Vidya Athreya, Morten Odden, John D. C. Linnell, Jagdish Krishnaswamy, K. Ullas Karanth A cat among the dogs: leopard Panthera pardus diet in a human-dominated landscape in western Maharashtra, India. Oryx, 2014

Кіт серед собак

Нове дослідження на чолі з Товариством охорони дикої природи, показує, що в населених людьми сільськогосподарських районах Індії, де леопарди бродять ночами, не худоба, а, перш за все, найкращий друг людини є найпопулярнішою стравою в меню леопарда.

Дослідження зразків екскрементів леопардів в районі Індії Ахмаднагара в штаті Махараштра, виявили, що 87 відсотків їх раціону складали домашні тварини. Частка пса свійського в раціоні складає 39 відсотків, а домашні кішки були другими з позначкою 15 відсотків.

Сімнадцять відсотків раціону леопарда складався з диких тварин, включаючи гризунів, мавп, мангуста і птахів.

Тваринництво, попри велику рясність, склало відносно невелику частину раціону леопарда. Чисельність домашніх кіз, наприклад, у сім раз більша ніж собак, але складає лише 11 відсотків від видобутку леопарда. Автори вважають, що це тому, що кози менш доступні й часто проводять ніч у загонах, в той час як собаки в значній мірі можуть вільно бродити. Корови, вівці й свині були з'їдені, але в сукупності складали менш як 20 відсотків їжі леопарда. Більшість великої рогатої худоби в цьому регіоні надто велика, щоб її вполював леопард.

Автори дослідження говорять, що вибір домашніх собак, як здобичі означає, що економічний вплив хижацтва леопардів на цінну худобу нижчий, ніж очікувалося. Таким чином, "конфлікт" людина-леопард, швидше за все, пов'язаний з побоюваннями людей знаходження леопардів в безпосередній близькості від їхніх будинків і сентиментальної цінності собак як домашніх тварин.

Співавтор дослідження Уллас Карант сказав: "Протягом останніх двох-трьох десятиліть, правове регулювання полювання на леопарда, підвищення рівня усвідомлення збереження, і зростання числа бродячих собак, як видобутку — все це призвело до збільшення числа леопардів за межами заповідників в сільськогосподарських ландшафтах. Хоча це хороша новина для збереження і данина соціальної терпимості індійського народу, це також створює серйозні проблеми врегулювання конфліктів, які іноді спалахують. Тільки голос науки може допомогти гідно стикаються з цією проблемою".