвилини, і стало зовсім світло, і він почав панікувати.

Але нічого не залишалося, як тягтись уперед.

Вдалині проходив стратоліт. Він міг чути гуркіт, але не міг його бачити; він міг лише сподіватися, що це не шукають його. Через кілька хвилин, обшукуючи все навколо, він помітив за ними крапку, про яку він сподівався, що це орел.

Дуже скоро він був змушений визнати, що це одинока людина в льотному костюмі. "Стій, Ламмекс! Підтягнись до стіни. Ти – обвал."

"Обвал Джонні?"

"Заткнись і зроби!" Ламмекс заткнувся і зробив це. Джон Томас скотився вниз і сховався за голову Ламмекса, зробивши себе маленьким. Він чекав, коли літачок пролетить.

Літачок не пролетів, але проскочив у звичному стилі зйомки та пішов на посадку. Джонні з полегшенням зітхнув, коли Бетті Соренсон приземлилася на місці, яке він щойно звільнив. Вона вигукнула: "Здоров, Ламмі", потім повернулася до Джонні, поклала руки на стегна і сказала: "Ну! Хіба ти не прекрасне видовище! Тікаєш, не сказавши мені!"

"Е, я маю на увазі, Подавала, я дійсно так зробив. Але у мене не було шансу ... мені шкода."

Вона скинула свій лютий вираз і посміхнулася. "Не звертай уваги. Я думаю про тебе краще, ніж до цього. Принаймні, ти щось робив. Джонні, я боялася, що ти як великий простак – робиш так як тобі скажуть».

Джон Томас вирішив не сперечатися – був надто задоволений побачити її, щоб образитися. "А-а ... ну, у всякому разі, як ти зуміла нас помітити?"

"А? Знаю, ти вже пройшов дві ночі, і ти все ще лише на короткій відстані від міста ... як ти міг розраховувати, що його не помітять?"

"Так, але як ти знала, де шукати?"

Вона знизала плечима. "Старе правило: я подумав, як мул, і пішов куди мул пішов би. Я знала, що ви будете по цій дорозі, тому я почала літати вздовж неї. І якщо ви не хочете, щоб вас спіймали в найближчі кілька хвилин, нам краще забратися звідси й потрапити під прикриття. Давай! Ламмі старий, запусти мотори."

Вона опустила руку, і Джонні зайшов на борт; почалася процесія. "Я намагався зійти з дороги", – нервово пояснив Джонні, – "але ми не змогли."

"Я бачу. Ну, затамуй дихання, бо навколо цього вигину – водоспад Адама та Єви, і ми можемо вийти з дороги прямо над ними".

"О, це ми там?"

"Так." Бетті нахилилася вперед у марній спробі побачити навколо себе виступ скелі. Роблячи це, вона кинула перший погляд на руки Ламмекса. Вона схопила Джона Томаса. "Джонні! На Ламмі удав!"

"Що? Не будь дурною. Це лише його права рука."

"Його що? Джонні, ти хворий."

"Вирівнюй і не хапай мене. Я сказав "руки", ті пухлини були руками."

"Пухлини ... були руками?" Вона зітхнула. "Я встала занадто рано, і не снідала. Це занадто великі потрясіння. Гаразд, скажи йому, щоб він зупинився. Я мушу це бачити."

"А як щодо попадання під прикриття?"

"О. Так, ти маєш рацію. Зазвичай ти маєш рацію, Джонні, з запізненням на два-три тижні."

"Не напружуйся. Ось водоспад."

Вони минули водоспад і їм відкрилося дно каньйону. Джон Томас скористався першим шансом зійти з дороги, в місці, схожому на те, що було напередодні. Він почувався значно краще, коли знову Ламмекс повернувся під густі дерева. Поки він готував сніданок, Бетті оглянула нові руки Ламмекса.

"Ламмекс", – докірливо сказала вона, – ти не говорив мамі про це."

"Ви мене не запитували", – заперечив він.

"Виправдання, завжди виправдання. Ну, що ти можеш ними робити?"

"Я можу кидати камені. Джонні, показати?"

"Ні!" – поспішно сказав Джон Томас. "Бетті, яку ти хочеш кави?"

"Без нічого", розгублено відповіла вона і продовжила огляд кінцівок. Щось пронеслося у неї в голові, але залишилося невисвітленим … що роздратувало її, оскільки вона очікувала, що її розум буде працювати для неї з гучною точністю калькулятора і без дурниць, будь ласка! О, добре ... сніданок спочатку.

Після того, як вони дали брудний посуд Ламмексу, Бетті відкинулася назад і сказала Джону Томасу: "Проблемна дитина, чи маєш ти уявлення, яку бурю ти збудив?"

"Я думаю, ти маєш на увазі шефа Драйзера."

"Без сумніву і правильно. Але значно, значно більше."

"Містер Перкінс?"

"Правильно. Продовжуй пробувати."

"Мама, звичайно."

"Звичайно. Вона чергує плач за втраченою дитиною з оголошенням того, що ти не її син."

"Так. Я знаю маму," – невдоволено зізнався він. "Ну, мені байдуже ... Я знав, що на мене всі ображені. Але мені довелося."

"Звичайно, тобі довелося, дорогий мій, хоч ти це зробив з нетерплячою грацією бегемота. Але я не маю на увазі їх. "

"А?"

"Джонні, у Джорджії є маленьке містечко з назвою Адріан. Воно занадто мале, щоб мати регулярні сили безпеки, просто констебль. Чи знаєш ти ім'я цього констебля?"

"А? Звичайно, ні."

"Дуже погано. Оскільки, наскільки я могла дізнатися, цей поліцейський – єдиний, який не шукає тебе, і саме тому я кружляла навколо, хоча ти, ти, брудне ім'я, втік, не намагаючись мене попередити."

"Я ж сказав, що мені шкода!"

"І я пробачила. Я дозволю тобі забути це приблизно на десять років."

"Яка дурниця щодо цього констеблю? І чому всі повинні шукати мене? Окрім шефа Драйзера, я маю на увазі?"

"Тому що він зчинив загальну тривогу і запропонував винагороду за Ламмі, живого або мертвого ... бажано мертвого. Вони серйозно ставляться до цього, Джонні ... страшенно серйозно. Отже, який би ти не мав план, ми зараз переходимо на гарний. Що у тебе на думці? І чи є щось?"

Джон Томас зблід і відповів повільно: "Ну ... я мав намір продовжувати так протягом ночі чи двох, поки ми не дійшли б до місця, де можна сховатися".

Вона похитала головою. "Не добре. За своїм офіційним способом спотикання вони вже дійшли висновку, що саме тут ви маєте бути ... оскільки це єдине місце поблизу Вествіля, де істота розміром Ламмекса може ховатися. І …"

"О, ми б зійшли з дороги!"

"Звичайно. І вони будуть обшукати ліс дерево за деревом. Вони насправді налаштовані серйозно, приятелю."

"Ти не дозволила мені закінчити. Ти знаєш стару шахту урану? "Сила і Слава"? Треба перейти через Мертвий Вовчий перевал, а потім вирушити на північ по гравійній дорозі. Саме там ми прямуємо. Я можу вивести Ламмекса повністю з поля зору; головний тунель досить великий."

"Спалах сенсу в цьому. Але недостатньо добре для того, з чим ти маєш справу".

Вона мовчала. Джонні неспокійно ворухнувся і сказав: "Якщо це не добре, то що робити?"

"Зажди. Я думаю." Вона лежала нерухомо, дивлячись на глибоке синє гірське небо. Нарешті вона сказала: "Ти нічого не вирішиш, тікаючи".

"Ні ... але я впевнений, що змішав їм карти".

"Так, і це поки що добре. Все слід періодично перевертати догори дном; це допомагає підійняти пух у повітря. Але тепер ми повинні побачити, що шматки опадають там, де ми хочемо. Для цього ми маємо виграти час. Твоя думка про шахту не надто погана; зробимо це, поки я не придумаю чогось кращого."

"Я не бачу, чому вони коли-небудь знайдуть його там. Це настільки ізольоване місце, наскільки можливо."

"Ось чому його обов'язково обшукають. О, це може обдурити шефа Драйзера; сумніваюся, він міг би знайти власний капелюх без ордера на обшук. Але він призвав до себе невелику армію; вони обов'язково знайдуть тебе. Ти взяв спальний мішок і їжу; отже, ночуєш не в приміщенні. Я знайшла тебе, вони знайдуть тебе. Я зробила це, знаючи тебе, вони повинні працювати за логікою, що повільніше. Але так само точно. Вони знайдуть тебе ... і ось Ламмексу кінець. Вони не будуть ризикувати ... мабуть, скинуть бомбу."

Джон Томас обмірковував похмуру перспективу. "Тоді в чому сенс ховати його в шахті?"

"Тільки щоб отримати день або близько того, тому що я ще не готова його витягти."

"А?"

"Звичайно. Ми заховаємо його в місті."

"Що? Подавало, ти в своєму розумі?"

"У місті, під прикриттям ... тому що це єдине місце в широкому, широкому світі, де вони його не шукатимуть". "Можливо, в теплицях пана Іто."

"А? Тепер я знаю, що ти божевільна."

"Чи можеш ти придумати безпечніше місце? Сину пана Іто нема до них діла; я вчора з ним добре поговорила. Одна з його теплиць була б ідеальною ... тісна, можливо, але це надзвичайна ситуація. Цей молочний стакан, з якого вони побудовані, непрозорий і ніхто не подумав би, що Ламмі може бути всередині."

"Я не бачу, як це можна зробити."

"Ти дозволиш мені це зробити. "Якщо я не доберуся до теплиць ... але я доберуся! ... я знайду порожній склад чи щось таке. Ми сьогодні ввечері поставимо Ламмі в шахту, тоді я повернусь назад і влаштую все. Завтра ввечері ми з Ламмі повернемось до міста і ..."

"А? Щоб дістатися так далеко, нам знадобилося дві ночі, і більшість ночі ми витратимо сьогодні, щоб дістатися до шахти. Ти не зможеш переправити його за одну ніч."

"Як швидко він може піти, коли намагається?"

"Але ніхто не може їздити на ньому, коли він скаче. Навіть я."

"Я не буду їздити на ньому; я пролечу над ним, контролюючи його біг. Три години, можливо? ... І ще одну годину, щоб прокрастися з ним у теплицю."

"Ну ... можливо, це спрацює."

"Це спрацює, бо мусить спрацювати. Отже, домовилися."

"А? Чому ж я просто не піду додому?"

"Ні, це була б ненавмисна зрада. Вони ловлять тебе, ти займаєшся аматорськими пошуками урану ... я виберу лічильник радіації. Ти не знаєш, де знаходиться Ламмекс; ти поцілував його на прощання і відпустив його, а потім пішов сюди, щоб забути свої печалі. Тобі доведеться бути переконливим ... і не дозволяти їм використовувати детектор правди."

"Так, але ... Подивись, Подавало, що хорошого? Ламмі не може назавжди залишитися в теплиці."

"Ми просто виграємо час. Вони готові вбити його ... і вони зроблять це. Тож ми тримаємо його поза зором, поки не зможемо це змінити."

"Я вважаю, що я мав би переживати продаж музею", – жалюгідно відповів Джон Томас.

"Ні! Твої інстинкти здорові, Джонні, навіть якщо ти маєш менше мізків, ніж ручка дверей. Дивись ... ти пам'ятаєте рішення Справу Лебедя?"

"Справу Лебедя? У нас це було в елементарних звичаях цивілізації?"

"Так. Процитуй."

"Що це? Вікторина середнього семестру?" Джон Томас нахмурився і занурився в його пам’ять. "Істоти які володіють мовою та маніпулюванням, повинні вважатись живими і, отже, мати вроджені права людини, якщо остаточно не доведено інше". Він підвівся. "Гей! Вони не можуть вбити Ламмекса – у нього руки!"

 

XI. "Надто пізно, Джоні"

"Не поспішай", – попередила вона. "Чи знаєш ти старий жарт про людину, адвокат якої запевнив, що за це не можуть посадити?

"Про що ти?"

"Не звертай уваги. Його клієнт відповів: "Але, адвокате, я говорю із в'язниці". Справа в тому, що Рішення Лебдя – це просто теорія; ми повинні тримати Ламекса поза полем зору, поки не зможемо переконати суд передумати."

"Ет, зрозуміло. Мабуть, ти маєш рацію."

"Я завжди права", – з гідністю зізналася Бетті. – "Джонні, я вмираю від спраги; мислення – це суха робота. Ти набрав зі струмка води?"

"Ні, не набрав"

"Маєш відро?"

"Так, десь там." Він намацав у кишенях, знайшов і витягнув. Він зупинився, щоб надути його до напівтвердості, а потім сказав: "Я принесу".

"Ні, дай мені. Я хочу розім'яти ноги".

"Будь обережною!"

"Не вчи свою бабусю". Вона взяла його і спустилася з пагорба, тримаючись за дерева, поки не дійшла до берега. Джонні спостерігав за її стрункою фігурою, що ловила серед сосен сонячне світло, і думав, яка вона вродлива... Попри те, що любила командувати, Подавала була в порядку.

Вона повернулася, несучи обережно пластикове відро.

"Пригощайтеся!", – запропонувала вона.

"Не затримуймося!".

"Я пила зі струмка."

"Гаразд" Він глибоко випив. "Ти знаєш, Бетті, якби в тебе не були вивернуті всередину коліна, ти була б досить гарною".

"Що?"

"І завжди є твоє обличчя, звичайно, – приємно продовжив він. "Окрім цих двох недоліків, ти не ..."

Він не закінчив – вона пірнула і вдарила його низько. Вода пролилася перед ним і частково по ньому. Сутичка тривала, поки він не зафіксував її праву руку за нею, тримаючи її безпомічною. "Скажи будь ласка", – порадив він.

"Проклятий ти, Джонні Стюарт! Дуже прошу."

Переклав з англійської Sehrg